Tomáš V. Odaha
Recenze převzaté ze stránek www.odaha.com , kde můžete najít mnoho dalších zasvěcených recenzí nejen knih, ale i divadla, filmu apod. (včetně autorovy vlastní tvorby).
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Charles Bukowski
Erekce, Ejakulace, Exhibice a další příběhy obyčejného šílenství [Erections, Ejaculations, Exhibitions and General Tales of Ordinary Madness]

Nakl. údaje: Praha : Pragma, c2000
ISBN 80-7205-801-0 (brož.)

Masová oblíbenost a čtenost Charlese Bukowského není ani tak dána naprostou absencí všech zábran, kdy Bukowski je schopen zdůkladna popisovat své hemeroidy, kvalitu své stolice, průběh své opice či krásy intimních oblastí těch nejspodnějších hospodských štětek, ale fenomén Bukowského je skryt v jeho zcela přirozené stylistice s jakou dokáže tato více než méně obscénní a velmi vulgární témata, které by se i chovanec pasťáku bál vyslovit na plná ústa, převést na papír tak, že i velmi konzervativně a usedle vychovávaný čtenář z katolických kruhů se nad nimi nepozastaví jako nad něčím nepatřičným či snad dokonce nepřirozeným.
A ona lehkost a přirozenost bez náznaku nejen cenzury ale i vypočítavosti a důrazu na vnější dojem či snad revoltu s jakou Bukowski své dílo napsal, je rovněž požadována od svého překladatele, zvlášť jedná-li o jednu z částí slavné „prasácké trilogie“, tedy o to nejnecenzurovanější, co kdy Bukowski napsal. - A Erekce ejakulace exhibice a další příběhy obyčejného šílenství tak, jak byly přeloženy Ladislavem Šenkyříkem a v roce 2000 vydány nakladatelstvím Pragma tento požadavek splnily naprosto dokonale. Bohužel se totéž o této sbírce povídek z 60. a 70. let již nedá říct v jejím druhém vydání pod zkráceným názvem Příběhy obyčejného šílenství, které v překladu trojice Bob Hýsek, Michala Marková a Martin Svoboda v roce 2006 vydalo nakladatelství Argo, kdy se při jejím čtení nelze zbavit dojmu křeče a do jisté míry i znásilnění původního textu tak, že tento překlad nelze v žádném případě doporučit, byť ono zdařilejší první vydání z roku 2000 je již beznadějně rozebráno.

Tomáš V. Odaha - www.odaha.com