Renata Petříčková

Recenze převzaté ze stránek Svět dětské fantazie, kde můžete najít nejen další recenze, ale knížky si můžete i objednat.

od dalších autorů

Titulní strana HINT

Julia Golding
Zlatá jehla, aneb, Dobrodružství mezi světy [Ship between the worlds]

Nakl. údaje: Praha : Mladá fronta, 2008
ISBN 978-80-204-1786-2 (váz.)

David Jones je úplně obyčejný chlapec. Vlastně není zas tak úplně obyčejný, protože v tuto chvíli žije se svojí matkou na úplně novém místě. A že stěhování není vždycky jen růžové, to mnohé děti vědí. Opustil je totiž tatínek, i když…?

Vlastně zas tak úplně obyčejný David není, protože jak se nakonec ukáže, v jeho žilách koluje námořnická krev. A moře má co dělat i s tatínkovým zmizením, jak později zjistíme. David miluje moře a lodě. Doma má krásný model lodi, která se mu zjevovala ve snech. Zrovna ten den, kdy mu dědeček přišel pomoci vložit jeho model do skleněné lahve…? Jste napnuti?

Zlatá jehla vyjíždí…

„Tohle nemůže být pravda! Copak přece jen usnul? U skleníku kotvila Zlatá jehla a chvěla se jako vidina oázy v poušti. Příď měla v zahradě číslo dvacet jedna, záď narážela na plot domu třicet tři. Plachty byly skasané, ale David jasně viděl, že se nad ní tyčí tři stěžně. Na trávníku tančila světélka, jako by se odrážela od zpola viditelného oceánu šplouchajícího o trup.
To přece není možné!
Ale ať bylo nebyl nebylo, jedno viděl jasně: ti dva míří do domu – do jeho domu. Zpanikařil.
Co má dělat?
Skočil zas do postele, zalezl pod deku a….“

Jak to dopadlo? Budete se divit, ale v tu chvíli právě na zahradě jejich domu přistála tajemná loď Zlatá jehla, loď z jeho snů. Jenže tentokrát byla skutečná.
David se ocitá na palubě a začíná jeho dobrodružství mezi světy. Věděli jste například, že existuje jakési Moře uprostřed, ve kterém se vznáší nejen naše Země, ale i množství dalších světů? A právě tyto světy je třeba sešít zlatou nití, aby byly uchráněny před zkázou. Na obzoru totiž není jen loď Zlatá jehla, ale i někdo další…

„Zmocnil se něčeho, co mu dává nad námi výhodu. A jestli hodně rychle nezjistíme, co to je, tak se obávám, že svůj úkol nesplníme. Už teď se mnohé světy od sebe vzdalují rychleji, než je stačíme sešívat.“ „To ano, zavrčel souhlasně Art. „Vypadá to, že na to Kosa není sama. Jedno z těch lan, které jsme vytáhli z vody minulý týden, přeťal někdo na Karlu. I na souši jsou nepřátelé, kteří sabotují naši práci…“

Bude velmi zajímavé, nejen pro Davida, až zjistí, kdože je tím sabotérem na souši. Můžete tipovat, ale myslím, že to neuhodnete.

„Potřebujeme špeha,“ řekla nakonec. „Potřebujeme někoho na Kose, kdo by zjistil, co Jones dělá. Třeba je s tím přepínačem spřažený. A přinejmenším potřebujeme vědět, odkud bere Kosa ty své nové schopnosti.“ Kapitán se naklonil dopředu.
„Asi máte pravdu. Ale jak k němu na palubu někoho dostat? Dokázal by někdo z posádky pracovat v utajení?“

Dokázal, věřte nebo ne, tenhle obtížný úkol bude čekat na Davida. Jak si s ním poradí, co zjistí, koho cestou potká a jestli unikne jisté smrti…? To jsou otázky, na které dostanete odpověď v tomto napínavém čtení.

Budete se bát…

Kniha je určena dětem od 10 let, ale možná si v ní počtou i zdatní čtenáři o nějaký ten rok mladší. Příběh je to strašidelný, napínavý, někdy až děsivý, takže moc nedoporučuji čtení pod peřinou. Nespornou výhodou, kterou ráda zdůrazním je typická provázková záložka, to je věc, která se dnes už tak často nevidí a tolik pomůže…Přeji Vám krásné čtení, těch 184 stran stojí za to!

Autorka recenze: Renata Petříčková - Svět dětské fantazie


_ _ _