Pro hledání na stránce stiskněte Ctrl+F
Miloš Němec
Recenze převzaté ze stránek www.milosnemec.cz, kde můžete najít nejen krátké recenze knih, ale i něco o hudbě, případně cestování a turistice nebo o vědě a technice.
od dalších autorů

Titulní strana HINT

William Saroyan
Kluci a holky, když jsou spolu [Boys and girls together]

Nakladatelství Argo, 1998
ISBN 80-7203-064-7 (váz.)

Snad autobiograficky podbarvený román o komplikovaném soužití manželského páru se dvěma malými dětmi. On je úspěšný spisovatel středního věku, který ale už několik let nic nenapsal a stále si dělá starosti o peníze. Dluhy se snaží splácet pomocí sázek na koně a domnívá se, že velká výhra by jejich manželské problémy vyřešila. Ona je mladá žena, zvyklá na zábavu a nákupy. Jejich přátelé - stárnoucí filmový herec a jeho mladá manželka. Kluci a holky, když jsou spolu je sondou do (možná) nepříliš úspěšného manželského života. Celá novela je postavena na dialozích a nemá nijak vyhraněný děj.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

John Ronald Reuel Tolkien
Pán prstenů. (III), Návrat krále [The Lord of the Rings - Return of the king]

Nakladatelství Mladá fronta, 2002
ISBN 80-204-0965-3 (váz.)

Důstojné zakončení velkolepé trilogie. Válka o Prsten, velké bitvy na západě, Frodova pouť k Orodruině ležící v samém srdci otrávené země Nepřítele, zničení Prstenu, prohlášení Aragorna králem i bolestný návrat hobitů do Kraje. Pohádkový svět fantazie J.R.R. Tolkiena, který nezapře silnou inspiraci středověkem, antikou, pohádkami, mýty a legendami, je hlavní devizou Pána prstenů. Čtenář ani nestačí vstřebat jednu fantastickou scénu a hned je tu několik dalších. Přesto není román nijak přeplácaný a působí kompaktním a promyšleným dojmem. Děj závěrečného dílu nepřináší žádné velké překvapení. Na konci čeká na fajnšmekry ještě přes sto stran dodatků (letopisy, rodokmeny, kalendáře, písmo, jazyky, rejstřík atd.).

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

John Ronald Reuel Tolkien
Pán prstenů. (I), Společenstvo Prstenu [The Lord of the Rings - Fellowship of the ring]

Nakladatelství Mladá fronta, 2001
ISBN 80-204-0925-4 (váz.)

... Jeden prsten vládne všem,
Jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede,
do temnoty sváže...


Asi nemá moc smysl popisovat děj Pána prstenů, dnes již klasického díla světové fantastické literatury. Dramatický a spletitý příběh o kouzelném prstenu, který hraje klíčovou roli v urputném boji mezi silami dobra a zla v dávnověké Středozemi volně navazuje na Hobita, ale je myšlenkově i jazykově mnohem propracovanější. Do příběhu se musíte začíst, já jsem mu dokázal přijít na chuť až na třetí pokus. Ale budete odměněni proniknutím do fantastického světa plného velkolepých scenérií, temných tajemství a pohádkových postav.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

John Ronald Reuel Tolkien
Pán prstenů. (II), Dvě věže [The Lord of the Rings - The Two Towers]

Nakladatelství Mladá fronta, 2002
ISBN 80-204-0935-1 (váz.)

Druhé pokračování Pána prstenů úzce navazuje na předcházející díl - Společenstvo prstenu. Boromir je zabit a Společenstvo se rozpadá na dvě skupiny. To první tvoří Hraničář Aragorn, syn elfského krále Legolas a trpaslík Gimli, kteří se vydávají osvobodit hobity Smíška a Pipina ze zajetí skřetů. Později se vrací i mocný čaroděj Gandalf. Druhou skupinu tvoří hobit Frodo, který nese Prsten a jeho sluha Samvěd. Jak Frodo se Samem pokračují ve své nebezpečné pouti do země Nepřítele, je vyprávění stále temnější a strašidelnější. Zatímco první díl Pána prstenů mohl místy působit jako veselá pohádka, závěr druhého dílu je téměř hororový.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Alasdair Gray
Něco z kůže [Something leather]

Nakladatelství Argo, 1999
ISBN 80-7203-202-X (váz.)

Něco z kůže je v podstatě sbírka povídek. V první povídce svádí autor dohromady čtyři ženy, aby je nechal oddávat se sadomasochistickým orgiím. Ve většině ostatních se potom vrací zpět v čase a nechává čtenáře nehlédnout do života jednotlivých hrdinek, aby se na závěr vrátil a pokračoval v ději první povídky. Teď už ovšem čtenář zná všechny aktérky a dovede odhadnout, jaké životní osudy předcházely tomuto nemístnému vyvrcholení. Alasdair Gray je dobrý vypravěč. A tak se při čtení nudit nebudete. Ať už je vyznění celkového příběhu jakékoliv.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Erich Maria Remarque
Jiskra života [Funke Leben]

Nakladatelství Ikar, 2003
ISBN 80-249-0278-8 (váz.)

Příběh novináře vězněného v koncentračním táboře. Zatímco pomalu končí II. světová válka, za ploty koncentračního tábora kdesi uprostřed německa, dál pokračuje zvůle lidí, kteří mají v rukou absolutní moc nad životem a smrtí. Pokračuje nesmírné utrpení vězňů, ale také se objevuje naděje na osvobození. Ačkoli Erich Maria Remarque prostředí koncentračních táborů osobně neznal, působí Jiskra života velmi přesvědčivým dojmem a po jejím přečtení Vám možná zůstane v ústech trochu hořkosti nad tím, co všechno dokáže člověk.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Ernest Hemingway
Mít a nemít [To Have and Have not]

Nakladatelství Práce, 1979
ISBN

Román vypráví příběh rybáře Harryho Morgana, statečného muže, který se v době hospodářské krize ve 30.letech musel živit pašováním alkoholu mezi Kubou a Spojenými státy. Ernest Hemingway konfrontuje postavu chudého, ale rovného Harryho Morgana s postavou spisovatele a složitého intelektuála Richarda Gordona a staví tím proti sobě dva světy - svět těch co mají a svět těch co nemají. Mít a nemít je jistě jedním z nejlepších románů Ernesta Hemingwaye.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Bohumil Hrabal
Taneční hodiny pro starší a pokročilé

Nakladatelství Mladá fronta, 2000
ISBN 80-204-0879-7 (váz.)

Novela napsaná jednou větou. Typický příklad svérázného pábitelství Bohumila Hrabala. Nutno přiznat, že sled více či méně zajímavých historek a lidských osudů začne po krátkém čase nudit a tak ještě štěstí, že novela je rozumě krátká. Psát o jejím ději nemá smysl, protože v podstatě žádný nemá. Všechny "obrázky" spojuje jen osoba vypravěče - opravdového pábitele, který v závěru života vzpomíná na barvité okamžiky svého mládí.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Jerome Klapka Jerome
Poutníkův deník [Diary of a pilgrimage]

Nakladatelství Garamond, 1999
ISBN 80-901760-2-X (váz.)

Další z řady odvarů slavných Třech mužů ve člunu. Autor se tentokráte vydává na představení pašijových her do Německa. Sled více či méně povedených humorných historek je jaksi nenápadně doplněný celou řadou informací o krajích, kterými Jerome Klapka Jerome projížděl. S notnou dávkou nadsázky lze tedy knihu považovat i za celkem čtivý cestopis. Ona by to vlastně vůbec nebyla tak špatná knížka, nebýt oněch skvělých Třech mužů, se kterými ji chtě nechtě stále srovnávám.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

William Saroyan
Tracyho tygr [Tracy’s tiger]

Nakladatelství Argo, 2005
ISBN 80-7203-689-0 (brož.)

