Pro hledání na stránce stiskněte Ctrl+F
Miloš Němec
Recenze převzaté ze stránek www.milosnemec.cz, kde můžete najít nejen krátké recenze knih, ale i něco o hudbě, případně cestování a turistice nebo o vědě a technice.
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Ernest Hemingway
Povídky [Short stories of Ernest Hemingway]

Nakl. údaje: Praha : Knižní klub, 1998
ISBN 80-7176-809-X (váz.)

Ernest Hemingway je velmi uznávaný spisovatel. Romány jako Sbohem, armádo!, nebo Komu zvoní hrana vešly v celosvětovou známost a byly i mnohokrát s větším či menším úspěchem převedeny na filmové plátno. Slavný autor byl však především vynikajícím povídkářem. Právě jeho povídky (a také samozřejmě novela Stařec s moře) patří k tomu naprosto nejlepšímu z jeho rozsáhlého díla. Ať už se jedná o lovecké a rybářské příběhy, dostihové příběhy, tragické příběhy ze španělské koridy, nebo příběhy prodchnuté touhou po svobodě a toulání, jednotlivé povídky mají zcela jedinečnou atmosféru. Leckdy zdánlivě banální zápletka je rozvinuta díky výborně propracovanému detailu, často k tragickému konci. Každému se asi bude zamlouvat jiná tématika rozsáhlého povídkového souboru Ernesta Hemingwaye, mně oslovil především cyklus příběhů s postavou Nicka.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Stephen King
Čtyři po půlnoci [Four Past Midnight]

Nakl. údaje: Praha : Beta, 2002
ISBN 80-7306-058-2 (váz.)

Soubor čtyř hororových novel Časožrouti, Skryté okno do skryté zahrady, Policajt z knihovny a Sluneční pes byl ve Spojených státech vydán v jedné knize s názvem Čtyři po půlnoci. Český vydavatel se s ohledem na rozsah rozhodl rozdělit soubor na dva a vydat dvě knihy obsahující po dvou novelách.
Policajt z knihovny je příběhem Sama Peeblese, realitního a pojišťovacího agenta, který si kvůli projevu v rotariánském klubu vypůjčí k knihovny v Junction City dvě knihy. Ale knihovnice je zlý přízrak a když Sam knihy včas nevrátí, pošle na něho knihovního policajta... Závěrečný souboj dobra se zlem je přesně ve stylu Stephena Kinga v té nejlepší formě.
Kevin Delevan, hlavní hrdina novely Sluneční pes, dostane k patnáctým narozeninám vytoužený dárek - polaroid Sun 660. Jaké je ale jeho překvapení, když polaroid fotografuje stále stejný snímek - obrázek ošklivého psa. Překvapení se ale brzy začne měnit v děs, když s ukáže, že snímky nejsou až tak úplně stejné. Pes se totiž neustále přibližuje...
Policajt z knihovny a Sluneční pes jsou novely, které nemohou zklamat žádného příznivce moderního hororu a potažmo i krále tohoto žánru - Stephena Kinga.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Ernest Hemingway
Pravda za rozbřesku [True at first light]

Nakl. údaje: Praha : Knižní klub, 1999
ISBN 80-242-0092-9 (váz.)

Román Pravda za rozbřesku je obdobou úspěšných Zelených pahorků Afrických. Tato "částečná autobiografie" vyšla až dlouho po smrti Ernesta Hemingwaye a vznikla na základě zápisků, které nalezl jeho syn. Jaké části románu jsou původní, a co přidali a dopracovali nakladatelé se tedy čtenář může jen a jen dohadovat. Slavný autor se v tomto románu věnuje svým dvou největším láskám - ženám a lovu. Pravda za rozbřesku je spíše určitou kuriozitou pro oddané obdivovatele legendárnho spisovatele.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Ernest Hemingway
Komu zvoní hrana [For whom the bell tolls]

Nakl. údaje: V Praze : Euromedia Group - Knižní klub, 2000
ISBN 80-242-0390-1 (váz.)

Američan Robert Jordan, učitel španělštiny, bojuje jako dobrovolník proti fašismu ve španělské občanské válce. Román Komu zvoní hrana zachycuje tři dny v horách poblíž Segovie, kde má Robert Jordan za úkol s pomocí malé partizánské skupiny zneškodnit strategicky důležitý most. A v této kritické chvíli, s vědomím blížící se smrti, prožívá Robert Jordan hluboký milostný vztah s Marií, dcerou republikánského starosty, zavražděného fašisty... Ernest Hemingway nijak neidealizuje ani jednu z bojujících stran a ukazuje občanskou válku v celé její hrůze a krutosti.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Stanisław Lem
Solaris [Solaris]

Nakl. údaje: Praha : Mladá fronta, 2003
ISBN 80-204-0998-X (brož.)

Slavný vědeckofantastický román, jedna z mála polských knih, která vešla v celosvětovou známost a které jistě napomohlo i filmové zpracování A. Tarkovského. Nově byl román zfilmován také v Hollywoodu s Georgem Clooneym v hlavní roli psychiatra Krise Kelvina. Kris přilétá na planetu Solaris, jejíž povrch je téměř celý pokryt záhadným oceánem, který vykazuje jistou organickou strukturu a podle všecho inteligentně koriguje oběžnou dráhu planety. Jakékoli pokusy o návázání kontaktu s "inteligentním" oceánem však zcela selhaly a celé generace vědců nebyly schopny tuto neobvyklou záhadu vyřešit. Po přistání naráží Kris na podivné chování stálého osazenstva základny. Druhý den se probouzí a vedle něj leží jeho dávno mrtvá přítelkyně Harey. Ukazuje se, že oceán zřejmě zhmotňuje nejsilnější vzpomínky a představy osazenstva stanice. Ale jestli tak činí mimovolně, nebo se jedná o test či pokus o navázání kontaktu, není nikterak zřejmé... Stanislaw Lem pokládá celou řadu otázek o možných nezdarech v komunikaci dvou zcela rozdílných světů a na tyto otázky žádnou odpověď nenabízí. Román Solaris má v záplavě dalších tuctových sci-fi románů určité jedinečné postavení a jako takový jistě stojí za přečtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Robert Anson Heinlein
Vládci loutek [The Puppet Masters]

Nakl. údaje: Praha : AG kult, c1992
ISBN 80-901035-7-X (brož.)

Slavný sci-fi román z 50. let dvacátého století vypráví invazi opravdu zlých a ošklivých mimozemšťanů, kteří se v podobě inteligentních mlžů přisávají lidem na týl a poté ovládají jejich mozky a centrální nervový systém. Do boje proti nim se neohroženě vydávají agenti tajné bezpečnostní organizace. Těm se sice podaří vetřelce zdánlivě zničit, ale později vyjde najevo, že mimozemšťané mezitím převzali moc nad většinou nejvyšších státních úředníků... Román naštěstí není příliš dlouhý a poměrně dobře se čte. Toto dílko Roberta A. Heinleina se dokonce dočkalo i filmového zpracování s Donaldem Sutherlandem v hlavní roli.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Stephen King
Pytel kostí [Bag of bones]

Nakl. údaje: Praha : Beta-Dobrovský ; Plzeň : Ševčík, 2000
ISBN 80-86278-54-9 (Beta-Dobrovský : váz.)

Mike Noonan, úspěšný spisovatel románů pro ženy, ztratí tragicky manželku. Zanedlouho potom ho postihne spisovatelský blok, ze kterého se nemůže dostat několik let. V létě odjíždí na čas do srubu jménem Smějící se Sára, kde dříve trávil hodně času s manželkou. Zde potkává mladou ženu Mattie, kterou chce bohatý tchán připravit o malou dcerku. Mike se Mattie ujímá a zaplatí ji dobrého právníka. Zanedlouho se do Mattie dokonce i zamiluje. Ale v noci ho trápí zlé sny a zdá se, že v domě není sám. Občas slýchává hlasy a z magnetických písmenek na ledničce se sestavují záhadné vzkazy. A tak začíná Mike Noonan věřit na duchy a pátrat po stopách tragických událostí spojených se Smějící se Sárou... Pytel kostí je horor, který nezklame žádného příznivce tohoto žánru.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Arthur Ransome
Petr Kachna [Peter Duck]

Nakl. údaje: Praha : Toužimský & Moravec, 1998
ISBN 80-85773-94-5 (váz.)

Prázdniny na moři se ze série dětských knih o Vlaštovkách a Amazonkách, oblíbeného anglického spisovatele Arthura Ransoma, trochu vymykají. Zatímco ve všech ostatních knihách jsou vyprávěny příhody a dobrodružství, jaká mohou zažít děti takřka na dohled od domova, příběh Prázdnin na moři si Vlaštovky a Amazonky vymysleli. A tak se mladí námořníci vedení strýčkem Jimem alias kapitánem Flintem a starým mořským vlkem Petrem Kachnou vydávají na cestu za skutečným pokladem ukrytým na tropickém ostrově a v patách jim je krutý pirát Černý Jakub. Prázdniny na moři nejsou vůbec špatné, ale ostatní knihy z této série mám ve větší oblibě. Román u nás také vychází pod názvem Petr Kachna.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Stephen William Hawking
Černé díry a budoucnost vesmíru [Black holes and baby universes and other essays]

Nakl. údaje: Praha : Mladá fronta, 1995
ISBN 80-204-0515-1 (váz.)

Především obchodní úspěch knihy Stručná historie času zřejmě přiměl světoznámého fyzika Stephena Hawkinga k napsání jakéhosi volného pokračování s populárně lákavým názvem Černé díry a budoucnost vesmíru. Kniha není jen o teoretické fyzice a tak si vedle sbírky článků a přednášek z let 1976 až 1992 můžeme přečíst také o životě a názorech slavného autora. Součástí je i přepis autorova vystoupení v rozhlasovém pořadu "Desky pro opuštěný ostrov". Kniha je určena naprosto všem, bez ohledu na teoretické znalosti.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

William Harrington
Columbo: Záhada travnatého svahu [Columbo]

Nakl. údaje: Praha : Šulc a spol., 1995
ISBN 80-85636-32-8 (brož.)

Příběhy mazaného detektiva v typickém ošuntělém baloňáku, kterého výborně ztvárnil Peter Falk, jsme měli možnost mnohokrát sledovat na televizní obrazovce. Záhada travnatého svahu je románové zpracování jednoho dílu televizní série. Příběh se točí okolo vraždy úspěšného televizního moderátora, který připravoval pořad o vraždě prezidenta J. F. Kennedyho, ve kterém měl přinést další, dosud neznámé svědectví... Průměrná detektivka, která sice ničím příliš nepřekvapí, ale ani neurazí a výrazně nezklame.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Zdeněk Jirotka
Saturnin

Nakl. údaje: Praha : Šulc - Švarc, 2005
ISBN 80-7244-169-8 (váz.)

Slavný humoristický román Zdeňka Jirotky, známý také z rozhlasového a televizního zpracování. Vypravěčem je mladý muž, který si žil svůj klidný a nenápadný život, docházel pracovat na úřad a tajně obdivoval slečnu Barboru, až si jednou najmul sluhu Saturnina a ten doslova převrátil jeho život naruby. Nejprve se přestěhovali z pohodlného bytu na loď a Saturnin všem vykládá dobrudružné lovecké historky, které měl jeho pán zažít, takže ten získává pověst velmi skromného hrdiny. Poté se vždy originální Saturnin nápaditě vypořádá s otravnou tetou Kateřinou a jejím synem Miloušem a nakonec všechny čeká dovolená v dědečkově domě na venkově, kam je pozvána také slečna Barbora... Saturnin nabízí pohodové zábavné čtení plné kultivovaného humoru.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Arthur Ransome
Trosečníci z Vlaštovky [Swallowdale]

Nakl. údaje: Praha : Toužimský & Moravec, 2002
ISBN 80-7264-049-6 (váz.)

K jezeru na anglickém venkově přijíždí opět po roce strávit báječné letní prázdniny čtveřice dětí - Vlaštovky. Společnost jim mají dělat dvě místní dívky - Amazonky. Ale zezačátku se nic nedaří podle plánu. Amazonky nemohou tábořit na Ostrově Divokých Koček, protože na návštěvu přijela prateta a tak místo dobrodružných pirátských výprav musí být nastrojené ve svátečních šatech. A aby toho nebylo málo, Vlaštovky nešťastně ztroskotají a přijdou tak o svou loď. Ale žádná nesnáz nemůže porazit děti s fantazií a odhodláním. A tak se z Vlaštovek stávají trosečníci a všechny přeci jenom čekají prázdniny plné zážitků a dobrodružství. Trosečníci z Vlaštovky jsou v pořadí druhou knihou v báječné sérii dětských knih o Vlaštovkách a Amazonkách.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Mika Waltari
Egypťan Sinuhet : patnáct knih ze života lékaře [Sinuhe egyptiläinen]

Nakl. údaje: Praha : NJŠ, 2004
ISBN 80-85637-83-9 (váz.)

Rozsáhlý román zachycující život epyptského lékaře v pohnutém období panování osmnácté dynastie egyptských faraónů, kdy došlo k neúspěšnému pokusu o sociální reformu společnosti (vlastní příběh se odehrává zhruba v letech 1410-1370 př.n.l.). Sihuhet jednoho dne připlul po řece v kolébce z rákosu stmeleného smolou. Ujmul se ho lékař chudých Senmut a jeho žena Kipa. Přemýšlivý a osamělý chlapec se stal lékařem a během svého života, plného zvratů, omylů, vítěztví i proher, se účastnil celé řady rozhodujících okamžiků tehdejšího bouřlivého politického a společenského vývoje. Často také sám výrazně ovlivňoval mnoho významných událostí... Egypťan Sinuhet však překračuje rámec historického románu a obsahuje celou řadu parael se současností. Mika Waltari v něm vyjádřil především odpor k válečnému běsnění (kniha poprvé vyšla v roce 1946) a víru v humanismus, lidskou rovnost a důstojnost. Osobité vyprávění, strhující příběh, exotické historické pozadí a jedinečná atmosféra činí z Egypťana Sinuheta vynikající dílo, které jistě stojí za přečtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Arthur Ransome
Boj o ostrov [Swallows and amazons]

Nakl. údaje: Praha : Toužimský & Moravec, 2004
ISBN 80-7264-061-5 (váz.)

Snad každý z nás má určitou skupinu knížek, které s oblibou četl ve věku, kdy vyrůstal. Tehdy je fantazie veliká a budoucí osobnost člověka je nejvíce formována. Čítával jsem Jacka Londona, Karla Maye, Julese Vernea a celou řadou dalších, především dobrodružných románů. Ale knížky, které napsal anglický spisovatel Arthur Ransome, měly zcela výsadní postavení. Poválečná vydání, nádherně ilustrovaná Zdeňkem Burianem, provázela celé mé dětství. A právě v knize Boj o ostrov to všechno začíná. Na neobydlený ostrov na anglickém jezeře přijíždí tábořit skupina čtyř dětí - Vlaštovky. Zde potkávají dvě místní dívky - Amazonky a tak se zrodí přátelství na mnoho let... Boj o ostrov vypráví o životě ve stanovém táboře, o boji s kapitánem Flintem - stýcem Amazonek, pirátem a cestovatelem, o plachtění na jezeře a celé řadě dalších neobyčejných příhod, které spolu Vlaštovky a Amazonky zažívají.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

William Golding
Pán much [Lord of the flies]

Nakl. údaje: Praha : Maťa, 2003
ISBN 80-7287-061-0 (váz.)

Vynikající klasický hororový román, první a zároveň zřejmě nejslavnější dílo Williama Goldinga, oceněného Nobelovou cenou za literaturu. V blíže nespecifikované době se na opuštěný ostrov kdesi uprostřed Pacifiku zřítí letadlo s několika desítkami žáků bristké internátní školy. Chlapci se ocitají sami uprostřed tropického ráje korálového ostrova. Po počátečním nadšení z nenadálé svobody se zorganizují a zakládají primitivní demokratický systém. S postupem času se ale odděluje skupina hochů, kteří dávají před demokratickým sytémem přednost diktatuře, holdují krvavému lovu a postupně ztrácejí všechny zábrany. Záhy se z nich stávají zfanatizovaní divoši, kteří se nezastaví ani před vraždou. William Golding tak nechává dojít ke střetnutí dvou zcela odlišných principů, představovaných na jedné straně dušínovským Ralphem a na druhé straně krutým a vypočítavým Jackem. A z tohoto střetnutí vychází brutalita a divošství vítězně. Román Pán much není v určitých momentech, kdy zcela vychází najevo dětská krutost a slabost lidské povahy, nikterak příjemným a oddechovým čtením. Ale je to strhující dílo, jedna z klíčových knih dvacátého století, překračující hranice žánru.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Frederick Forsyth
Vyjednavač [The Negotiator]

Nakl. údaje: V Praze : Knižní klub, 2001
ISBN 80-242-0643-9 (váz.)

Mezi Sovětským svazem a Spojenými státy má být podepsána důležitá smlouva o výrazném odzbrojení. Když se celá situace značně zkomplikuje únosem syna amerického prezidenta, na scénu přichází vyjednavač. Hrdina postupně odhaluje pozadí celého spiknutí, které má za cíl zhoršit vztahy mezi velmocemi a zabránit podpisu odzbrojující smlouvy, která by znamenala velké problémy pro celou řadu zbrojařských firem... Politicko-dobrodružný thriller z pera mistra tohoto žánru, slavného britského spisovatele Fredericka Forsytha, sice nepřináší nic nového, ale to mu na čtivosti neubírá.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Frederick Forsyth
Ďáblova alternativa [The Devil’s alternative]

Nakl. údaje: V Praze : Euromedia Group, 1999
ISBN 80-242-0148-8 (brož.)

Katastrofální neúroda a hrozba hladomoru donutí Sovětský svaz jednat se Spojenými státy americkými o odzbrojení výměnou za dodávky obilí. Znepřátelené strany se samozřejmě prostřednictvím svých agentů snaží obelstít jedna druhou... Ďáblova alternativa je klasický špionážní román plný dramatického a spletitého děje. Poměrně dobře se čte, i když místy působí silně nepravděpodobně. Ale žádný příznivec špionážních románů určitě nebude Ďáblovou alternativou Fredericka Forsytha zklamán.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Frederick Forsyth
Boží pěst [The Fist of God]

Nakl. údaje: V Praze : Knižní klub, 2004
ISBN 80-242-1316-8 (váz.)

Do zákulisí války v Perském zálivu, která probíhala v devadesátých letech minulého století, nás zavádí thriller Fredericka Forsytha Boží pěst. Je to především román o práci špionážních služeb, které pomocí analýzy obchodních dodávek do Iráku odhalí, že Saddám Husain by mohl mít jadernou zbraň. V románu jsou dobře vysvětlovány různé aspekty konfliktu v zálivu a vůbec problémy na blízkém východě. Už jenom proto tahle kniha stojí za přečtení. Mimoto je to dobře napsaný, napínavý a čtivý příběh.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Francis Scott Fitzgerald
Velký Gatsby [Great Gatsby]

Nakl. údaje: Praha : Lunarion, 1991
ISBN 80-901031-3-8 (brož.)

Nick Carraway přijíždí z rodného Středozápadu do New Yorku, aby se zde věnoval obchodu s cennými papíry. Hned vedle něj, v nádherné vile, bydlí zámožný, všemi oblíbený a trochu záhadný Jay Gatsby. Gatsby pořádá ve své vile obrovské večírky a na jeden z těchto večírků pozve i Nicka. Oba muži se spřátelí a Gatsby Nicka požádá o setkání se sestřenicí Daisy, se kderou se setkal kdysi za války a kterou miloval, ale ona dala přednost bohatému Tomovi Duchananovi, před tehdy chudým Jayem Gatsbym. Nick mu vyhoví a z Gatsbyho a Daisy se stávají milenci. Postupen času Nick Carraway poznává povrchnost, snobství a bezcitnost bohaté střední třídy a vše spěje k tragickému konci. Francis Scott Fitzgerald je označován za autora mladé jazzové generace a Velký Gatsby se často objevuje v první desítce nejlepších anglo-amerických knih dvacátého století.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Karel Poláček
Bylo nás pět

Nakl. údaje: Praha : Albatros, 2000 [i.e. 2006]
ISBN 80-00-01884-5 (váz.)

Bylo nás pět je zřejmě nejslavnějším románem Karla Poláčka. Autor se v nejtěžších chvílích na sklonku svého života nechal inspirovat vzpomínkami na klukovské hry a napsal knihu o veselých klukovských příhodách pětice kamarádů - Bajzy Petra, Jirsíka Čeňka, Bejvala Antonína, Kemlinka Eduarda a Zilvara z chudobince, vyrůstajících na malém městě. Román je známý také z celé řady filmových a televizních zpracování. Doba se ale notně změnila a Bylo nás pět zůstává bohužel spíše jen trochu kuriozní školní četbou.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Francis Scott Fitzgerald
Něžná je noc [Tender is the night]

Nakl. údaje: V Praze : Pro edici Světová literatura Lidových novin vydalo nakladatelství Euromedia Group, 2005
ISBN 80-86938-01-8 (váz.)

Francis Scott Fitzgerald patří spolu s Ernestem Hemingwayem k ikonám americké literatury dvacátých let minulého století. Avšak na rozdíl od Ernesta Hemingwaye jsou tématem jeho románů (mezi nejúspěšnější patří právě Něžná je noc a také Velký Gatsby) především večírky a alkoholové či taneční dýchánky, patřící k životu bohaté střední třídy. Hlavní hrdina Dick Diver se jako psycholog v sanatoriu seznamuje s duševně nemocnou Nicole Warrenovou. Počínající vztah má dobrý vliv na chorobu Nicole a oba mladí lidé se zanedlouho vezmou. Postupem času ale Dicka, zkaženého morálkou bohatých povalečů, začíná péče o nemocnou manželku vysilovat. A právě hlavně o úpadku kdysi skvělého Dicka Divera je román Něžná je noc.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Sir Arthur Conan Doyle
Vzpomínky na Sherlocka Holmese [Memoirs of Sherlock Holmes]

Nakl. údaje: Brno : Books, 1998
ISBN 80-7242-030-5 (v knize neuvedeno : váz.) * 80-7217-066-X (chyb.)

Sbírka jedenácti povídek, které mají jeden splečný motiv: slavný detektiv je mrtev a doktor Watson vzpomíná na některé zajímavé případy a dodatečně je literárně zpracovává. Trochu nelogicky je povídka Poslední případ, ve které Sherlock Holmes umírá, zařazena až na konec cyklu, i když by měla být spíše na začátku. Povídky zde zahrnuté vycházely v časopise The Strand Magazine v letech 1892 - 1893. Sir Artur Conan Doyle byl postavou Sherlocka Holmese natolik unaven, že ho v povídce Poslední případ raději nechal zemřít. V Anglii se po smrti velmi populárního detektiva zdvihla vlna protestů, ale autor zůstal neoblomný až do roku 1903, kdy svého hrdinu přivedl zpět v povídce Prázdný dům (i když už rok předtím byl vydán zřejmě nejslavnější román - Pes baskervillský, případ podle nalezených starých poznámek doktora Watsona).

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Sir Arthur Conan Doyle
Studie v šarlatové ; Podpis čtyř [Study in Scarlet, Sign of Four]

Nakl. údaje: Brno : Jota, 1997
ISBN 80-7217-020-1 (váz.) * 80-7217-021-X (chyb.)

Vydání prvního románu s postavou Sherlocka Holmese nevzbudilo ve své době nijak zvlášť velký ohlas a autor za tento román dostal jen pár desítek liber. Sir Artur Conan Doyle popsal první setkání obou nerozlučných přátel a nastínil vlastnosti geniálního detektiva - vysokého askety, s nezbytnou čapkou, převlečníkem, dýmkou, houslemi, zvláštními zvyky a především vynikajícím analytickým mozkem. Obě postavy se s postupem času ještě trochu změnily, ale Studie v šarlatové je přeci jenom první a už proto jistě stojí za přečtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Sir Arthur Conan Doyle
Znamení čtyř [Sign of Four]

Nakl. údaje: [Praha] : Vilímek, 1906
ISBN

Sherlock Holmes se svým nerozlučným druhem, poněkud pomalu chápajícím doktorem Watsonem, řeší další záhadu v napínavém detektivním románu Znamení čtyř. Jedná se v pořadí o druhý román, či spíše novelu, věnovanou slavnému detektivovi. U nás tento příběh vycházel také pod názvem Podpis čtyř a často býval vydáván společně s prvním románem - Studie v šarlatové. Sir Arthur Conan Doyle byl nejen výborným spisovatelem, ale také lékařem. Jako lékař-dobrovolník sloužil i v tzv. burské válce v jižní Africe. Také vybudoval nemocnici v Blomfonteinu, hlavním městě okupovaného Oranžska. Měl tedy dobré znalosti tropických nemocí a právě v novele Znamení čtyř jsou tyto znalosti velmi patrné. A to například v sugestivním líčení malarické oblasti zamořené moskyty, kdy nepřímo předpověděl souvislost malárie a komárů, která byla prokázána až o sedm let později.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

William Saroyan
Odvážný mladý muž na létající hrazdě [Daring young man on the flying trapeze]

Nakl. údaje: Praha : Volvox Globator, 1999
ISBN 80-7207-247-1 (váz.)

Sbírka pětadvaceti krátkých povídek, kterou William Saroyan vstoupil do světa literatury. Jedná se o povídky publikované ve třicátých letech dvacátého století v Saturday Evening Post a dalších periodikách. Řada povídek má výrazné autobiografické prvky, často je zmiňován těžký život mladého začínajícího spisovatele v dobách hospodářské krize ve Spojených státech. Z některých prací je znát obava z nástupu Hitlera k moci v Německu. Hluboce lidské příběhy se střídají s krátkými úvahami. Odvážný mladý muž na létající hrazdě je vynikající sbírka, která se od pozdějších prací Williama Saroyana trochu liší a jistě stojí za přečtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Arthur Conan Doyle
Údolí strachu [Valley of Fear]

Nakl. údaje: Brno : Books, 1998
ISBN 80-7242-010-0 (váz.)

Údolí strachu je v pořadí již čtvrtý román Sira Arthura Conana Doyla. Geniální detektiv Sherlock Holmes sice vystupuje pouze v jedné polovině, ale právě tato polovina patří k tomu nejlepšímu, co slavný autor kdy napsal. A ani druhá polovina románu, kdy věrný kronikář doktor Watson zaznamenává vyprávění o pohnutých osudech tajného Pinkertonova agenta, jenž se s nasazením všech sil potýká s nepřáteli v drsném prostředí hornického městečka ovládaného zločinným spolčením, se vůbec nečte špatně. Přesto kniha není moc zapsána ve čtenářském povědomí a to je určitě škoda.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Philip Kindred Dick
Blade Runner : sní androidi o elektrických ovečkách? [Do androids dream of electric sheep?]

Nakl. údaje: Praha : Argo, 2004
ISBN 80-7203-632-7 (brož.)

Podle románu Sní androidi o elektronických ovečkách? tehdy neznámého autora Philipa K. Dicka natočil režisér Ridley Scott zřejmě nejlepší sci-fi film všech dob, kultovní Blade Runner s Harrisonem Fordem v hlavní roli agenta Deckarda. Film se však knihou spíše jen nechal inspirovat. Deckard pracuje u policie jako likvidant replikantů - strojů k nerozeznání podobných člověku, vyrobených pro náročnou práci na kolonizovaných planetách. Jediné co odlišuje replikanty od lidí, je schopnost empatie. Jedinečně temná a depresivní atmosféra přetechnizovaného světa, kterou se ve filmu podařilo navodit, v knížce bohužel trochu chybí. Ale když román nebudete srovnávat se slavným filmem, zjistíte, že se jedná o velmi dobrý a originální příběh, zasazený do propracovaného světa smutné budoucnosti.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Joanne K. Rowlingová
Harry Potter a vězeň z Azkabanu [Harry Potter and the prisoner of Azkaban]

Nakl. údaje: Praha : Albatros, 2004
ISBN 80-00-01392-4 (váz.)

