Tomáš V. Odaha
Recenze převzaté ze stránek www.odaha.com , kde můžete najít mnoho dalších zasvěcených recenzí nejen knih, ale i divadla, filmu apod. (včetně autorovy vlastní tvorby).
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Henry James
Utažení šroubu [The Turn of the Screw]

Nakl. údaje: V Praze : Pro edici Světová literatura Lidových novin vydalo nakl. Euromedia Group, 2006
ISBN 80-86938-43-3 (váz.)

Je otázkou pro žánr hororu takřka existenční, zda jej jeho přední průkopník Edgar Allan Poe co do úrovně zpracování i tématické šíře nezavršil natolik, že každá další hororová variace jen asociuje déjà vu, a vykrádá to, co zde bylo řečeno již dávno. Tedy, zda žánr hororu jako takový nezemřel současně s odchodem svého de facto stvořitele.
Tak či onak dílo jednoho z jeho nejslavnějších následovníků anglo-amerického spisovatele Henryho Jamese, Utažení šroubu z roku 1898, příliš mnoho nového nepřineslo a snad krom jemných náznaků sexuálního podtextu ústřední zápletky, ve které dvě děti v předpubertálním věku, Miles a Flora, dle jejich guvernantky a vypravěčky příběhu nadále zůstávají v emociálním i fyzickém spojení se svými za záhadných okolností zemřevšími vychovateli, slečnou Jesselovou a Petrem Quintem, nedosahuje Jamesův značně přeceňovaný psychologický talent zdaleka úrovně Poea, byť je nutné podotknout, že Poe přec více než z psychologie, jež ostatně byla jako věda během jeho života v plenkách, více těží z atmosféry, do které své poměrně primitivní náměty dokázal zaobalit.
Nicméně snad vzhledem ke své nejednoznačnosti, ale i homosexuálnímu pozadí, které je příběhu, ale i samotnému Jamesovi pozdějšími literárními badateli přisuzováno, Utažení šroubu vyvolalo pět filmových adaptací (ta poslední The Others je z roku 2001), ale inspirovalo i sepsání stejnojmenné opery Benjaminem Brittenem v roce 1954.

Tomáš V. Odaha - www.odaha.com