Moc hezká novela o přátelství dospívajícího chlapce (který se záhy změní v muže) a tygra. I když to vlastně není tygr, ale černý panter. Ale to není až tak důležité. Důležité je, že tygr, který byl po celou řadu let neviditelný, se najednou zviditelnil a utekl. A Thomas Tracy musí svého tygra najít... Milá knížka o problémech s tygrem, který vlastně není tygrem ale láskou, touhou, snem i radostí, určite stojí za přečtení. William Saroyan vypráví své příběhy s humorem, nostalgií i laskavou naivitou. Ale především s optimismem a pevnou vírou, že všechno musí dobře dopadnout. Celý text Tracyho tygra je i v češtině k dispozici na mnoha místech na internetu.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Luděk Frýbort
Svět bez růžových brýlí, aneb, Putování mezi poledníky a rovnoběžkami proti proudu ustálených představ

Nakladatelství Annonce, 2002
ISBN 80-900125-5-8 (váz.) : * 809001255-8 (chyb.)

Trochu se zdráhám označit tuto vynikající knihu za cestopis. Jde spíš o souhrn postřehů vnímavého cestovatele z různých konců světa. Luděk Frýbort se dívá na svět otevřenýma očima a pohledem "západního člověka". Nezdráhá se vyslovit řadu kontroverzních názorů na dění v tzv. třetím světě a se svým výrazně pravicovým pohledem se často dostává do střetu s (řekněme) rozšířenými názory levicových intelektuálů, či ekologických aktivistů. Svět bez růžových brýlí je kniha psaná brilantním jazykem a určitě stojí za přečtení. Autor čtenáře zavádí do různých koutů světa - Ruska, Japonska, Jižní Afriky, Jižních moří, Austrálie, do řady zemí označovaných trochu nepřesně jako blízký východ, Jižní Ameriky, Irska, Indie, Spojených Států, Skandinávie, Pobaltí ... až po banánové republiky mezi Mexikem a Panamou. Rozsáhlá kniha je doplněna celou řadou velmi pěkných ilustrací samotného Luďka Frýborta. Svět bez růžových brýlí není turistická příručka. Je to povídání o tom, že okolní svět je možná trochu jiný než se zdá na televizní obrazovce.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Bohumil Hrabal
Ostře sledované vlaky

Nakladatelství Maťa, 2000
ISBN 80-86013-96-0 (váz.)

Jedna z nejznámějších novel Bohumila Hrabala. Příběh o trápení dospívajícího Miloše je zasazen do pohnutých dnů druhé světové války. Nakonec proč se rozepisovat o príběhu, když stejnojmený oscarový film Jiřího Menzela viděli snad všichni. Při čtení Ostře sledovaných vlaků jsem měl neodbytný pocit, že jsem narazil na jeden z oněch vzácných případů, kdy je film přeci jenom o něco lepší než knížka. Čímž ale rozhodně nechci říct, že by to byla knížka špatná. Ostře sledované vlaky určitě stojí za přečtení, ale srovnání se slavným filmem se nelze vyhnout.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Jerome Klapka Jerome
Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) [Three men in a boat (to say nothing of the dog)]

Nakladatelství Aurora, 2000
ISBN 80-85974-81-9 (váz.)

Slavný humorný román vznikl původně jako průvodce po Temži, ale vydavatel poradil autorovi aby omezil turistické informace a více zdůraznil veselé historky. A slavní Tři muži byli na světě. Tři kamarádi a pes se vydávají na několikadenní plavbu po Temži a zažívají všechny možné i nemožné příhody. Vydání knihy vzbudilo ve své době ohromný ohlas. Celá řada cestovních kanceláří pořádala zájezdy přesně po trase Třech mužů a autor se stal známým téměř po celém světě.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

John Kennedy Toole
Spolčení hlupců [Confederacy of dunces]

Nakladatelství Argo, 1995
ISBN 80-85794-58-6 (váz.) * 80-85794-55-1 (chyb.)

Satirický román plný groteskních postav v čele s hlavním hrdinou, třicetiletým intelektuálem, který nikdy nic nedělal, jen se válí doma před televizí, kritizuje pokleslou kulturu, vede dlouhé spory se svou matkou a sepisuje nesouvislou obhajobu středověké morálky. Nešťastná autonehoda jeho matky a nutnost zaplatit vzniklou škodu donutí Ignacia hledat si práci. A zápletka románu je na světě. Kaleidoskop groteskních charakterů a gagů se sice dobře čte, ale nějak tu chybí alespoň nějaká postava, se kterou by se mohl čtenář ztotožnit.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Soudné sestry (Wyrd sisters)
Terry Pratchett
Nakladatelství Talpress, [2003?]
Edice: Úžasná Zeměplocha
ISBN 80-7197-235-5 (brož.) * 80-85609-68-1 (chyb.)