Třetí díl veleúspěšné série o mladém čarodějnickém učni. Z Azkabanu, nejpřísněji střežené věznice ve světě čar a kouzel, utekl slavný vězeň Sirius Black. To se ještě nikdy předtím nikomu nepodařilo. Před dvanácti lety zavraždil stoupenec Voldemorta Sirius Black jediným zaklínadlem dvanáct lidí a jednoho čaroděje přímo na ulici. A teď se zdá, že míří do Bradavic, aby zabil i Harryho Pottera. S rodinou Harryho Pottera ho totiž spojuje dávné temné tajemství... Komu se líbily první dva díly, toho Vězeň z Azkabanu určitě nezklame.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Wilbur Smith
Diamantová cesta [The Dark of the Sun]

Nakl. údaje: Frýdek-Místek : Alpress, 2002
ISBN 80-7218-781-3 (váz.)

Bývalý právník, dnes kapitán Bruce Curry, je žoldákem ve službách Katanžských ozbrojených sil. Jeho jednotka je pověřena záchranou obyvatel malého důlního městečka Port Reprieve, které je odříznuté od civilizovaného světa - z jedné strany vzbouřenými domorodými kmeny a z druhé strany organizovanými skupinami banditů. I když vládním úředníkům jde samozřejmě především o záchranu vytěžených diamantů. Bruceova jednotka se po menších problémech dostává po železnici do Port Reprieve, kde bývalý právník potkává mladou dívku Shermaine, do které se brzy zamiluje. Ale cesta zpět bude mnohem obtížnější... Diamantová cesta není žádnou novinkou, román vyšel už v roce 1965 (pod názvem The Dark of the Sun). Je to slušně napsaný dobrodružný příběh, který ale mezi dalšími africkými romány slavného autora zapadá spíše do průměru.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Terry Pratchett
Magický prazdroj [Sourcery]

Nakl. údaje: Praha : Talpress, 1995
ISBN 80-85609-67-3 (brož.)
Edice: Úžasná Zeměplocha

Byl jednou jeden muž a ten měl osm synů. A jeho osmý syn měl opět osm synů. A z osmého syna se stal mág. A když se tomuto mágovi narodil osmý syn, stal se zdrojem veškeré magie. Magickým prazdrojem. Jeho otec se před Smrtěm ukryl do magické hole a provází svého syna do Ankh-Morporku na Neviditelnou univerzitu, aby se dal prohlásit arcikancléřem. Ale arcikancléřský klobouk si nechal ukrást dcerou barbara Cohena, Coninou, jejímž snem je sice stát se kadeřnicí, ale instinky zděděné po otci z ní dělají nepřemožitelnou bojovnici. Zeměplocha se ocitá na pokraji panmagické války, která bude znamenat její konec. Zabránit tomu může snad jen antihrdina a nedostudovaný kouzelník Mrakoplaš. Na nebezpečné cestě ho bude provázet nejen Conina, ale také Nijel - Ničitel, který se snaží stát barbarským hrdinou podle knihy Barbarským hrdinou snadno a rychle v sedmi dnech!... Pátý díl Nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Karel May
Poklad na Stříbrném jezeře [Schatz im Silbersee]

Nakl. údaje: Praha : Albatros, 1991
ISBN 80-00-00339-2 (brož.)

Poté, co skupina trampů, vedená ryšavým zločincem Cornelem Brinkleym, ukradne z parníku Dogfish, na řece Arkansasu, přes devět tisíc dolarů, po stopě se jim vydává nejen dvojice indiánů, ale také skupinka bílých lovců v čele s Old Firehandem. K lovcům se po nočním boji s Cornelovou tlupou přidávají i rafteři a společně potom před trampy ubrání Butlerovu farmu. Když se trampové pokusí přepadnou vlak a ukrást pokladnu, postaví se jim opět Old Firehand a tentokrát mu po boku stojí Vinnetou. Cornel Brinkley ale uprchne a zamíří ke Stříbenému jezeru, kde má být ukrytý velký poklad. V patách je mu nejen Vinnetou s Old Firehandem, ale také Old Statterhand a řada dalších slavných lovců a zálesáků. Než se však dostanou ke Stříbenému jezeru, čeká je ještě boj s Utahy a mnoho dalších dobrodružství... Poklad na Stříbrném jezeře je klasickou mayovkou se všemi klady i zápory těchto naivních dobrodružných příběhů pro mládež.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Charles Dickens
Cvrček na krbu

Nakl. údaje: [Praha] : Slovart, 1998
ISBN 80-7209-104-2 (váz.)

Cvrček na krbu je novela jednoho z nejvýznamějších autorů anglické literatury devatenáctého století Charlese Dickense. Jedná se o příběh s lehce vánoční tématikou. Podobně jako novela Zvony zachycuje realitu chudých obyvatel Anglie a na pozadí vánočního času má výrazný sociální podtext. Dokonce i vlastní pointa příběhu, kdy si jeden z hlavních hrdinů, díky zásahu nadpřirozeného jevu (tentokrát je to cvrček a další bytosti), uvědomí svůj omyl a raduje se z krásy a dobroty chudých lidí, je Zvonům velmi dodobná. Pokud hledáte klasický vánoční příběh z pera Charlese Dickense, doporučil bych spíše slavnou novelu Vánoční koleda.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Charles Dickens
Zvony novoroční [The Chimes]

Nakl. údaje: Praha : SNKLHU, 1956
ISBN

Tato novela také vycházela pod názven Zvony novoroční, i když název Zvony je bližší významu původního originálu (The Chimes). Příběh s výrazným sociálním podtextem se odehrává v průběhu jednoho dne a jedné noci, v nejmenovaném městečku, na přelomu 18. a 19. století. Hlavní hrdina, Tobiášek Veck řečený Ťapka, je milý a chudý vyzáblý můžíček, který se po setkání s radním Cutem domnívá, že chudí lidé přicházejí na svět jen zlí a špatní. Svůj omyl si uvědomuje až tehdy, když jej zvony ve snu dovedou na břeh řeky, kde se jeho dcera chystá skončit se životem. Tobiášek si uvědomuje dobrotu chudých lidí a raduje se z nového roku.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Charles Dickens
Vánoční koleda [Christmas Carol]

Nakl. údaje: Bratislava : Champagne Avantgarde, 1994
ISBN 80-7150-199-9 (váz.)

Novela jednoho z nejvýznamnějších autorů aglické literatury. Je to příběh zatvrzelého sobce, kterému se na štědrý večer zjeví duch bývalého společníka, aby ho varoval před jeho osudem. Cesta ke spáse je jediná - návštěva tří duchů. A tak postupně přichází duch minulých vánoc, duch současných vánoc a nakonec třetí a nejděsivější duch, duch budoucnosti. To, že se starý morous nakonec polepší a stane se hodným a štědrým, je jasné hned od začátku. Ale to vůbec není na škodu, k vánočním příběhům to prostě patří. A Vánoční koleda je především dojemný (a trochu strašidelný) vánoční příběh. Nic víc, nic míň.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Colin Dexter
Ten šperk byl náš [The Jewel That Was Ours]

Nakl. údaje: Praha : BB art, [2001]
ISBN 80-7257-478-7 (brož.)

Další detektivní případ inspektora Morsea. Do Oxfordu přijede sedmadvacet turistů ze Spojených států. Jedna turistka je později nalezena mrvná v hotelovém pokoji. Její manžel odkázel ve své závěti velmi drahocený šperk místnímu muzeu. A tento šperk zmizel z kabelky nešťasné oběti... Ten šperk byl náš je slušná detektivka, na kterou ale bohužel brzy po přečtení zapomenete. Jedná se jen o další z celé řady detektivek ve stylu Agathy Christie, která ale jistě potěší všechny příznivce inspektora Morsea.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Edgar Allan Poe
Jáma a kyvadlo a jiné povídky

Nakladatelství: Odeon, 1988
ISBN (Váz.)

Sbírka čtyřiatřiceti povětšinou hororových povídek slavného amerického básníka a povídkáře Edgara Allana Poea. Celkem jich napsal na sedmdesát osm, ale Jámu a kyvadlo lze považovat za skutečně reprezentativní výběr toho nejlepšího ze širokého spektra námětů, kterými se Edgar Allan Poe zabýval. Ať už se jedná o klasický horor, detektivní povídky, baladicky laděné grotesky, nebo vědecké či pseudovědecké mystifikace, základním motivem je téměř vždy strach. A se strachem Edgal Allan Poe skutečně zacházet uměl. Vyprávění o předčasném pohřbu, domě rozpadajícím se do ponurého močálu, nebo o vězni, odsouzeném ke strašlivé smrti, budí ve čtenářích hrůzu již více než jeden a půl století. Jáma a kyvadlo je lahůdkové čtení pro všechny příznivce klasického hororu.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Edgar Allan Poe
Zlatý skarabeus : Devatero podivuhodných příběhů Edgara Allana Poea

Nakladatelství: Albatros, 1979
ISBN

Edgar Allan Poe se stal zakladatelem detektivní literatury a předchůdcem moderních hororů a vědeckofantastických románů. Z jeho prací čerpali takoví autoři, jakými byli například Robert Louis Stevenson, Arthur Conan Doyle, nebo Jules Verne. Zlatý skarabeus je výběrem devíti z jeho nejslavnějších povídek. Najdeme tu celou škálu příběhů, od klasického hororu (Zánik domu Usherů), přes detektivní povídky (Vraždy v ulici Morgue - detektiv Dupin se stal předobrazem pro slavného Sherlocka Holmese), přes fantaskní příběhy (Muž, který se rozpadl), až po klasickou dobrodružnou povídku o pátrání po velkém pirátském pokladu (Zlatý skarabeus). Je to sbírka, která jistě stojí za přečtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Terry Pratchett
Carpe jugulum [Carpe jugulum]

Nakladatelství: Talpress, 2000
ISBN 80-7197-145-6 (brož.)
Edice: Úžasná Zeměplocha

V malém království Lancre, ukrytém kdesi uprostřed hor, se chystá oslava křtin královské dcery. Pozváni jsou snad úplně všichni, jen pozlacenou pozvánku pro mocnou čarodějku Bábi Zlopočasou ukradnou straky. Bábi se domnívá, že už ji lidé v Lancre nepotřebují a odchází. Král Verenc však pozval také upíry z nedalekého Uberwaldu. Ti přicházejí a chtějí si podmanit celé království. Jsou moderní a nic si nedělají z tradičních protiupírských zbraní - česneku, svatých symbolů, ani svěcené vody. Jsou zcela nelítostní a zdá se, že jediný, kdo se jim dokáže postavit, je právě Bábi Zlopočasá... Třiadvacátý díl Úžasné Zeměplochy - nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii - přináší, po trochu nudnějším úvodu, gradující příběh, akční finále a dokonce i mírně dojemný závěr. Doporučuji nejen všem příznivcům specifického humoru Terryho Pratcetta a znalcům Úžasné Zeměplochy, ale i všem, kteří se chtějí trochu pocvičit v latině a zjistit, co znamené rčení Carpe jugulum.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Karel Čapek
Válka s Mloky

Nakladatelství: Levné knihy KMa, 2003
ISBN 80-7309-973-X (brož.)

Především na strašidlo fašismu, obcházející Evropou, reagoval Karel Čapek románem Válka s mloky. Na jednom zapomenutém ostrůvku v Tichomoří objeví kapitán van Toch při lovu perel mloky. Zjistí, že jsou inteligentní, začne je využívat při lovu, naučí je zacházet s nástroji a zbraněmi. Inteligentní mloci se brzy naučí mluvit a stanou se významným obchodním artiklem. Dojde k populační explozi mloků a následnému ohrožení lidstva. Mloci se obrátí proti lidem, vyhlásí jim válku a začnou rozbíjet pevniny, neboťpotřebují více mělčin pro svá nová území. Román končí objevením prvního mloka v Praze na Vltavě. Karel Čapek napsal Válku s mloky zejména proto, aby varoval před nástupem fašismu. Souvislost mezi dějem knihy a tehdejšími událostmi v Evropě je zřejmá zejména z rozhlasových projevů mločího vůdce, ve kterých Karel Čapek zcela nepokrytě napodobuje Adolfa Hitlera.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Max Allan Collins
Mumie [Mummy]

Nakladatelství: BB art, [2000]
ISBN 80-7257-310-1 (brož.)

Román vznikl podle scénáře Stephena Sommerse k stenejmennému úspěšnému filmu o dobrodružném pátrání krásné Egyptoložky Evelyn, jejího lehkomyslného bratra Jonathana a dobrodruha (a bývalého britského vojáka) O'Connella, po bájném městě mrtvých, ve kterém je ukryt obrovský poklad. V troskách města mrtvých, ukrytý pod vrstvou pouštního písku, je ale také sarkofág s veleknězem Imhotepem, na kterého byla uvalena strašná kletba, díky které zůstal 3000 let uvězněn mezi životem a smrtí... Román, který obraz po obraze kopíruje děj filmu, bohužel nemůže nabídnout kvalitní efekty, které se velkou měrou zasloužily o úspěch tohoto filmového dílka, a tak zůstává jen slabý příběh, nevěrohodné postavy a troška humoru. Mumie Maxe Allana Collinse je pouze podprůměrný dobrodružný román, který jen těží z úspěchů filmové předlohy.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Michal Viewegh
Nové nápady laskavého čtenáře

Nakladatelství: Petrov, 2004
ISBN 80-7227-204-7 (váz.)

Po úspěchu Nápadů laskavého čtenáře, souboru literárních parodií na motivy děl uznávaných světových i českých autorů, se Michal Viewegh po sedmi letech k tomuto tématu vrátil v Nových nápadech laskavého čtenáře. Jedná se o šestnáct kraťoučkých povídek, ve kterých autor často nevybíravým způsobem ironizuje styl vyprávění slavných spisovatelů. Michal Viewegh si dělá legraci i sám ze sebe a také si vyřizuje účty s celou řadou kritiků. Nakolik jsou jeho parodie povedené, to nechť posoudí každý sám. Hranice mezi vtipnou ironickou koláží a vulgárním zesměšňováním je občas velmi tenká a Michal Viewegh se potácí na obou stranách. To, jak se komu budou jednotlivé povídky zamlouvat, snad také záleží na sympatiích (nebo antipatiích) k autorům původních literárních předloh.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Arthur Charles Clarke
Konec dětství [Childhood’s end]

Nakladatelství: Baronet, 2005
ISBN 80-7214-822-2 (váz.)

Velkolepě pojatý román nestora žánru science-fiction vypráví o usudu planety Země po mnoho desetiletí po příchodu mimozemské civilizace. Osud liské rasy je zde doveden do úplného konce, ale to uz prozrazuji snad až příliš. Nutno říct, že Artur C. Clarke tentokrát zůstal svému talentu hodně dlužen a román byl pro mě spíše zklamáním. Artur Charles Clarke vystudoval techniku na Londýnské unibverzitě, je autorem návrhu na zavádění satelitů pro komunikační účely, komentoval přenos z přistání amerických kosmonautů na Měsící. Solidní technické teoretické základy jsou z jeho knih jasně patrné.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Arthur Charles Clarke
Impérium [Imperial earth]

Nakladatelství: Baronet, 1996
ISBN 80-85890-66-6 (váz.)

Slavný román klasika žánru science-fiction se odehrává ve 23. století. Hlavní hrdina, Duncan Makenzie, cestuje z Titanu na Zemi, aby zde vyplnil své diplomatické poslání a také rozřešil několik podivných záhad. Artur C. Clarke postupně rozehrává skvělý příběh, plný obdivuhodných nápadů a fantastických vizí. Impérium mohu vřele doporučit všem příznivcům vědecko-fantastické literatury. Moc se mi ta knížka líbila a to nejen proto, že důležitou úlohu v příběhu hraje jeden z mých nejoblíbenějších hlavolamů. Impérium zkrátka stojí za přečtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Arthur Charles Clarke
Světlo země [Farthlight]

Nakladatelství: Laser, 1992
ISBN 80-85601-30-3 (brož.)

Artur C. Clarke je jedním z nejslavnějších autorů žánru science-fiction. Světlo Země je příběh plný technických vizí odehrávající se v daleké budoucnosti ve vyspělé kolonii na Měsíci. Schyluje se k válce mezi Zemí a jejími koloniemi. První a možná rozhodující bitva se má svést právě na Měsíci... Artur C. Clarke napsal v roce 1951 mírně nadprůměrný sci-fi román, který však zdaleka nedosahuje kvalit jeho nejslavnějšího díla, románu 2001 Vesmírná odysea. Však také Světlo Země brzy upadlo v relativní zapomění.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Jack London
Železná pata [The Iron Heel]

Nakladatelství: Naše vojsko, 1963
ISBN 80-85837-20-X (váz.)

Za sedmset let, ve čtvrtém století éry Bratrství lidí, které se datuje od konečného vítěztví socialistické demokracie, je nalezen rukopis zachycující život socialistického propagátora Arnošta Everharda... Jack London byl svého času nadšeným příznivcem socialistické revoluce a Železná pata je jedním z románů, ve kterých se tento vášnivý autorův obdiv k socialismu naplno projevil. Příběh je vyprávěn formou zápisků manželky Arnošta Everharda, silného muže, který se cele dává do služeb revoluce. Pomineme-li dnes již (doufejme) překonané politické zabarvení, zůstává Železná pata jen románem, který ukazuje schopnost autora napsat poutavé vyprávění, ať už je téměř o čemkoliv.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Dovolím si ještě citovat dobové resumé (1963) z katalogu NK ČR:
Americký spisovatel zachytil v tomto svém románě z r. 1907, psaném pod dojmem ruské revoluce 1905, všechny stíny v Americe vládnoucího společenského řádu, bezohledně kořistícího z práce dělnictva. Železná pata je název, jenž dal London oligarchii amerických kapitalistů. Popisuje rozdrcení dělnictva touto oligarchií mezi lety 1912-1932 a hrozný, roztrpčený konflikt mezi socialistickým podzemím a diktátorskou mocí. Do tohoto díla vložil také svou víru v budoucí vítězství socialismu..

James Hadley Chase
Jen pro hromadu peněz [Strictly for cash]

Nakladatelství: Ametyst, 1997
ISBN 80-85837-20-X (váz.)

Spíše podprůměrný detektivní román o mladém boxerovi, který se zaplete do vysoké a nebezpečné hry, ve které jde o opravdu velké peníze. James Hadley Chase je autorem mnoha detektivních románů žánrově spadajících do americké drsné detektivní školy - většinou to bývají svižné a čtivé příběhy, jejichž hlavní hrdinové se často pohybují na hraně zákona a při řešení případů si občas vypomůžou pistolí, nebo pěstmi. Román Jen pro hromadu peněz se ale příliš nepovedl. Jde o jednu z těch tuctových detektivek, kterou si přečtete a do týdne na ni zapomenete.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

James Hadley Chase
A co bude se mnou? ; Zákon džungle [So what happens to me, Wary transgressor]

Nakladatelství: Ševčík, 1997
ISBN 80-86029-15-8 (váz.)

Další z řady detektivních románů spadajících do škatulky drsné detektivní školy, tedy svižně a čtivě psaných příběhů, jejichž hrdinové si občas vypomůžou pěstmi, nebo pistolí. Když David Chisholm, hledaný policií pro vraždu mladé prostitutky (kterou samozřejmě nespáchal), naváže milostný vztah s krásnou manželkou ochrnutého milionáře, ještě netuší, do jaké šlamastyky se zase dostal. Bohatá milenka se totiž hodlá nepohodlného manžela zbavit a David Chisholm ji v tom má pomoci. Ten si ale vnitřně silného milionáře oblíbí a rozhodne se ho chránit... Zákon džungle je průměrná, svižná dekektivka, vhodná jako vyloženě odpočinkové čtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Walt Morey
Zima v kaňonu [Canyon Winter]

Nakladatelství: Albatros, 1978
ISBN

Hlavním hrdinou dobrodružného románu pro mládež Zima v kaňonu je patnáctiletý Petr Grayson, chlapec z velkoměsta, který se po havárii malého letadla ocitne sám uprostřed podhůří Skalistých hor. Naštěstí brzy narazí na srub samotáře Omara Picketta, svérázného starce, který v tomto nádherném koutu přírody žije už přes padesát let. Z kaňonu se nelze dostat dříve, než až na jaře a tak se z chlapce Petra a starocha Omara stávají nedobrovolní spolubydlící. Přes počáteční oboustrané nesympatie se z nich brzy stanou přátelé, Omar učí Petra vše, co zná o přírodě a životě v ní. Seznamuje také Petra s nebezpečím, které tomuto kraji hrozí v od bezohledně ziskuchtivé Zemské dřevařské společnosti. Když se na jaře Petr vrací do civilizace, zasazuje se za záchranu lesa před výborem senátu ve Washingtonu. Zima v kaňonu je snad trochu naivní, ale přesto nádherná knížka, ke které jsem se jako kluk často vracel.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Walt Morey
Sever, můj domov [Home Is the North]

Nakladatelství: Albatros, 1973
ISBN

V dobrodružném románu pro mládež vypráví populární americký autor Walt Morey příběh patnáctiletého chlapce Brada, kterého se po smrti babičky ujímá kapitán Ed s manželkou Annou. Brad nachází v rybářské rodině nový domov, Anna ho v aljašské divočině učí lovit zvěř, Ed ho bere na lov lososů a nechává ho poznat cenu poctivé práce. Brad si svůj nový domov naplno zamiluje a ze všech sil se brání snahám své jediné pokrevní příbuzné, tetičky Kláry ze Seattlu, která ho chce odvézt do velkoměsta. Sever, můj domov je nádherná dobrodružná knížka, kterou jsem jako kluk stále znovu a znovu čítával.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Daphne du Maurier
Ptáci a jiné povídky [Daphne du Maurier’s Classics of the Macabre]

Nakladatelství: Svoboda, 1991
ISBN 80-205-0185-1 (Váz.)

Šestice hororových povídek, ve kterých sice není plno cákanců krve a oživlých příšer, jako ve většně moderních děl tohoto žánru, ale o strach a děsivé okamžiky v nich rozdodně není nouze. Titulní povídka Ptáci sloužila jako předloha ke slavnému stejnojmennému filmu A. Hitchcocka. Daphne du Maurier se prý jednoho dne procházela podél cornwallských útesů a když viděla jak traktor orající nedaleké pole doprovází hejno racků střemhlav se vrhající na červy a hmyz, napadlo jí: "A co když jim jednou nebudou červy stačit?" A slavná povídka byla na světě. Ptáci a jíné povídky jistě stojí za přečtení, i když je to občas čtení děsivé, až nepříjemné.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Stephen King
Žhářka [Firestarter]

Nakladatelství: Ševčík, 1998
ISBN 80-86029-48-4 (váz.)

Andy McGee utíká se svou osmiletou dcerou před agenty tajné vládní organizace Dílna. Utíká pro to, že před mnoha lety se se svou budoucí manželkou zůčastnil pokusu s novou systetickou drogou P6. Poté se u něj vyvinula mírná schopnost mentální dominance a jeho dcera Charlie má velmi silnou schopnost pyrokineze. Agenti Dílny se neštítí žádné špinavosti, včetně vraždy, aby malou Charlie dostali do svých laboratoří. Charlie je tak přinucena použít svou nebezpečnou zbraň, kterou ještě nedokáže plně kontrolovat... Ač je Žhářka velmi dobře napsanou knihou, mezi ostatními romány Stephena Kinga patří pouze mezi ty průměrné.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Jerome Klapka Jerome
Tři muži na toulkách [Three men on the bummel]

Nakladatelství: Aurora, 2000
ISBN 80-85974-82-7 (váz.)

Volné pokračování slavného románu Tři muži ve člunu. Tentokrát se známí hrdinové, znavení stereotypem manželského života, vydávají na kolech do Německa. Jerome Klapka Jerome už se zaměřil pouze na vyprávění humorných historek a cestopisné údaje omezil na nezbytně nutné minimum. Ale přes veškerou snahu nedosahují Tři muži na toulkách kvalit vynikajících a také velmi úspěšných Třech mužů ve člunu (o psu ani nemluvě). Tři muži na toulkách tak potkal stejný osud, jako téměř všechna volná pokračování veleúspěšných prvních dílů.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Hammond Innes
Země věnovaná Kainovi [The Land God gave to Cain]

Nakladatelství: Mladá fronta, 1974
ISBN

Dobrodružný román odehrávající se v drsné, ale jistě i krásné oblasti severní Kanady, líčí nebezpečnou cestu mladého muže Labradorem, odkud jeho otec, vášnivý radioamatér, zachytí těsně před smrtí volání o pomoc. Mladík zjistí, že šlo o poselství zmizelé geologické výpravy a vydává se po jejích stopách. Dostává se tak do velmi nebezpečného a nepřátelského prostředí, které Hammond Innes značně přesvědčivě popsal. Země věnovaná Kainovi je starší dobrodružný román, který určitě stojí za přečtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Kirsten Holstová
Limča [Safty og smuglerne a Safty og minktyvene]

Nakladatelství: Albatros, 1990
ISBN 80-00-00042-3 (váz.)

Dva detektivní příběhy dánské autorky Kirsten Holstové jsou určeny především pro mladší čtenáře a odehrávají se v malém dánském městečku na pobřeží Severního moře. V prvním příběhu (Limča a pašeráci) se skupina dětí připlete do cesty bandě pašeráků a ve druhém příběhu (Limča a zloději norků) zase děti vyšetřují krádež norkových kožešin z farmy, kam chodí hlavní hrdina Limča vypomáhat. Kniha má jedno velké pozitivum - dětské charaktery jsou vykresleny mnohem reálněji, než u většiny ostatních dětských knížek s podobnou tématikou.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

James Herriot
Zvěrolékař opět v jednom kole [Lord god made them all]

Nakladatelství: Ametyst, 1996
ISBN 80-85837-16-1 (váz.)

V pořadí pátá a naštěstí i poslední kniha příběhů veterináře Jamese Herriota vykonávajícího své náročné, ale krásné řemeslo na anglickém venkově. Kromě již zmiňované pětice knih u nás vyšlo ještě několik výběrů těch nejlepších historek o psech, kočkách a podobně. Chcete si přečíst opravdu dobrý válečný román? Potom doporučuji např. Na západní frontě klid od Ericha Maria Remarquea. Jestli si chcete přečíst nějakou dobrodružnou knížku plnou drsné romantiky pak sáhněte po Jacku Londnovi. Nejlepší horory píše v současné době Stephen King. Ale jestli si chcete přečíst opravdu hezkou knížku, potom volte něco od Jamese Herriota. Jeho knihy totiž léčí duši.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Philip Kindred Dick
Minority report a jiné povídky

Nakladatelství: Mladá fronta, 2002
ISBN 80-204-0986-6 (brož.)

Sbírka sci-fi povídek, z nichž většina byla zfilmována (např. Minority Report s Tomem Cruisem v hlavní roli, nebo Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem). Je ovšem třeba říct, že filmaři si z povídek a románů Philipa K. Dicka berou jen námět a vlastní příběh bývá většinou úplně jiný. Zřejmě nejslavnější film podle námětu tohoto autora - Blade Runner, je toho typickým příkladem. Philip K. Dick trpěl celou řadou neuróz a jeho chování vykazovalo známky schizofranie. A právě takové jsou i jeho povídky. Zabývají se krizemi identity a pochybnostmi o pravosti okolní reality. Hlavní hrdinové většinou zjišťují, že byli celou dobu klamáni a nezřídka končí tragicky. V 50. a 60. letech, kdy se sci-fi literatura obdivovala především technice, nebyl Philip K. Dick se svými povídkami a romány, které se obracely k člověku, příliš úspěšný. Ale dnes, mnoho let po autorově smrti, nachází filmoví tvůrci v jeho příbězích mnoho originální inspirace.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Petr Šabach
Babičky

Nakladatelství: Paseka, 2003
ISBN 80-7185-584-7 (váz.)

Petr Šabach se tentokrát drží jediné dějové linie a vypráví o mládí a dospívání chlapce Matěje. Matěj se narodil v padesátých letech dvacátého století a Petr Šabach na pozadí mnoha humorných historek vykresluje těžkou dobu, ve které Matěj vyrůstá. Svérázné postavičky z Matějova okolí se s dobou vyrovnávají po svém, tak jak jsme na to zvyklí z celá řady dalších románů tohoto autora. Pamětníci samozřejmě mohou vytknout naivitu, nebo nepravdivost vyprávění. Ale svěží humor Babiček určitě nezklame.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

James Herriot
Zvěrolékař a jeho přátelé [Every living thing]

Nakladatelství: Baronet, 2001
ISBN 80-7214-430-8 (váz.)

V další, v pořadí již čtvrté, knize představuje anglický veterinář a spisovatel James Herriot celou řadu pozoruhodných lidí, se kterými se během své veterinární praxe setkal. Opět vypráví veselé, smutné i dojemné historky ze života venkovského veterináře, popisuje zajímavé případy a obdivuje se kraji kolem, stejně jako těžké práci, kterou farmáři dělají. A opět je naprosto vynikající. Jste-li unaveni současným přetechnizovaným světem, nebo životem v neustálém spěchu, pak vězte, že knihy Jamese Herriota léčí duši.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Michail Alexandrovič Šolochov
Osud člověka

Nakladatelství: Lidové nakladatelství, 1984
ISBN (Váz.)

Kraťoučká novela, možná spíš povídka, která o hrůzách války vypovídá mnohem víc, než sebedelší válečný román. Je to knížka o tom, kolik hrůzy a neštěstí dokáže válečné běsnění přinést člověku. Příběh vyprávěný prostým způsobem je prodchnutý smutkem, ale i nadějí a vírou v sílu člověka. Autor se soustředí hlavně na děj, myšlenkové pochody a pocity hlavního vypravěče nemají téměř žádný prostor. A přesto (nebo možná právě proto) má Osud člověka ohromný účinek. Není to knížka do tramvaje, je to knížka na tichý, klidný večer. O vlastním ději nechci psát nic, je to jen jednoduchý příběh a byla by škoda ho prozrazovat. Přečtěte si Osud člověka, nebudete zklamáni.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Tom Clancy
Hon na ponorku [Hunt for Red October]

Nakladatelství BB art, 2002
ISBN 80-7257-863-4 (brož.)

První z řady veleúspěšných románů Toma Clancyho. Marko Ramius, kapitán nejmodernější sovětské ponorky se po smrti manželky rozhodne i s ponorkou emigrovat do USA. Spojené státy ale jeho úmysl neznají a ponorku s jadernými hlavicemi mířící k jejím břehům vnímají jako jednoznačnou hrozbu. Rovněž druhá strana tehdejší studené války nemíní nechat kapítána Ramira předat chloubu sovětské techniky Spojeným státům jen tak. Kapitánovi hrozí smrtelné nebezpečí z obou stran... Podle tohoto románu byl natočen úspěšný film se Seanem Connerym v hlavní roli kapitána sovětské ponorky Rudý říjen.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Wilbur Smith
Hromobití

Nakladatelství Alpress, 1998
ISBN 80-7218-129-7 (váz.)

Další kniha ze ságy rodu Courtneyů. Sean Courtney je při návratu z divočiny přepaden a okraden. Těžká a nebezpečná práce v samém nitru černého kontinentu tak hrozí přijít vniveč. Navíc se Courtneyho domov ocitá uprostřed válečného běsnění. Sean, který se v divočině snažil vychovat syna a na cestě zpět potkal i novou ženu svého srdce, se tak musí postavit nejen nepříznivým okolnostem, ale i nekonečným konfliktům ve své rodině. Hromobití je klasický dobrodružný román pro dospělé z pera pravděpodobně nejúspěšnějšího současného autora románů tohoto žánru.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Stephen King
Rose Madder [Rose Madder]

Nakladatelství Ševčík, 1997
ISBN 80-86029-40-9 (váz.)

Rose Madder je svým manželem - sadistickým policistou brutálně týrána. Jednoho dne se rozhodne odejít a začít zcela nový život. Uteče z domu, odjede do jiného města, najde si ubytování a práci. Ale její manžel ji samozřejmě hledá... Stephen King do svých hororů rád přidává prvky nadpřirozena (a já mu to občas mám za zlé). A tak Rose v jednom malém antikvariátu koupí podivný obraz, který se stává branou do jiného světa. Rose Madder příznivce Stephena Kinga určitě nezklame, ale také nijak zvlášť nepřekvapí.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Jiří Kulhánek
Noční klub

Nakladatelství Klub Julese Verna, 2002
ISBN 80-85892-64-2 (1. díl : brož.)

Román plný střelby, mrtvol a těžko uvěřitelných akčních eskapád. Nevím, kdyby si někdo dal tu práci a spočítal kolik vražd je v románu popsaných, došel by zřejmě k trojmístnému číslu. Na druhé straně je román napsán docela čtivě a napínavě. K vlastnímu ději snad jen tolik, že 'Noční klub' je tajná organizace, se sídlem v podzemní pod centrem Prahy, která podle vlastních zákonů trestá bezpráví. Když je po útoku lovců upíru téměř zničena, hlavní hrdina se stává také upírem (opravdu nesmrtelných hrdinou), je zajat a držen na pirátské lodi plavící se v Jihočínském moři, odtut prchá a s lovci upírů v patách se vrací zpět do Prahy... Příběh končí uprostřed děje a pokračuje v druhém díle.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Jiří Kulhánek
Noční klub. Díl druhý

Nakladatelství Klub Julese Verna, 2003
ISBN 80-85892-65-0 (brož.)

Pokračování románu "Noční klub" překonává první díl v počtu rozličným způsobem zmasakrovaných obětí, ve fyzických schopnostech hlavního hrdiny (aby se to trochu vyrovnalo, stojí proti Tobiášovi přesila ještě zdatnějších soupeřů) a v nestravitelnosti řady akčních scén. Ve skutečnosti jedna přestřelka stíhá druhou a daleko za nimi pokulhává nedomyšlený příběh. Když jsem před mnoha lety četl v Ikarii fantasy povídku od tehdy zcela neznámého Jiřího Kulhánka, těšil jsem se na nového autora, který přinese do notně kalných vod české sci-fi a fantasy něco nového. A vskutku - hned první román "Vládci strachu" sliboval mnoho dobrého. Teď, po "Cestě krve" a "Divokých a zlých" se podle druhého dílu "Nočního klubu" zdá, že autorovi trochu dochází dech.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Terry Pratchett
Noční hlídka [Night watch]

Nakladatelství Talpress, 2003
ISBN 80-7197-217-7 (brož.)
Edice: Úžasná Zeměplocha

Oproti předcházejícím šestadvaceti dílům Úžasné Zeměplochy se změnila nejen obálka, ale také trochu i styl vyprávění. Ubylo humoru a přibylo vážnosti. I když nějaký ten vtípek se samozřejmě také najde, na Zeměploše zabydlené těmi nejpodivuhodnějšími a nejlegračnějšími postavami to ani jinak nejde. Ale humoru méně než kdykoli předtím. A to je změna, se kterou jsem se musel chvilku vyrovnávat. A tak se mi Noční hlídka vlastně začala opravdu hodně líbit až v samotném závěru. A teď k vlastnímu příběhu: velitel Noční hlídky kapitán Elánius se díky magické nehodě přesune o desítky let zpět. V těžkých časech revoluce a nástupu nového Patricie musí nejen chytit nebezpečného vraha, ale především naučit sama sebe, jak být dobrým poldou... Noční hlídka určitě stojí za přečtení. Především věrní fanoušci Úžasné Zeměplochy jistě ocení, když budou moci potkat celou řadu oblíbených postav z předchozích dílů v časech jejich mládí.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

James Herriot
Zvěrolékař mezi nebem a zemí [Vet in a spin, Vets might fly]

Nakladatelství Knižní klub, 1995, c1994
ISBN 80-7176-258-X (váz.)

V pořadí již třetí kniha vzpomínek venkovského veterináře. Druhá světová válka zastihla Jamese Herriota coby pilota anglického letectva. Během výcviku se ve vzpomínkách stále vrací ke své veterinární praxi na anglickém venkově, ke své ženě a přátelům. Kniha je plná optimismu, humoru a laskavé pohody. A tak zatímco se mladý veterinář učí pilotovat letadlo, jeho žena čeká doma dítě a James Herriot si slibuje, že už z domu nikdy neodejde. Ať už se jedná o narození syna, nebo celou řadu veselých, smutných i dojemných zážitků z každodenní práce venkovského veterináře, James Herriot na vše vzpomíná s láskou a poctivostí.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Erich Maria Remarque
Cesta zpátky [Weg zurück]

Nakladatelství Ikar, 2005
ISBN 80-249-0535-3 (váz.)

Volné pokračování slavného válečného románu Na západní frontě klid. Roli vypravěče přejímá po padlém Pavlovi Bäumerovi Arnošt Birkholz. Arnošt se spolu se zbytky zdecimované armády vrací po 1. světové válce zpět domů do Německa. Návrat do normálního života ale není nijak snadný. Vojáci jsou strašlivou válkou zjizveni na těle i na duši. Arnošt i jeho váleční přátelé se v novém, šmelinou prolezlém Německu orientují jen těžko. Navíc se k moci postupně dostává reakční pravice a mladí lidé, kteří strašlivou válku nezažili, se jí začínají obdivovat. Městy pochodují první nacistické bojůvky... Cesta zpátky je svědectvím o ztracené generaci, o lidech, kteří sice přežili válku, ale přesto jsou jejími obětmi.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

David Gemmell
Válečníci [Winter warriors]

Nakladatelství Návrat, 2002
ISBN 80-7174-450-6 (brož.)

Fantasy román Válečníci (v originále Winter Warriors, tedy Zimní válečníci) patří do řady knih o Drenaji. Tři staří válečníci - černý šermíř Nogusta, lučišník Kebra a silák Bizon ochraňují nenarozeného krále, který má být obětován, aby se do reálného světa mohli vrátit vyhnaní démoni. Trojice hrdinů prchá s těhotnou královnou do hor a v patách jim jsou strašliví démoničtí jezdci... Velmi slušně napsaný příběh urcitě nemůže zklamat žádného příznivce poctivé hrdinské fantasy. David Gemmell je opravdu dobrý vypravěč a jeho knihy dokážou čtenáře zaujmout.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Erich Maria Remarque
Vítězný oblouk [Arc de Triomphe]

Nakladatelství Ikar, 2004
ISBN 80-249-0320-2 (váz.)

Do předválečné Paříže zavádí čtenáře další z řady 'emigrantských' románů Ericha Maria Remarquea. Doktor Ravic, který musel emigrovat před fašisty z Německa do Francie, je nucen vykonávat svoje povolání načerno a jen za velmi nízké ohodnocení. Přivydělává si zdravotními prohlídkami v nočních klubech. Když v Paříži náhodou potkává nacistu Haakeho, který vedl brutální výchlechy, na které má Ravic bolestné vzpomínky, rozhodne se pomstít. Nejen za sebe, ale i za celou řadu ostatních Haakeho obětí. Vítězný oblouk, který zajistil autorovi návrat na výsluní literárních úspěchů, nijak nevybočuje z řady dalších románů, zabývajících se těžkostmi emigrantů.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

David Gemmell
Krvavý kámen [Bloodstone]

Nakladatelství Návrat, 2000
ISBN 80-7174-316-X (brož.)

Závěrečný díl cyklu příběhů o kamenech Sipstrassi. Jeruzaléman dávno zmizel a je považován za světce. Jon Shannow zanevřel na násilí a dělá kazatele v Poutníkově údolí. Když je však jeho kostel vypálen a věřící pobiti, bere kazatel opět do ruky zbraň a brzy se začne šířit zpráva, že legendami opředený Jeruzaléman se vrátil. Jon Shannow cestuje postkatastrofickým světem, ve kterém jsou nevěřící a mutanti zabíjeni ve jménu Boha a jeruzalémští jezdci mají téměř absolutní moc nad životy všech lidí, trestá zlovůli a bezpráví a snaží se rozpomenout na svou minulost. Pak se ale musí postavit tomu nejstrašnějšímu nepříteli - Sarentem zkaženému kameni Sipstrassi, krvavému kameni, který se krmí životní silou všech živých tvorů a který našel skrz zrádného apoštola Saula cestu do Jonova světa. David Gemmell tak opět mixuje postkatastrofickou sci-fi, okořeněnou o cestování v čase a mezi různými světy, spolu s prvky temné fantasy. A výsledkem není kupodivu žádná slátanina, ale kompatkní, dobře promyšlěný a výborně napsaný příběh, ve kterém není nouze o nečekané zvraty a mnohá překvapení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

James Herriot
To by se zvěrolékaři stát nemělo [It shouldn’t happen to a vet]

Nakladatelství Baronet, 1999
ISBN 80-7214-253-4 (váz.)

Do Darrowby uprostřed nádherné yorkshirské vrchoviny přichází v roce 1937 čerstvě promovaný veterinář James Herriot. Jako asistent Siegfrieda Farnona se zde seznamuje s prací venkovského veterináře, občas tak odlišnou od původních představ, často náročnou, ale především nádhernou a naplňující, plnou veselých, smutných i dojemných okamžiků. James Herriot se svými prostými příběhy o zdánlivě obyčejných lidech a příhodách venkovského veterináře slavil obrovské úspěchy, které si vynutily mnohá pokračování. U nás knihy vycházely, z pro mně neznámých důvodů, v jiném uspořádání, než anglické originály. To by se zvěrolékaři stát nemělo je první z těchto knih. Je to nádherné a poctivé vyprávění, které určitě stojí za přečtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

James Herriot
Když se zvěrolékař ožení [All Things Bight and Beautiful]

Nakladatelství Svoboda, 1994
ISBN 80-205-0393-5 (váz.)

Do jistě krásného prostředí yorkshirské vrchoviny čtenáře zavádí druhý díl příběhů anglického veterináře a v důchodu i spisovatele Jamese Herriota. Opět máme možnost sledovat těžkou, ale zajímavou práci venkovského veterináře. V teple domova se dobře čte o tom, jak v zimě ve tři hodiny ráno pospíchá veterinář ke komplikovanému porodu telátek. Vše, co platilo pro díl první (To by se zvěrolékaři stát nemělo), platí i pro díl druhý. Podle veselých, smutných i dojemných příběhů vznikl také angický televizní seriál Všechny velké i malé bytosti, který běžel i u nás.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Ernest Hemingway
Sbohem, armádo! [Farewell to arms]

Nakladatelství Knižní klub, 1999
ISBN 80-7176-969-X (váz.)

Za 1. světové války působil Ernest Hemingway na italské frontě jako řidič sanitky. Na základě svých zážitků potom napsal slavný román Sbohem, armádo! Na pozadí konce války je zde vyprávěn tragický příběh lásky amerického vojáka zraněného na italské frontě, a anglické dívky, která se stává jeho ošetřovatelkou. Zvláštní, pro Ernesta Hemingwaye typický způsob vyprávění příběhu se nepodařilo převést do žádného z mnoha (často velmi pochybných) filmových zpracování. Válka je zde zbavena veškerého heroismu, hlavní hrdina není žádným ideálem, rozhovory bývají typicky plytké. Znalost románu Sbohem, armádo! dnes patří k základnímu vzdělání. Ale existuje i řada jiných románů se stejnou tématikou, které jsou pro běžného čtenáře přístupnější.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Ernest Hemingway
Pohyblivý svátek [Moveable Feast]

Nakladatelství Odeon, 1966
ISBN (Váz.)

Posmrtně vydaný soubor vzpomínek na život v Paříži ve dvacátých letech minulého století. Autor se vyznává k lásce k tomuto městu a vzpomíná na celou řadu více či méně známých osobností tehdejšího kulturního života. V době své životní i tvůrčí krize se Ernest Hemingway vrací do let, kdy teprve začínal psát první povídky a všechnu spisovatelskou slávu měl ještě před sebou. Pohyblivý svátek nepatří mezi nejslavnější knihy světoznámého autora, ale pro mnohé může být příjemným překvapením.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Jan Otčenášek
Romeo, Julie a tma

Nakladatelství Československý spisovatel, 1990
ISBN 80-202-0131-9 (Váz.)

Tragický příběh lásky mladé židovské dívky Ester a čerstvého maturanta Pavla, odehrávající se na pozadí pohnuté doby atentátu na Heydricha. Pavel potkává Ester, která nenastoupila na transport do Terezina, na lavičce v parku. Ujímá se vyděšené dívky a ukrývá ji v malém pokojíku vedle otcovy krejčovské dílny. Jan Otčenášek dává do protikladu nejen rozdílné povahy obou milenců, ale především čistou lásku obou mladých lidí, proti nenávisti kolaborantů, statečnost proti zbabělosti, zodpovědnost proti nabuřelosti. Romeo, Julie a tma je mnohem lepší, než světově proslulý román Petr a Lucie Romaina Rollanda. Je to v pravdě strhující výpověď o lásce, které nepřála doba. A dobu tvoří lidé.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Sid Fleischman
U veliké lžíce ! [By the Great Horn Spoon]

Nakladatelství Albatros, 1985
ISBN (Váz.)

Dětský dobrodružný román o tom, jak se dvanáctiletý lord Jack a jeho vynalézavý sluha Praiseworthy vydali společně hledat zlato do Kalifornie, aby pomohli Jackově zchudlé tetě Arabele. S humorem a nadhledem napsaný příběh určitě osloví i ty čtenáře, kteří mají dětská léta dávno za sebou. Praiseworthy s Jackem potkávají cestou celou řadu osobitých postav, najdou několik opravdu dobrých přátel a z leckteré šlamastyky se dostanou díky Praiseworthyho neobyčejnému důvtipu, ale i díky odvaze. A ve zlatých nalezištích najdou samozřejmě něco mnohem cennějšího než je zlato - sami sebe.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Joseph Heller
Něco se stalo [Something happened]

Nakladatelství BB art, [2000]
ISBN 80-7257-304-7 (brož.)

Úspěšný zaměstnanec obchodní společnosti Bob Slocum prožívá navenek nudný a jednotvárný život. Uvnitř je ale plný strachu, malých agresí, zbabělosti a soubojů. Vede vnitřní monolog o svém životě, o povolání, které mu nepřináší žádnou radost, o rodině, o vztazích, které ho nikterak nenaplňují. Bob Slocum prochází svým nanicovatým životem, manažerské praktiky ze svého zaměstnání využívá doma k ponížení svých blízkých. Občas propadá znechucení nad svým chováním, nebo srovnává zidealizovaný obraz svého dětství se současnou skutečností. Čtení této kritiky konzumního života a měšťácké společnosti je veskrze nepříjemné. Marně hledá čtenář jakékoli východisko, jakékoliv světlé místo. Zdá se, že hlavní hrdina dožije svůj prázdný život až do konce. Román Něco se stalo je prostý všech ideálů a je otázka, jakou radost, nebo uspokojení může jeho čtení přinést.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Terry Pratchett
Stráže! Stráže!

Nakladatelství Netopejr, 2004
ISBN 80-86096-75-0 (brož.)
Edice: Úžasná Zeměplocha

Osmý díl série "nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii" se odehrává v městě Ankh-Morpork. Když tajný spolek 'Osvícené bratrstvo ebenové noci' přivolá obrovského draka, aby pomohl svrhnout Patricije a nastolit monarchii, netuší jakou neplechu dokáže takový rozzuřený drak udělat. Ale na stanu zákona s pořádku se snad poprvé ve své historii pevně postaví Noční hlídka vedená kapitánem Elániem posílená o nového člena: svobodníka-čekatele Karotku. Stráže! Stráže! nemohou zklamat žádného příznivce Úžasné Zeměplochy a jsou povinnou lahůdkou pro všechny obdivolatele a fanoušky Ankh-Morporské Noční hlídky.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Ray Bradbury
Kaleidoskop

Nakladatelství Odeon, 1989
ISBN (Váz.)

Sbírka sedmdesáti povídek nestora žánru science-fiction tématicky rozdělená do osmi okruhů: hrůza a děs, kouzla a fantazie, budoucí světy, mexičané, američané, irové, podivíni a klidný podvečer. Ray Bradbury je vynikající povídkář, jeho hororové povídky nejsou nijak krvavé, nebo nechutné, přesto vám při jejich četbě běhá mráz po zádech; ve svých sci-fi povídkách se vůbec nezaměřuje na techniku, vždy jde jen o lidi a jejich podivuhodné osudy. Kaleidoskop svým rozsahem překračuje hranice jednotlivých žánrů, téměř sedmset stran je naplněno představivostí a magickým realismem. Samozřejmě vyskytne se i několik méně povedených prací a právě objemový i žánrový rozsah může leckterého čtenáře odradit. Ale trpělivý čtenář je odměněm skutečným kaleidoskopem nápadů.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Karel Čapek
Krakatit

Nakladatelství Euromedia Group, 2005
ISBN 80-86938-32-8 (váz.)

Román napsaný po první světové válce, ve které bylo ke krutému válečnému ničení nebývalou měrou využito rozmachu vědy a techniky. Filozof a humanista Karel Čapek se v tomto fantastickém románu o vynálezu strašlivé výbušniny zamýšlí nad zneužitím vědeckých vynálezů k válečnému běsnění, i nad pokušením světovlády. Geniální vynálezce Prokop, muž s dobrým srdcem a trochu drsnou lidskostí, hledá svůj uloupený vynález Krakatit, aby zabránil obrovské katastrofě. Karel Čapek patří k velikánům české literatury, přesto se nemohu ubránit dojmu, že románům jako Krakatit již odzvonilo. Dnes již se píše úplně jinak a z mladých čtenářů osloví Čapkův Krakatit jen málokoho. I když jeho humanistické poselství zůstává stále stejně silné.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Scott O’dell
Pětina pro krále [The King’s Fifth]

Nakladatelství Albatros, 1980
ISBN

Dětský dobrodružný román o španělských výbojích v Novém světě v pohnuté historii 16. století. Patnáctiletý kartograf don Estéban se účastní výpravy kapitána Mendozy. Nevede ho však chamtivost po zlatě, ale touha po poznání neznámých krajů a jejich zmapování. Avšak i jeho dokáže zlato změnit a don Estéban provázený mladou indiánskou průvodkyní Ziou musí urazit dlouhou a strastiplnou cestu za poznáním skutečných hodnot. Knih s touto tématikou existuje celá řada a Pětina pro krále patří ke slabšímu průměru.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Pavel Dobeš
Něco o Americe

Nakladatelství PEAR, 1995
ISBN 80-900737-1-9 (brož.)

V roce 1993 se osobitý folkový písničkář Pavel Dobeš vydal s cestovní kanceláří America Tours na zájezd do Spojených státu amerických. V New Yorku si pronajali auta a zemi mrakodrapů, dálnic, rychlých aut, kamionů a plechovkového piva projížděli z východního pobřezí na západní a jinou trasou zpět. Z cesty nevzniko jen stejnojmené album, ale také útlá knížečka, ve které formou deníkových zápisků, klasického cestopisného vyprávění, i krátkých povídek, vypráví Pavel Dobeš o tom, jak viděl Ameriku. Něco o Americe je pohodová knížka, stejně pohodová, jako jsou písničky tohoto svérázného ostravského muzikanta.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Arthur Conan Doyle
Muž s dýmkou a houslemi

Nakladatelství Albatros, 1987
ISBN (váz.)

Sbírka čtrnácti detektivních povídek, které spojuje nesmrtelná postava geniálního detektiva Sherlocka Holmese, je určena spíše mladším čtenářům. Výlet do 221B Baker Street ale doporučuji i všem dospělým, kteří jsou znaveni dnešním hi-tech stylem a chtějí si, spolu s geniálním detektivem, vyzkoušet svou dedukci nad problémem ztraceného klobouku, či ukradené husy. Ovšem i v tomto výběru se najde několik povídek s velmi strašidelným, ba přímo horrorových nádachem. Ne nadarmo byl Edgar Allan Poe pro Sira Arthura Conana Doyla velkým vzorem.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Arthur Conan Doyle
Pes baskervillský [Hound of the Baskervilles]

Nakladatelství Jota, 2000
ISBN 80-7217-109-7 (váz.)

Asi nejslavnější a zřejmě i nejlepší román s postavou Sherlocka Holmese zavádí čtenáře na blata obklopující strašidelný zámek Baskerville, kde probíhá vyšetřování podivné smrti sira Charlese Baskervilla. Strašidelná, místy až horrorová atmosféra doplňující logickou kostru příběhu, spolu s postupně odhalovaným tajemstvím a postavou geniálního detektiva, jsou hlavními ingrediencemi tohoto veleúspěšného románu, který se dočkal i mnoha filmových zpracování. Ale žádné z nich nebylo tak dobré, jako literární originál.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Ondřej Neff
Dvorana zvrhlosti

Nakladatelství Mladá fronta, 2004
ISBN 80-204-1105-4 (váz.)

Pod trochu matoucím názvem Dvorana zvrhlosti se skrývá výběr sci-fi povídek Ondřeje Neffa z jeho prvních pěti povídkových sbírek. Jedná se tedy o jakési "The Best Of". Inspirace k názvu sbírky pochází ze seriálu drobných próz vycházejících v časopisu Ikaie. Motto tohoto seriálu zni: doba je mimo jiné definována i tím, co pokládá za zvrhlost. Jednadvacet povídek vybraných Vlastimilem Fialou si drží velice slušnou úroveň, i když je mezi nimi i pár slabších, nebo nedomyšlených kousků. Ondřej Neff je patrně jedním z nejúspěšnějších českých sci-fi spisovatelů současnosti a kvalita Dvorany zvrhlosti jen dokazuje, že si autor své postavení plně zasluhuje.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Jack Kerouac
Na cestě [On the road]

Nakladatelství Argo, 1997
ISBN 80-7203-151-1 (váz.)

Dnes již legendární kniha, bible beat generation, kultovní román Jacka Kerouaca Na cestě, vypráví o cestách napříč Spojenými státy, o osobě Deana Moriartyho i o bláznivém výletě do Mexika. Autor byl "na cestě" tři roky, knihu o tom napsal za tři týdny, psal v alkoholovém a benzedrinovém opojení na jedinou třicet metrů dlouhou roli papíru. Tu potom rozbalil v kanceláři svého vydavatele s tím, že rukopis mu diktoval samotný Duch Svatý. Nečekejte od románu Na cestě zázraky. Už není přelom čtyřicátých a padesátých let, Amerika je dnes trochu jiná, dokonce i specifický žánr road movie urazil dlouhou cestu kupředu. Ale přesto má kniha svoji jedinečnou atmosféru a určitě stojí za přečtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Wilbur Smith
Monzun [Monsoon]

Nakladatelství Alpress, 2000
ISBN 80-7218-322-2 (váz.)

Monzun je volné pokračování Dravce. Hal Courtney se vydává na svoji poslední plavbu k Africkým břehům a doprovázejí ho jeho tři synové. Drama oddanosti i nenávisti mezi syny slavného mořeplavce, námořní bitvy i velká dobrodružství na pevnině, odvaha i zbabělost, vášnivá láska, střet kultur a náboženství, ale především příběh plný napínavého děje. To vše je obsaženo v románu, ve kterém se čtenář může setkat i s celou řadou oblíbených postav z Dravce. Wilbur Smith je jedním z nejúspěšnějších autorů dobrodružných románů pro dospělé.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Wilbur Smith
Řeka bohů III. Čaroděj [Warlock]

Nakladatelství Alpress, 2001
ISBN 80-7218-617-5 (váz.)

Ve třetím díle Řeky bohů se Wilbur Smith vrací zpět do starověkého Egypta. Z eunucha Taity, známého z prvního dílu, se mezitím stal mocný mág. Autor protentokrát popustil uzdu své fantazii a tak je příběh plný magie a kouzel. Možná bude chvilku trvat než si čtenář navyklý na tradiční dobrodružné romány zvykne na trochu neobvyklé prolínání s žánrem fantasy, ale příběh je jako vždy velmi strhující. Taita ochraňuje mladého prince Nefera, vnuka královny Lotris, kterou jistě znají čtenáři prvního dílu. Neferův otec, faraón Tamos je úkladně zavražděn lordem Najou, který usiluje o jeho trůn. Nefer se tak dostává do velkého nebezpečí a když se dozvídá pravdu o smrti svého otce, přísahá Najovi pomstu. Epický příběh plný odvahy, napětí, dobrodružství, vášnivé lásky, velkolepých bitev, zrady a intrik, graduje až do poslední stránky a v rozsáhlého románu je hluchých míst jen málo.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Betty MacDonald
Vejce a já [Egg and I]

Nakladatelství Vyšehrad, 2004
ISBN 80-7021-716-2 (váz.)

