Tomáš V. Odaha
Recenze převzaté ze stránek www.odaha.com , kde můžete najít mnoho dalších zasvěcených recenzí nejen knih, ale i divadla, filmu apod. (včetně autorovy vlastní tvorby).
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Pascal Bruckner
Hořký měsíc [Lunes de fiel]

Nakl. údaje: Praha : Motto, 2003
ISBN 80-7246-185-0 (váz.)

Čtenářský úspěch prvotiny Pascala Brucknera, Hořký měsíc, je na prvním místě dán vznikem svého filmového derivátu v režii Romana Polanského z roku 1992 (k němuž ostatně odkazuje i české vydání tím, že původní název díla ohýbá právě dle filmového názvu). Na místě druhém pak pro ty, co blíže neznají dílo Markýze de Sade, může mít Hořký měsíc současně i příchuť zakázaného ovoce, ba sexuální hrátky s močí a stolicí sličné Rebekky mohou nejen pobouřit ale i inspirovat, nicméně krom této lehké, navíc velmi špatně ztvárněné kontroverze, je četba románu bohapustou nudou.
Román je tak předurčen nepříliš náročnému čtenáři, který se chce nechat šokovat a škádlit zvráceností lidské sexuality, a současně nechce jít až natolik daleko, aby si přečetl originál ať již v Sadeho díle 120 dnů Sodomy tak v novele Venuše v kožichu Leopolda von Sacher-Masocha a současně vyžaduje stravitelně kýčovitou dějovou zápletku, která román bezpečně posouvá do známých vod erotického thrilleru.
Nicméně tento Brucknerův první literární pokus není, snad pro přítomnost skandální nádechu několika urofilických a skatofilických scén, až natolik špatný jako jeho filmové ztvárnění, které byť se co do děje i atmosféry významně neodlišuje od literární předlohy, mnohem rázněji koketuje se špatným vkusem diváka.

Tomáš V. Odaha - www.odaha.com