Lukáš Prchal


od dalších autorůTitulní strana HINT

Cormac McCarthy
Všichni krásní koně [All the pretty horses)]

Nakl. údaje: Praha : Argo, 2008
ISBN 978-80-257-0001-3 (váz.)

Kniha Cormaca McCarthyho, Všichni krásní koně, za niž získal Národní knižní cenu a se kterou prorazil do celého světa, je prvním dílem Hraniční trilogie. Všechny jeho romány se odehrávají v USA, často na hranicích s Mexikem. Od svých začátků je McCarthy považován za nekomerčního autora, protože se nikdy nepodbízel masovému vkusu.
Román je o šestnáctiletém mladíkovi z Texasu, Johnu Gradym, který se po smrti svého dědečka dozvídá, že jeho matka chce prodat ranč, na kterém John vyrůstal, a odstěhovat se. John cítí, že ho doma nic nedrží a společně se svým kamarádem Lacy Rawlinsem utečou na koních do Mexika. Autor se u tohoto činu nezabývá morálkou hlavních hrdinů a úplně vynechává otázku odpovědnosti vůči rodičům. Neproblematizuje tuto skutečnost, protože v době těsně po druhé světové válce, kdy se tento román odehrává, to nebylo nic neobvyklého.

Řekls o tom tátovi?
Ne.
Povíš mu o tom?
Co by to mělo za cenu?

Rozhodnutí chlapců je pragmatické: oba chtějí být svobodní a chovat koně, a protože doma nemohou, odjíždějí na jih. Cestou se k nim připojuje Jimmy Blevis, třináctiletý chlapec, který o sobě odmítá cokoli prozradit. Společně se vydávají na cestu k dospělosti, která bude pro všechny náročná, i když pro každého z nich jiným způsobem. John Grady si na své cestě vyzkouší roli kamaráda, otce i milence.
V druhé části románu se autor stále věnuje otázce svobody, na niž dostává čtenář v samém závěru podobnou odpověď jako v  Camusově Pádu: „Ten, kdo je svobodný, je sám.“. Dále se zabývá otázkami víry v Boha, spravedlnosti a pravdy. Dostačujících odpovědí se však čtenář nedočká. Každý v těchto pojmech vidíme něco jiného, proto se s nimi musíme vypořádat sami.
Nedávno jsem četl, že román Všichni krásní koně vypráví o tom samém tématu, jako Salingerova kniha Kdo chytá v žitě. A že Holden, je stejný hrdina jako John Grady. S tím bych si dovolil nesouhlasit, protože Holden se snaží nedospět a snaží se i ostatní držet v dětství. Kdežto John Grady se chce stát dospělým a odpovědným, stejně tak i Rawlins.
McCarthyho knihy se vyznačují syrovostí a beznadějností. Hlavní postavy jsou převážně záporné, ani John Grady není výjimkou, a myslím si, že právě John je nejsilnější postavou, jakou McCarthy ve svých příbězích vytvořil.
Román Všichni krásní koně obsahuje minimum popisů. Vše se řeší dialogem. A co je hlavní, nenajdeme zde přebytečná slova, což mě nabádá k tomu, abych se zamyslel, zda nemá McCarthy u psacího stolu stejně jako Hamingway připevněn papír se slovy: „Škrtat, škrtat, škrtat“. Napsaný samozřejmě v angličtině.

Autor recenze: Petr Prchal