Autobiografický román o mladé ženě, která se po svatbě stala spolumajitelkou slepičí farmy uprostřed hlubokých lesů. Hlavní hrdinka vyrůstala ve velkém městě a byla zvyklá na zcela jiný styl života. Autorka s humorem vzpomíná na tvrdou práci, vlastní nešikovnost a nepřipravenost na život na venkově, i celou řadu zajímavých sousedů a nových přátel. Je to relativně veselé a nenáročné čtení, ale nečekejte žádné zázraky. Osobně jsem potkal několik lidí, kterým se tato kniha ani trochu nelíbila. Velký úspěch románu Vejce a já vedl k napsání volného pokračovaní Co život dal a vzal.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Terry Pratchett
Hrrr na ně! [Jingo]

Nakladatelství Talpress, 1999
ISBN 80-7197-068-9 (brož.)
Edice: Úžasná Zeměplocha

Když se uprostřed Kruhového moře náhle vynoří nový světadíl Lepš, tradiční nepřátelství mezi Ankh-Morporkem a Klačem hrozí vypuknout ve válku o nové území. Na prince Khufhra je spáchán atentát a velitel hlídky Sir Elánius musí vyšetřit zločin, zatímco Ankh-Morpork jde do války. Tentokrát si Terry Pratchett bere na mušku hlavně politiku. Ať už se jedná o atentát na J. F. Kennedyho, vylodění v Normandii, studenou válku, nebo odvěké nepřátelství mezi různými kulturami, autor se dotýká vážných témat, ze kterých se nedá dělat moc velká legrace. A tak se příběhem občas proplétá určitý smutek a beznaděj. Ale nemusíte se bát, znáte přeci Zeměplochu. Legrace si užijete dost. Vždyť desátník Nóblhóch si hledá děvče a lord Vetinari se spolu s Nóblhóchem, Tračníkem a geniálním vynálezcem Leonardem da Quirm, vydávají na podmořský průzkum v 'Bezpečně pod vodu sestupujícím a plovoucím zařízení'. A nakonec musí samozřejmě vše dobře dopadnout.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Irwing Stone
Námořník na koni : (život Jacka Londona) [Sailor on Horseback]

Nakladatelství Mladá fronta, 1973
ISBN (váz.)

Námořník na koni je životopis amerického spisovatele Jacka Londona. A je rozhodně o čem psát. Jack London byl nejen dělníkem, tulákem, námořníkem, lovcem tuleňů, "pirátem" ústřic, zlatokopem, novinářem, válečným dopisovatelem a farmářem, ale také a především velkým spisovatelem. Svůj vlastní životopis chtěl pojmenovat právě Námořník na koni, ale napstat už ho nestačil Ve čtyřiceti letech ukončila jeho bohatý život smtelná dávka morfia. Zůstala po něm celá řada vynikajících knih vyprávějících o drsné romantice a nezdolné síle člověka.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Petr Šabach
Jak potopit Austrálii

Nakladatelství Paseka, 2005
ISBN 80-7185-780-7 (váz.)

Sbírka povídek rozdělená do dvou tématických celků - Šakalí léta a Infarktové etudy. V té první autor vzpomíná na dětská léta v době, kdy svět objevil rock-n-roll, ale u nás se hrály jen budovatelské písně a častušky (podle stejnojmené povídky - Šakalí léta - byl natočen nepříliš podařený film). Infarktové etudy jsou z doby mnohem pozdější, rovněž hrdinové jsou dospělejší ... a dokonce i povídky jsou vydařenější. Jak potopit Austrálii je první knihou Petra Šabacha a je to velmi zdařilá prvotina.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Ellis Peters
Splátka růží : třináctý případ bratra Cadfaela [Rose rent]

Nakladatelství Mladá fronta, 2000
ISBN 80-204-0851-7 (váz.)

Třináctý případ bratra Cadfaela. Mladý mnich je nalezen mrtvý pod keřem růží, ze kterého má být brzy splacena symbolická splátka mladé vdově, která po smrti manžela přenechala část svého majetku klášteru. Zdá se, že někdo se snaží zabránit další splátce a tím zrušit původní smlouvu o převodu majetku. V cestě za svým cílem neváhá použít všech prosdtředků a tak je ohrožen i život mladé vdovy ... Dobře napsaný detektivní příběh s nečekaným rozuzlením, který určitě nezklame příznivce dění ve Shrewsbury v Anglii 12. století.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Erich Maria Remarque
Černý obelisk [Schwarze Obelisk]

Nakladatelství Ikar, 2002
ISBN 80-249-0081-5 (váz.)

Román nás zavádí do Německa po první světové válce, kde vládne hospodářská krize, obrovská inflace, nedostatek zboží, šmelina a ze situace těží hlavně vznikající nacistické hnutí. Hlavní hrdina, válečný veterán Ludvík Bodner, se živí prodejem náhrobků v jednom malém městečku. A právě na obraze tohoto malého městečka ukazuje autor obraz celého Německa postiženého velkou společenskou krizí, která vyústila v nástup fašistů k moci a následně Druhou světovou válku. V závěru románu Ludvík opouští městečko a odjíždí do Berlína.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Bram Stoker
Dracula [Dracula]

Nakladatelství Levné knihy KMa, 2004
ISBN 80-7309-152-6 (brož.)

Snad vůbec nejslavnější hororový příběh všech dob si bere inspiraci ze starých pověstí i pozdějších prací mnoha slavných spisovatelů. Tento román vyšel poprvé koncem devatenáctého století a jméno Dracula je od té doby synonymem pro upíra, zosobněné zlo, nemrtvého sytícího se lidskou krví. I když tuto strašlivou postavu si Bram Stoker nevymyslel, legenda o upírech je stará jako lidstvo samo. Příběh o hraběti Draculovi, který se ze svého tajuplného hradu ukrytého kdesi v Transylvánii, dostává až do Londýna, kde se proti němu postaví hrstka statečných, vedených starým lékařem Van Helsingem, je vyprávěn stylem deníkových zápisků jednotlivých postav a novinových článků. Samozřejmě od napsání tohoto románu uběhlo mnoho let a dnes už je (nejen) hororová literatura někde zcela jinde. Zejmnéna klasické prvky anglického romantického románu 19. století mohou řadu čtenářů odradit. Přesto však Dracula zůstává napínavým a děsivým románem, který je považován za jedno ze základních děl hororového žánru.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Simon R. Green
Jestřáb & Rybářka [Hawk & fisher]

Nakladatelství Polaris, 1999
ISBN 80-85911-46-9 (brož.)

Jestřáb a Rybářka, kapitáni Městské hlídky, kolegové a manželé, strážci práva a spravedlnosti v drsném městě jménem Haven, plném špíny a nebezpečí. Po úvodní akční scéně, kdy v temné uličce zlikvidují krvežíznivého upíra, jsou Jestřáb s Rybářkou přiděleni k ochraně radního Blackstonea. Mocný čaroděj Huben pořádá ve svém domě oslavu při příležitosti výročí nástupu Blackstonea do funkce. V průběhu veřírku je radní Blackstone zavražděn, čaroděj uzamkne dům izolačním kouzlem a Jestřáb s Rybářkou mají čas do rána, aby mohli vraždu vyřešit. Simon R. Green rozehrává detektivní příběh postavený na tradiční zápletce vraždy v zamčeném pokoji, od mnoha jiných zpracování se liší jen v tom, že přidává prvky fantasy. Vystavuje se tak ovšem nebezpečí, že výsledek nebude ani dobrá fantasy, ani dobrá detektivka. V případě Jestřába a Rybářky se pohybuje na hraně kvality těchto žánrů. Pro milovníky detektivek může být příběh snad až příliš jednoduchý a průhledný, pravověrní obdivovatelé fantasy bodou po akčním úvodu možná zklamáni dalším dějem. Ale jako snadná odpočinková četba plní román plně svoji funkci, je slušně a svižně napsaný a nepochybuji o tom, že příběhy Jestřába a Rybářky si své věrné čtenáře najdou.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Petr Šabach
Hovno hoří

Nakladatelství Paseka, 2005
ISBN 80-7185-704-1 (váz.)

Řada humorných historek volně spojených tématem věčného souboje mezi muži a ženami. Román Hovno hoří se stal předlohou pro slavný film Pelíšky, ale některé gagy jste mohli vidět i v Pupendu. Humorné vzpomínky na dětství a těžkosti dospívání, zážitky a příběhy kamarádů. Vše psáno osobitým (trochu hospodským) stylem mimořádného vypravěče. Příběhy jsou zasazeny do nedávné doby zuřivého budování socialismu. U této knihy se snad každý určitě pobaví. Svérázná poetika Petra Šabacha je občas hrubá a zemitá, stejně tak jako sám život.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Erich Maria Remarque
Tři kamarádi [Drei Kameraden]

Nakladatelství Ikar, 2006
ISBN 80-249-0614-7 (váz.)

Tři kamarádi - přátelé z 1. světové války, trochu ztracení v poválečném Německu poznamenaném hospodářskou krizí a nezaměstnaností. Po ulicích začínají pochodovat první nacistické bojůvky a ve volbách vítězí Adolf Hitler. Když se ukáže, že dívka hlavního hrdiny Roberta Lohkampa je těžce nemocná a musí zůstat v sanatoriu, vzdávají se jeho přátelé toho, co měli nejraději, aby mohl Robert zůstat s ní. Vznikající, tragicky laděný, poválečný román, který určitě stojí za přečtení. Jedna z mála knih Ericha Maria Remarquea, která snese porovnání s jeho nejslavnějším dílem Na západní frontě klid.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Terry Pratchett
Pravda [Thruth]

Nakladatelství Talpress, 2002
ISBN 80-7197-191-X (brož.)
Edice Úžasná Zeměplocha ; 25

Trpaslíci umějí změnit olovo ve zlato... Tata zpráva se jako blesk rozšířila Ankh-Morporkem. I když skutečnost byla trochu jiná. Trpaslící totiž vymysleli tiskařský lis. A z jednotlivých olověných písmenek se dají rychle skládat jakákoli slova. A tak se doposud bezvýznamný pisálek Mikuláš ze Slova stává ze dne na den šéfredaktorem prvních Ankh-Morporských novin Kometa, mající v podtitulku slogan 'Prava vítězí' (i když se díky tiskařské chybě mění na 'Pravda vyděsí'). A především o pravdu tady jde. I když podle nečekaných úspěchů konkurenčního bulvárního plátku Informátor mají lidé raději zábavu a 'novinky' které už znají. Ale Mikuláš se nevzdává. Někdo se špinavým způsobem pokouší sesadit Patricie Vetinariho a Mikuláš se rozhoduje vypátrat pravdu o celém případu. A to se mnohým lidem nelíbí... Ale Tobě se, milý čtenáři, dvacátý pátý díl Úžasné Zeměplochy určitě líbit bude.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Erich Maria Remarque
Na západní frontě klid [Im Westen nichts Neues]

Nakladatelství Euromedia Group, 2005
ISBN 80-86938-03-4 (váz.)

Strhující románová výpověď o generaci zničené válkou. Hlavní hrdina a zároven vypravěč, student gymnázia, který se dal přesvědčit fanatickým profesorem k doprovolnému příhlášení do armády, prožívá hrůzy 1. světové války na frontě, i rozpaky nad nepochopením v Německu. Mozaika příběhů ze zákopů, cvičiště, těžkých bojů i klidu v zázemí ukazuje válku v plné její hrůze a nesmyslnosti. Na západní frontě klid je vznikající protiválečný román, který určitě stojí za přečtení. Existuje samozřejmě i několik filmových zpracování, ale žádné se románovému originálu ani zdaleka nevyrovná.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Stephen King
Nespavost [Insomnia]

Nakladatelství Melantrich, 1997
ISBN 80-7023-246-3 (váz.)

Ralh Roberts, starý páprda z Harris Avenue, jak sám sebe nazývá, začne mít po smrti své ženy problémy se spánkem. Nejdříve se domnívá, že jeho nespavost je jen zdravotní problém, ale postupem času odhaluje, že byla uměle vyvolána a on se stává pouhou figurkou ve hře mnohem silnělších mocností... Velmi slušně napsaný horor se odehrává v městě Derry, které je dobře známo všem příznivcům Stephena Kinga. Znalci Temné věže se dočkají mnoha odkazů a tuto kultovní sérii a na malý okamžik dokonce mohou zahlédnout i samotného Rolanda. Všem ostatním bych doporučil přečíst si nejprve Temnou věž, aby si mohli Nespavost opravdu vychutnat.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Wilbur Smith
Řeka bohů [River god]

Nakladatelství Alpress, 1999
ISBN 80-7218-054-1 (váz.)

Dobrodružný román z Egypta 18. století před naším letopočtem. Vypravěčem je geniální otrok Taita, který se ze služeb zlého pána Intefa dostává do služeb samotného faraona Mamose VIII. Na pozadí historických událostí rozehrává Wilbur Smith příběh plný napětí, intrik a dobrodružstí. Samozřejmě nesmí chybět ani vášnivá láska mezi mladou, krásnou faraonovou manželkou Lostris a odvážným generálem Tanem. Řeka bohů 1 je plnokrevným dobroudružným románem, který určitě nezklame žádného příznivce slavného autora mnoha dobrodružných románů z Afriky. Ostatní se snad mohou pousmívat nad akčními eskapádami a nadlidskostí hlavních hrdinů, ale schopnost sice předvídatelného, ale přesto napínavého a čtivého vyprávění nelze autorovi upřít.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Renata Štulcová
Nemetonburk, aneb, Tajemství ve skále

Nakladatelství Albatros, 2003
ISBN 80-00-01196-4 (váz.)

Dětská knížka o dobrodružství dvou sourozenců, Toma a Áňi, dědiců hradu Nemetonburk. Tajemný labyrint pod hradem je spojnice mezi minulostí a přítomností a dvojčata musí odhalit mnohá tajemství a napravit mnohé křivdy. Renata Štulcová dokázala napsat celkem svižný a napínavý příběh, plný nejen tajemna, ale i humoru. I když se nepodařilo vyhnout se zoufalým faktickým chybám, především v popisu počítačů, které Tom rád a často používá, Nemetonburk zůstává slušným čtením. V konkurenci Harryho Pottera sice obstojí jen těžko, ale české prostředí má své kouzlo.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Terry Pratchett
Maškaráda [Maskerade]

Nakladatelství Talpress, 1998
ISBN 80-7197-076-X (brož.)
Edice Úžasná Zeměplocha

V osmnáctém pokračování Úžasné Zeměplochy si Terry Pratchett vzal na mušku slavného fantoma opery. Ovšem v reáliích Ankh-Morkporku dostává příběh zcela nové vyznění. Vždyť v hledišti opery sedí Bábi Zlopočasá a Stařenka Oggová, největší čarodějky Zeměplochy. A o kus dále desátník Nóblhóch z mestské Hlídky a jeho kolega (troll ve společenském obleku) seržant Navážka. Ti všichni, a ještě mnoho dalších, se postarají nejen o to, aby se v budově opery nepřihodilo žádné další podivné neštěstí, ale hlavně o to, aby si čtenář užil spousty legrace. Maškaráda je spíše komorním příběhem, ve kterém nejsou odkryta žádná velká tajemství o podivuhodném světě pohybujícím se vesmírem na zádech čtyř slonů stojících na krunýři obrovské želvy, ale o zábavu v něm zcela určitě není nouze.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Paulo Coelho
Alchymista [Alquimista]

Nakladatelství Argo, 1998, c1995
ISBN 80-7203-113-9 (váz.)

Takřka pohádkové vyprávění o složité a dlouhé cestě mladého pastýře za pokladem, naplněním osobní cesty a za moudrostí. Santiago pase ovce na jihu Španělska. Když se mu dvakrát za sebou zdá stejný sen o pokladu zakopaném poblíž egyptských pyramid, chlapec toužící poznat svět se rozhodne poklad nalézt. Vydává se tak na dlouhou a nebezpečnou cestu, v jejímž závěru je mu průvodcem skutečný alchymista. Útlá knížka je jedním z největších brazilských bestsellerů všech dob. Poutavé vyprávění je plné střípků moudrosti, ale myslím, že na podobná témata už byly napsány i lepší knihy.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

John Maddox Roberts
Conan a lovci lidí

Nakladatelství Mustang, 1997
ISBN 80-7191-245-X

Další z nekonečné řady pokusů o důstojné navázání na vynikající příběhy R. E. Howarda. Conan se tentokrát v čele bandy zlodějů pokouší ukrást roční výnos turanské provincie. V jeho záměru mu pománá také mocný kouzelník. Ale velitel královy stráže najímá na Conana zkušené lovce lidí a hrdina musí bojovat o život. Román Conan a lovci lidí čtenáře sice neurazí, ale ani nijak zvlášť nezaujme. Je to prostě jen jeden z mnoha zcela průměrných fantasy příběhů, na který za krátko každý zapomene.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Paulo Coelho
U řeky Piedra jsem usedla a plakala [Na margem do Rio Piedra eu sentei e chorei]

Nakladatelství Argo, 1999
ISBN 80-7203-211-9 (váz.)

Příběh o lásce, která dokázala překonat mnohé nástrahy života. Dva lidé spolu vyrůstali v malém městečku, on na prahu dospělosti odešel poznávat svět a ona žila usedlý život. Setkávají se až za řadu let, kdy on je na přednáškovém turné o víře a ona se rozhodne jej doprovázet. Během několika dnů musí oba překonat mnoho vnitřních pochyb, předsudků a strachu, aby mohli společně pokračovat na své cestě životem. U řeky Piedra jsem usedla a plakala je románem o víře, lásce a zázracích. Bohužel, neživotnost postav a těžko uvěřitelné rychlé názorové zvraty dělají ze čtenáře pouhého porozovatele děje, který se s příběhem ani s hlavními hrdiny nijak neztotožní.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Terry Pratchett
Faust Erik [ Faust Eric]

Nakladatelství Talpress, 1996
ISBN 80-7197-003-4 (brož.)
Edice: Úžasná Zeměplocha

Starý známý mág Mrakoplaš, který je mistrem v umění útěků a přežívání, je vyvolán z Podzemních rozměrů mladým démonologem Erikem. Erik se domnívá, že vyvolal skutečného démona a požaduje splnění třech přání - stát se vládcem světa, získat lásku nejkrásnější ženy Zeměplochy a být nesmrtelným. Mrakoplaš ke svému velkému překvapení zjišťuje, že má chopnost tato přání plnit, i když samozřejmě nic není takové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Erik s Mrakolašem (a nezbytné Zavazadlo) se stávají hračkami v rukou pekelného krále Astfgla a čtenář si užije spousty legrace při čtení devátého dílu nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Isaac Asimov
Ocelové jeskyně [The Caves of Steel]

Nakladatelství Triton, 2003
ISBN 80-7254-243-5 (brož.)

Každé dítě se ve škole učí, že slovo 'robot' vymyslel Karel Čapek. Ovšem ke skutečnému rozšíření tohoto pojmu přispěl až Isaac Asimov. Ocelové jeskyně jsou detektivním románem z daleké budoucnosti, kdy lidé na Zemi žijí v obrovských městech - ocelových jeskyních, trpí přelidněním a nedostatkem zdrojů a významným společenským problémem se stávají roboti, kteří berou lidem práci. Issac Asimov zformuloval v tomto dnes již klasickém románu tři základní zákony robotiky:

1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo.
2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka - kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s Prvním zákonem.
3. Robot musí chránit sám sebe před zničením - kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s Prvním nebo Druhým zákonem.


S těmito zákony se dnes můžete setkat na prvních stránkách prakticky každé učebnice robotiky. Ocelové jeskyně nejsou nijak vyjímečně kvalitní detektivkou a i z vědecko-fantastické stránky působí poněkud zastarale, přesto však určitě stojí za přečtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Ross Macdonald
Fergusonova aféra [Ferguson affair]

Nakladatelství Tamtam, 2000
ISBN 80-86191-14-1 (váz.)

Klasická detektivka ve stylu americké drsné školy. Hlavní hrdina - právník Bill Guarrson obhajuje klientku obviněnou ze spoluúčasti na krádeži šperků. Původně banální případ se komplikuje, přibývá vražd, podezření směřuje také do řad policie a o život začíná jít i hlavnímu hrdinovi a jeho mladé ženě... Spletitý příběh a nečekané rozuzlení, ostatně jako ve většině románů Rosse Macdonalda. Nepříliš strhující příběh spolu se zoufale neoriginální zápletkou však dělají z Fergusonovy aféry pouze průměrnou detektivku.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Josef Augusta
U pravěkých lovců

Nakladatelství Státní pedagogické nakladatelství, 1973
ISBN

Sbírka povídek o životě pravěkých lovců je určena především mladším čtenářům. Profesor Josef Augusta zábavnou formou poukazuje na celou řadu událostí i detailů, které provázely vývoj člověka. Povídky často vychází ze skutečných archeologických nálezů, nejen na území dnešní Moravy, ale také například ve Francii. Jen ta květnatá mluva mi k pravěkým lovcům rozhodně nesedí. Vydání, které jsem měl v ruce, bylo doplněno mnoha nádrernými obrázky Zdeňka Buriana.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Hervé Bazin
Ohněm proti ohni [Un feu dévore un autre]

Nakladatelství Svoboda, 1982
ISBN

Dramatický příběh lásky levicového senátora Manuela k mladé a věříci dívce Marii se odehrává na pozadí vojensko-politického převratu v nejmenované zemi Latinské Ameriky. Shekespeareovský námět je rozpracován podobně jako například v románech Petr a Lucie Romaina Rollanda, nebo Romeo, Julie a tma Jana Otčenáška. Ale postavy francouzského prozaika Hervé Bazina jsou neživotné a často se utápí ve složitých rozhovorech a úvahách.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Thomas Block
Orbita [Orbit]

Nakladatelství OLDAG, 1998
ISBN 80-85954-49-4 (váz.)

Při startu nadzvukového dopravního letounu dojde k podivné nehodě a plně obsazené letadlo se ocitne na nízké oběžné dráze. Kyslíku zbývá jen na pár hodin. Na zemi se mezitím připravuje záchranná operace a souběžně probíhá vyšetřování příčin nehody. Může se jednat o teroristický útok, nebo jde jen o prosté vydírání? Kdo za tím vším stojí? Román celkem přesvědčivě popisuje dění v NASA a poměrně dobře se čte, i když obsahuje celou řadu faktických chyb, které bych od autora specializujícího se na danou tematiku nečekal.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Frederick Forsyth
Žoldáci [The Dogs of War]

Nakladatelství Ikar, 2001
ISBN 80-7202-838-3 (váz.)

Významná těžařská společnost si najme toho nejlepšího žoldáka, aby v jedné banánové republice připravil a provedl státní převrat a obsadil do čela státu lidi ovládané touto společností... Tolik k zápletce románu, který poctivě popisuje všechny přípravy a organizaci takové mezinárodní operace, od zakládání bankovních kont, přes pašování zdraní až po akční finále. Román Žoldáci je zcela průměrný akční thriller, který nepřekvapí, ale ani nezklame.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Zane Grey
Hřmící stádo [Thundering herd]

Nakladatelství Návrat, 1999
ISBN 80-7174-234-1 (váz.)

Dětský dobrodružný román z prostředí divokého západu. Hlavní hrdina chce vydělat peníze na založení ranče, proto se vydává na lov bizonů. Prožije celou řadu dobrodružných příhod jak při lovu, tak při boji s indiány a najde také svou životní lásku. Mezi řádky plné přestřelek vložil Zane Grey i kritiku nesmyslného vybíjení bizonů a obdiv k poctivé práci. Kovbojky Zane Greye však nedosahují čtivosti nesmrtelných Mayovek, byť se jim naivitou téměř vyrovnají.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Raymond Chandler
Loučení s Lennoxem [Long good-bye]

Nakladatelství Riopress, 2003
ISBN 80-86221-69-5 (váz.) * 80-86211-69-5 (chyb.)

Předposlední dokončený román Raymonda Chandlera se slavným detektivem Philipem Marlowem obsahuje téměř vše, co má dobrá detektivka mít. Je tu velký detektiv, obtížný případ, a navíc všechny důležité ingredience detektivních románů americké drsné školy. Přes tři stovky stránek koncentrovaného děje, napínavý příběh, žádné hlubší myšlenky. Ale nutno přiznat, že u románu tohoto typu je ani nikdo nečeká. Žádného příznivce klasické americké drsné školy určitě nenůže Loučení s Lennoxem zklamat.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Brian Aldiss
Pokolení starců [Greybeard]

Nakladatelství Mustang, 1995
ISBN 80-7191-021-X (brož.)

Podprůměrný postkatastrofický příběh postavený na neoriginální zápletce. Na Zemi už se nerodí žádné malé děti a zbytek zdecimovaného lidstva žije v malých osadách plných starců. Obyvatelé jedné takové osady musí prchnout před útokem dravé zvěře. Několik z nich se potom vydává na dlouhou a nebezpečnou cestu... Číst Pokolení starců je skoro ztráta času. Příběh je špatný a předvídatelný od samého začátku až do úplného konce. A lze knihu doporučit jen opravdu skalním příznivcům postkatastrofických světů.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Terry Pratchett
Mort

Nakladatelství Talpress, 1994
Edice Úžasná Zeměplocha
ISBN 80-85609-55-X (brož.)

Zdálo by se, že mládenec Mort má obě ruce levé a na žádné řemeslo se nehodí. Ale do učení si ho vybere samotný Smrť, který se stará o přepravu duší mrtvých na onen svět. Mort se tak stává Smrťovým asistentem a zanedlouho ho zcela zastupuje. Smrť totiž pociťuje jisté znechucení a únavu nad svou prací a snaží se trochu si odpočinou ve světě lidí. A tak zatímco Smrť se opíjí v Ankh-Morporku, Mort jezdí na velkém koni a dělá práci Smrtě. Když má ale zemřít krásná princezna, Mort se pokusí tomu zabránit... Velmi legrační a povedený díl Úžasné Zeměplochy.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Petr Šabach
Opilé banány

Nakladatelství Paseka, 2005
ISBN 80-7185-782-3 (váz.)

Opilé banány jsou literární předlohou pro film Pupendo. Trochu beznadějná sonda do života několika dospívajících kluků trávících život mezi hospodou, sem tam nějakým průšvihem a sny o cestě k moři. Filmaři příběhu trochu uhladili hrany, přidali několik postav a pozměnili děj, ale jinak se jim celkem podařilo vyjádřit náladu knížky. Při čtení se občas určitě neubráníte úsměvu, ale někdy vám ten úsměv trochu ztuhne. Není to vžycky jen veselé vyprávění, stejně jako doba nebyla nijak veselá.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Terry Pratchett
Kobercové [Carpet people]

Nakladatelství Talpress, 2001
ISBN 80-7197-156-1 (brož.)

Knížka, kterou Terry Pratchett napsal už v sedmnácti letech. Když se stal slavným díky sérii knih o Úžasné Zeměploše, vydavatelé knihu znovu vydali a autor se rozhodl trochu ji přepsat a upravit. A tak je tam od každého kousek - velké bitvy, které si vymyslel začínající sedmnáctiletý mladík, i humor a nadsázka vyzrálého autora. Když je vesnice 'Opravdových lidských bytostí' žijících kdesi uprostřed obrovského koberce zničena Smetem, začíná veliké dobrodružství, které otřese samotnými základy celé pestré společnosti obývající koberec. Kobercové není špatná knížka, ale není to ani žádná perla fantasy literatury. Pro všechny fanoušky Terryho Pratchetta je to malá povinnost, ostatním bych doporučil spíš Úžasnou Zeměplochu.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz