Tomáš V. Odaha
Recenze převzaté ze stránek www.odaha.com , kde můžete najít mnoho dalších zasvěcených recenzí nejen knih, ale i divadla, filmu apod. (včetně autorovy vlastní tvorby).
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Robert Stone
Žoldáci [Dog soldiers]

Nakl. údaje: Praha : Maťa, 2002
ISBN 80-7287-032-7 (váz.)

Robert Stone bývá sice zařazován do generace beatniků, nicméně mnohem přesnější je jej charakterizovat jako „post-beatnika“ s kritickým postojem jak k většinové společnosti tak k ideálům hippies. V této charakteristice je mu nejbližším spojencem další „post-beatnik“ Key Kesey, kdy se ostatně Robert Stone s Keseyem úzce přátelil, ba zúčastnil se jízdy Keseyho skupiny Merry Pranksters z Kalifornie do New Yorku v psychodelicky pomalovaném školním autobuse, který měl propagovat drogy, marihuanu a LSD.
Narozdíl od svých souputníků Robert Stone prošel čtyřletou službou v americkém námořnictvu, kdy jako zpravodaj působil i ve Vietnamu. A právě na pozadí Stoneových autobiografických zážitků z armády, Vietnamu, drog ale i komunit hippies se odehrává jeho slavný román z roku 1975 Psí vojáci, v českém překladu snad vlivem cenzorských zásahů ve svém prvním vydání z roku 1982 nazvaný jako Žoldáci.
Za leitmotiv Žoldáků je obecně pokládána zkorumpovanost amerických politických elit i policie, nicméně mnohem výraznější a pro českého čtenáře i zajímavější jsou Stonovy postřehy z Ameriky konce 60. let, kdy někdejší revoluční hnutí hippies se rozpadne na osamocené skupinky drogových poživatelů jež koketujíc s východoasijskými náboženstvími již jen přežívají v blízkosti několika posledních vůdčích osobností.

Tomáš V. Odaha - www.odaha.com