Miloš Němec
Recenze převzaté ze stránek www.milosnemec.cz, kde můžete najít nejen krátké recenze knih, ale i něco o hudbě, případně cestování a turistice nebo o vědě a technice.
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Ludvík Souček
Runa rider ; Sluneční jezero

Nakl. údaje: Praha : Baronet, 1999
ISBN 80-7214-216-X (váz.)

Druhá část slavné české sci-fi trilogie Ludvíka Součka zpracovávající tématiku pozůstatků po historické návstěvě mimozemské civilizace na Zemi. Runa rider volně navazuje na Cestu slepých ptáků a rozvíjí téma objevných cest Vikingů v 9.stol. a dávného odletu lidí na Mars. Tým vědců spolu s doktorem Jiřím Kameníkem tentokrát namísto Islandu pátrá v neprostupných amazonských pralesích a vodítkem je jim tajemný symbol běžce - runa rider. Na Runu rider navazuje Sluneční jezero, ve kterém jsou všechny záhady, ke kterým se Ludvík Souček inspiroval u Ericha von Dänikena, vyřešeny. Oba kratší romány vyšly v nakladatelství Baronet v jednom svazku.

Ve závěrečném díle vědecko-fantastické trilogie se uzavírají všechny zápletky rozvinuté v Cestě slepých ptáků a Runě rider. Ze Země je vyslána vědecko-výzkumná expedice na Mars, které se zůčastní i tým okolo doktora Jiřího Kameníka. Úkolem expedice je zjistit původ známého znamení runy rider, které je zachyceno při astronomickém průzkumu. Vědci pak na Marsu objeví potomky dávných Vikingů, se kterými se podaří navázat komunikaci. Vikingové byli kdysi odvlečeni ze Země a přežívají v těžkých podmínkách na Marsu. skupina Vikingů se pak v mimozemské lodi spolu s vědeckou výpravou pokouší o návrat na Zem... Z celé trilogie je jednoznačně nejlepší Cesta slepých ptáků, její volná pokračování Runa rider a Sluneční jezero jen doplňují tuto naprostou klasiku žánru české science-fiction.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz