Tomáš V. Odaha
Recenze převzaté ze stránek www.odaha.com , kde můžete najít mnoho dalších zasvěcených recenzí nejen knih, ale i divadla, filmu apod. (včetně autorovy vlastní tvorby).
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Fedor Michajlovič Dostojevskij
Neobyčejné příběhy - Poctivý zloděj [Честный вор]

Nakl. údaje: Praha : Levné knihy KMa, 2005
ISBN 80-7309-294-8 (brož.)

Nejranější dílo Fjodora Michajloviče Dostojevského lze nazvat jako období hledání nejen vlastního literárního stylu ale i témat tak, že se Dostojevskij celkem pochopitelně a poplatně tehdejší módní vlně, kdy Rusko se zpožděním objevuje E.T.A. Hoffmanna potažmo Charlese Dickense, obrací k sociální tématice.
A právě za inspiraci Dickensem je považována ne příliš zdařilá povídka z roku 1848 Poctivý zloděj, jejíž námět s poměrně předvídatelným koncem, lze zkráceně shrnout do konstatování, že i zloděj beze cti může projevit svou lítost. - Jemelman Iljič, notorický opilec bez přístřeší, jehož hlavní hrdina a vypravěč celého příběhu, ač sám nemá co jíst, nechává ubytovat i stravovat na své náklady. Jemelman se mu však odvděčí tím, že za jeho nepřítomnosti ukradne rajtky, prodá je vetešníkovi a za utržené peníze se vydatně opije a ač náš vypravěč tuší, že mu Jemelman rajtky ukradl, cítí se sám vinen tak, že jeho zpožděné doznání se na smrtelné posteli není vypravěčem ani tak bráno ve zjevném kontextu „poctivého zloděje“, jako spíš vlastní zadostiučinění i klid duše znepokojené možným nespravedlivým osočením z krádeže.

Tomáš V. Odaha - www.odaha.com