Tomáš V. Odaha
Recenze převzaté ze stránek www.odaha.com , kde můžete najít mnoho dalších zasvěcených recenzí nejen knih, ale i divadla, filmu apod. (včetně autorovy vlastní tvorby).
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Jan Novák
Miliónový jeep [The Willys Dream Kit]

Nakl. údaje: Brno : Atlantis ; [Praha] : Artforum, 1992
ISBN 80-7108-039-X (brož.)

Jan Novák do širšího povědomí českých čtenářů pronikl svým beletristickým zpracováním příběhu bratří Mašínů Zatím dobrý, které získalo nejprestižnější české literární ocenění Magnesia Litera za knihu roku 2004. Počátky Novákovy tvorby pak sahají do roku 1983, kdy na objednávku Josefa Škvoreckého napsal biograficky laděnou sbírku s ironickým podtextem Striptease Chicago (v Novákově bibliografii první a poslední česky psané dílo), nicméně asi největších úspěchů však Novák paradoxně dosáhl jako filmový scénárista - ať již ve filmu Valmont Miloše Formana (na námět Nebezpečných známostí Choderlose de Laclos), Báječných lét pod psa Michala Viewegha či dalších, potažmo jako režisér dokumentu ironicky laděného dokumentu Občan Václav Havel jede na dovolenou.
Novákovo dílo pak jako celek do značné míry koketuje s žánrem snoubících literaturu faktu či autobiografie s prozaickou formou. Hlavním hrdinou Miliónového jeepu však není sám Novák, ale jeho otec, který se na poměry 50. a 60. let proslavil zcela neuvěřitelnou defraudací miliónu korun, které postupně během třinácti let prosázel ve státní loterii s tím, že vyhraje hlavní cenu a bude moci odcizené peníze vrátit zpět.
Nicméně nevyhrál tak, že doslova v hodině dvanácté, několik dní po srpnové okupaci vojsky Varšavské smlouvy a několik dní před plánovanou hloubkovou kontrolou, celá rodina, jež o aktivitě hlavy rodiny neměla nejmenší tušení, odjela na čtyřdenní zájezd do Vídně, kde po roce strávených v nehostinných podmínkách rakouských uprchlických táborů, emigrovala na základě tvrzení Novákova otce, že je bojovníkem proti komunismu, do USA a usadila se v Chicagu.
Krom velmi rychlého a zejména zcela nečekaného spádu děje s mnoha náhlými zvraty je pro Miliónový jeep hlavní devizou Novákův smysl pro ironii, kterým nešetří zejména postavu svého otce, kterého v románu nakonec zanechá zcela opuštěného v ústavu pro choromyslné.
Román vychází anglicky poprvé v roce 1985, česky pak nejprve ve Škvoreckého exilovém nakladatelství 68 Publishers v roce 1989 v překladu Jaroslava Kořána, kdy vydání opatřil předmluvou Václav Havel (Novák naopak již dříve přeložil do angličtiny několik Havlových her), a poté v roce 1992 v brněnském nakladatelství Atlantis.

Tomáš V. Odaha - www.odaha.com