Renata Petříčková

Recenze převzaté ze stránek Svět dětské fantazie, kde můžete najít nejen další recenze, ale knížky si můžete i objednat.

od dalších autorů

Titulní strana HINT

Richard Platt
Detektivem na dně moře [Shipwreck detective]

Nakl. údaje: Praha : Mladá fronta, [2008]
ISBN 978-80-204-1707-7 (váz.)

Mladá Fronta vydala opravdu netradiční knihu. Není to klasická knížka, ačkoliv čtení v ní najdete také hodně. Je to skoro tajemná hra, která vám nabízí kromě zajímavého textu také množství obrázků, historických relikvií, z nichž některé dokonce budete držet v ruce. Trochu připomíná komiks, trochu stolní hru, rozhodně se s ní však nebudete nudit.
Škoda, že je po prázdninách, protože tuhle publikaci je ideální přibalit si s sebou pod stan a doufat, že bude několik dní pořádně pršet. Vám to však vadit nebude, protože budete pro ten den Detektivem na dně moře.
Ale co, že prázdniny skončily, vlastně to nevadí. Večery se budou prodlužovat a pošmourný podzim je za dveřmi. Zas o důvod víc, proč si večer zalézt do vyhřáté postele a ponořit se jako zvědavý potápěč na dno moře a dát se do zkoumání starých vraků.
Duncanovi a Helle totiž strýček zanechal truhlu a dopis jako začátek cesty za pokladem. Nebude to však cesta jednoduchá, a to i proto, že na ni hlavní hrdinové v čele s Duncanem mají jen tři měsíce…
„Kdyby se vám poklad nepodařilo najít, samozřejmě nechci, aby se dostal do špatných rukou, proto jsem svému notáři dal zapečetěnou obálku, v níž popisuji jeho umístění. Když poklad nenajdete do tří měsíců po přečtení tohoto dopisu, předá obálku Námořnímu muzeu.
Hodně štěstí
Joe“
Tak a je to! Odstartováno. Nejprve se seznámíme s potápěčskou výstrojí, protože tu budeme při putováním za pokladem potřebovat asi nejčastěji.

Co vás čeká?
Knížka je určena zejména pro kluky, i když, proč by nemohla desetiletá holčička plavat po dně moře a prohledávat vraky starých lodí? Zvláště, když ji zajímají i technické podrobnosti hlubokomořského potápění. Čeká vás napínavé dobrodružství, luštění různých hádanek a rébusů. Na své cestě uvidíte staré oblečení a mince, nálezy z vraků lodí. Nejste zvědaví, co v těchto lodích zapomněli vyzvednout chamtiví lovci pokladů nebo čeho si při svých výpravách nevšimli? Vy si tam zapomenutých pokladů určitě všimnete. Budete muset s Duncanem zapojit všechny mozkové buňky a podívat se i na internet, protože informací a vodítek vám nechal strýček Joe opravdu málo.

„I přes zklamání mi příběh „edinburghu“ stále nedával spát, proto jsem si o něm četl další materiály. V roce 1942 loď vyrazila z ruského přístavu Murmansk jako součást konvoje. Tato skupina 31 lodí mířila na západ na Island. Zlato ve skladu bomb byla jedna z ruských plateb za britskou pomoc během 2. světové války. Po pouhé jednodenní plavbě si „edinburghu“ všimla německá ponorka U-Boot 456 a vypálila na loď dvě torpéda. Jedno udělalo díru na boku lodi, druhé vyřadilo z provozu řízení. Většina posádky se zachránila, ale zlato zůstalo na palubě…“

Poznáte i nové druhy ryb a mořských živočichů, však jsme na dně moře… Dozvíte se také, jakými způsoby se dříve orientovali námořníci na širém moři. Uvidíte také bitevní lodě, torpéda, starý námořnický dalekohled...

Bohatě ilustrované stránky
Stránky knihy jsou bohatě ilustrované a okomentované textem. Někdy to může vést až k mírné nepřehlednosti, to ale není na překážku zvídavým dětem. Naopak, může to zvýšit zájem o důkladné podchycení všech důležitých informací. Krásné ilustrace a fotografie doplňuje autentické zápisky z lodního deníku. Mimochodem, prázdný lodní deník najdete i v zadní krabičce v knížce samotné, ten teprve čeká na zápisky – ty vaše.

Dárečky pro větší realitu
Aby putování bylo co nejvěrohodnější, v knížce najdete kromě zmiňovaného lodního deníku také plakát historické mapy světa, malý kompas, který opravdu ukazuje na sever J, symboly a zkratky pro námořníky, otáčecí mapu hvězdné oblohy či návody na námořnické uzly nebo atlas tropických ryb do kapsy.

I něco pravdy
V knížce najdete část pravd a část fikcí. Hlavní hrdina se potápí ke skutečně existujícím vrakům, některá okolní fakta však autor upravil tak, aby vyhovovala smyšlenému příběhu.
„Teď sedím v letadle a kreslím, abych si trochu uklidnil nervy. Ale stále jsem příliš rozrušený. Opravdu jsme to zlato našli?“
Tak co? Myslíte, že hádanka strýčka Joe bude vyřešena?


Autorka recenze: Renata Petříčková - Svět dětské fantazie


_ _ _