Tomáš V. Odaha
Recenze převzaté ze stránek www.odaha.com , kde můžete najít mnoho dalších zasvěcených recenzí nejen knih, ale i divadla, filmu apod. (včetně autorovy vlastní tvorby).
od dalších autorů

Titulní strana HINT

John Maxwell Coetzee
Život a doba Michaela K. [Life & Times of Michael K]

Nakl. údaje: Praha : Pro edici Světová literatura Lidových novin vydalo nakl. Euromedia Group; 2006
ISBN 80-86938-59-X (váz.)

Byť u nás patří jihoafrický spisovatel John Maxwell Coetzee k relativně neznámým a s jistou nadsázkou pro masového čtenáře i nezajímavým autorům. Avšak ve světovém kontextu je jediným spisovatelem, jež se může honosit dvojnásobným oceněním prestižní Booker Prize. Asi též nelze opomenout, že Coetzee je nositelem Nobelovy ceny za rok 2003. V češtině doposud vyšla Coetzeeho klíčová díla (oceněná zmíněným Booker Prize) Život a doba Michaela K (1983) a Nemilost (1999), potažmo Čekání na barbary (1980), Chlapectví (2002), Elizabeth Costello (2003) a Pomalý muž (2005).
John Coetzee je ve svém díle přímo inspirován Franzem Kafkou, novela Život a doba Michaela K pak v postavě Michaela K avizuje souvislost s Josefem K. z Kafkova Procesu, byť za jeho leitmotiv lze položit kritiku apartheidu ad absurdum snoubenou s existencialistou oslavou svobody, kdy se Michael K si vlivem útrap daných jak vlastní ošklivostí - narodil se se štěpem nad horními rty, tak probíhající občanskou válkou se postupně odpoutává od své fyzické podstaty a protože mu není umožněno to nejmenší - být svobodný byť za tu cenu, že byl nucen jíst hmyz a kořínky - přestává přijímat potravu a stává se symbolem svobody, která překračuje onu linii dobrovolného otroctví za cenu naplněného žaludku.
Michaela K se narodil a žil jako ten nejposlednější z posledních, nicméně celý svůj krátký život - zemřel těsně po své třicítce s fyzickým tělem starce - směřoval ke svobodě, žít a nechat žít, to že mu to bylo umožněno de facto až v hodině své smrti, kdy se stal symbolem života v té nejčistší podobě.
Byť je na pozadí vlastního příběhu Michaela K stále hmatatelná přítomnost rasové segregace v té nejhrozivější podobě, Coetzee své postavy nijak nezařazuje a černou barvu Michaelovy pleti si musí čtenář odvodit jen z mnoha velmi jemných náznaků tak, že je děj románu přenositelný a poplatný i v našich zeměpisných šířkách.

Tomáš V. Odaha - www.odaha.com