Malé království Lancre má nového krále. Na trůn se dostal klasickým způsobem, zavraždil starého krále, svého příbuzného. Ale není to dobrý král a svérázné královstvíčko Lancre nenávidí. Tři čarodějky - Bábi Zlopočasá, Stařenka Oggová a romantická Magráta proto porušují staré pravidlo o nevměšování a snaží se dosadit na trůn jiného, lepšího krále... A čtenář si při tom užije spousty, spousty legrace. Soudné sestry nemohou zklamat žádného fanouška Úžasné Zeměplochy, vynikající série vtipných fantasy příběhů.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Citadela (Citadelle)
Antoine de Saint-Exupéry
Nakladatelství Vyšehrad, 2004
ISBN 80-7021-706-5 (váz.)

Zvláštní, občas těžko čitelná kniha, která vlastně ani nemá ucelený děj. Úvahy (nejen) o smyslu života, lásce a přátelství, zarámované do reálií meditací pouštního vládce. Saint-Exupéry psal Citadelu celou řadu let a nikdy ji nedokončil. Jednotlivé katitoly tedy nejsou nijak utříděné, ani pospojované. Kdyby měl autor dostatek času na dokončení rozsáhlého díla, jistě by to udělal. Citadela je studnicí moudrosti, i když řada myšlenek a úvah zůstává nedokončana. A právě svým neuspořádáním a absencí náznaku děje, který by vše spojoval, může mnohého čtenáře odradit.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Stíny v ráji (Schatten im Paradies)
Erich Maria Remarque
Nakladatelství Svoboda-Libertas, 1992
ISBN 80-205-0284-X (brož.)

Erich Maria Remarque měl po obrovském úspěchu románu Na západní frontě klid stále strach, že už nebude mít o čem psát a že jeho knihy nebudou dosahovat kvalit již zmiňované prvotiny. Kýžené téma našel v často tragických osudech emigrantů, kteří uprchli z Německa před nacismem. Román Stíny v ráji vypráví příběh německého novináře, kterého osud zavál až do dalekého New Yorku. Kniha se vcelku neliší od jiných Remarquových románů zabývajících se emigrantskou tematikou.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Přes řeku do stínu stromů ; Pohyblivý svátek (Across the river and into the trees : Moveable feast)
Ernest Hemingway
Nakladatelství Odeon, 1978
ISBN (Váz.)

Do tohoto románu vkládal Ernest Hemingway velké naděje. Byl však přijat velmi rozporuplně. Zatímco jeden kritik označil Hemingwaye za nejlepšího spisovatele tohoto století, jiný kritik román "překřtil" na Přes ulici do baru. Tragický příběh krátké lásky padesátiletého plukovníka armády Spojených států a devatenáctileté italské dívky se odehrává v krásném prostředí Benátek a je plný typických plytkých rozhovorů, bolestivých vzpomínek na válku atd. Celek však nedosahuje kvalit slavného románu Sbohem, armádo!.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Kvintet (Veteran)
Frederick Forsyth
Nakladatelství Knižní klub, 2005
ISBN 80-242-1551-9 (váz.)

Pětice delších povídek zavádějících čtenáře do různých míst i časů. Popis vyšetřování vraždy neznámého muže, vyprávění o válečné nemocnici v Sieně, pašování drog z Thajska do Anglie, podvod ve světě uměleckých aukcí a nakonec další (tentokrát poněkud fantaskní) z mnoha verzí legendy o jediném přeživším bělochovi v slavné bitvě u Little Big Hornu. Každá z povídek je psána velmi čtivě. Zejména v poslední povídce se Frederick Forsyth představuje v trochu jiné podobě, než na jakého je čtenář zvyklý z jeho předcházejících propracovaných thrillerů. Ale výsledek rozhodně nezklame.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Kurýr na jih (Courrier sud)
Antoine de Saint-Exupéry
Nakladatelství Aurora, 2000
ISBN 80-85974-87-8 (váz.)

Velmi atmosférický příběh se odehrává ve více časových rovinách. Poštovní kurýr letí z Evropy do Afriky a vzpomíná na 'nešťastnou' lásku... Hrdinové Saint-Exupéryho románů většinou v závěru umírají. Ani autorovi samotnému se tento osud nevyhnul. Byl sestřelen necelý rok poté co napsal Malého prince. Světové proslulosti této nádherné pohádky už se nedočkal. Kurýr na jih je křehký příběh, který není pro každou chvilku. Je třeba mít na něj náladu.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Proud času (Timeline)
Michael Crichton
Nakladatelství Baronet, 2004
ISBN 80-7214-613-0 (váz.)

Michael Crichton se tentokráte vydal na tenký led příběhů o cestování v čase. Profesor historie a jeho tři postgraduální studenti se pomocí kvantové teleportace dostávají do středověku, kde prožívají celou řadu napínavých a dobrodružných příhod. Je velká škoda, že autor se tentokrát nedržel osvěčené strategie románů postavených (alespoň vzdáleně) na vědeckých základech a obsahujících celou řadu faktů a zajímavostí. Tentokrát sklouzl někam na úroveň tuctových dobrodružných sci-fi příběhů, kterých je všude plno. Ač se Crichton zmiňuje, že při psaní románu spolupracoval s odborníky, popis středověku bohužel obsahuje i mnoho faktických chyb.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

První planeta smrti (Deathworld 1)
Harry Harrison
Nakladatelství Fantom Print, 2001
ISBN 80-86354-15-6 (brož.)

První díl volně navazující trilogie o dobrodružstvích hazardního hráče Jasona dinAlta sklidil nadšený ohlas u většiny příznivců sci-fi literatury. Jason dinAlt se trochu nedobrovolně (ale nikoli bez vlastní viny) dostává na planetu jménem Pyrros, kde panuje opravdu vražedně neprátelské prostředí. Dobrodruh a světoběžník postupně odhaluje tajemství a příčiny sveřepého nepřátelství mezi životním prostředím planety a lidskými osadníky. I když náprava věcí nebude jednoduchá. Osadníci poznamenaní generacemi neustálých bojů o přežití jen těžko přijímají nové vize... První planeta smrti je čtivě napsaný příběh, který nezklame většinu fanoušků odpočinkových sci-fi románů.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Druhá planeta smrti (Deathworld 2)
Harry Harrison
Nakladatelství Fantom Print, 2001
ISBN 80-86354-16-4 (brož.)

Druhá část velmi úspěšné trilogie o planetách smrti. Profesionální hráč a dobrodruh Jason dinAlt se nedobrovolně dostává na zaostalou planetu ztracenou kdesi v jedné z bezvýznamných galaxií. Zde musí vydat veškeré úsilí, aby v nepřátelském prostředí přežil a snad se i dostal pryč... Lehce nadprůměrná sci-fi navazuje na úspěch První planety smrti. Ale jednotlivé příběhy spojuje jen postava hlavního hrdiny, takže nezáleží na tom, v jakém pořadí je budete číst. Třetí planeta smrti dokonce dějově navazuje hned na První planetu smrti.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Třetí planeta smrti (Deathworld 3)
Harry Harrison
Nakladatelství Fantom Print, 2001
ISBN 80-86354-17-2 (brož.)

Třetí planeta smrti začíná přímo tam, kde První planeta smrti končí. Tedy na planetě Pyrros, kde nadále trvá boj mezi osadníky a nepřátelským prostředím planety. Ačkoli v závěru prvního dílu Jason dinAlt odhalil příčiny všech problémů a naznačil cestu k nápravě, osadníci odmítají změnu a nadále pokračují v předem prohraném boji. Jason tedy vypraví kosmickou lod, naloží všechny, kteří jsou ochotni opustit Pyrros a vydají se osídlit jinou planetu - Felicity. Zde se zapojují do bojů mezi kočovnými kmeny a snaží se nastolit nový společenský řád. Zdálo se mi, že autorovi pomalu docházel dech a v závěru si spolu s Jasonem dinAltem oddechl, že harcování po smrtelně nebezpečných planetách končí.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Případ dívky v tísni (A Case of Need)
Michael Crichton
Nakladatelství Baronet, 1995
ISBN 80-85890-39-9 (váz.)

Literární prvotina Michaela Crichtona, kterou napsal ještě jako student medicíny na Harvard Medical School v Bostonu a vydal pod pseudonymem Jeffery Hudson. I přes velký komerční úspěch a ocenění za nejlepší americkou detektivku roku se Crichton netroufal přiznat k autorství. Obával se problémů ze strany vedení lékařské fakulty. A měl proč. V detektivním románu z lékařského prostředí zaznívá ostrá kritika zákazu potratů i celé zkostnatělé společnosti bostonských katolíků. Případ dívky v tísni je výborně napsaná detektivka, ve které Crichton uplatnil celou řadu čerstvě získaných lékařských vědomostí.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Jurský park (Jurassic park)
Michael Crichton
Nakladatelství Knižní klub : Baronet, 1997
ISBN 80-85621-35-5 (Baronet : váz.) 80-7176-494-9 (Knižní klub : váz.)

Snad není třeba představovat děj knihy, která se stala předlohou pro slavný film Stevena Spilberga. Celou řadou románů Michaela Crichtona se jako červená niť vine strach z toho, že se věda resp. technika vymkne lidské kontrole a začne lidem škodit. Jurský park je právě o tom. Je to čtivě napsaná kniha, ale není nijak výjimečná a po jejím přečtení na ni asi rychle zapomenete. Michael Crichton navázal na úspěch Jurského parku románem s neoriginálním názvem Ztracený svět.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Čtyři klíče : velká vlaková loupež (Great Train Robbery)
Michael Crichton
Nakladatelství Mladá fronta, 1992
ISBN 80-204-0304-3 (brož.)

Krádež zlata, určeného pro krymskou válku, z trezoru v jedoucím vlaku je skutečnou historickou událostí, stejně jako hlavní postava lupiče-gentlemana, který celou akci dopodrobna naplánoval a spolu se svými komplici provedl. Michael Crichton se pokusil zrekonstruovat průběh příprav i provedení této loupeže století. Vznikl tak román, který se velmi dobře čte a to také díky výbornému překladu. Crichton později usedl i na režisérské křeslo a román zfilmoval se Seanem Connerym v hlavní roli.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Koule (Sphere)
Michael Crichton
Nakladatelství Cinemax, 1998, c1993
ISBN 80-85933-18-7 (brož.)

Na dně oceánu je objeven stovky let starý vrak kosmické lodi. Speciálně sestavený průzkumný a kontaktní tým se vydává se do nitra lodi a tam nalezne podivnou kouli. Zanedlouho se začnou dít nebezpečné věci... Tolik k zápletce sci-fi thrilleru, při jehož pozorném čtení naleznete řadu chyb a logických nesrovnalostí. A to je myslím škoda. Román byl zfilmován s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli, ale ani výborné herecké výkony nedokázaly zachránit nepovedený příběh. Koule patří v biografii Michaela Crichtona k těm nejméně povedeným románům.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Kongo (Congo)
Michael Crichton
Nakladatelství Baronet, 1994
ISBN 80-85621-49-5 (váz.)

V pralese Konga se ztratila vědecká výprava. Na poslední chvíli ještě stačila odeslat přes satelit videozáznam, ze kterého je patrné jen to, že se stala obětí útoku podivných opic. Incident se odehrál poblíž údajné polohy ztraceného města. Do oblasti se proto vydává další výprava s nejlepším technickým vybavením a dobrý příběh ve stylu Michaela Crichtona může začít... Podle románu (stejně jako podle drtivé většiny ostatních románů Michaela Crichtona) byl natočen poměrně úspěšný film.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Let číslo TPA 545 (Airframe)
Michael Crichton
Nakladatelství Baronet : Knižní klub, 1998
ISBN 80-7214-064-7 (Baronet : váz.) : 80-7176-693-3 (Knižní klub : váz.)

Dopravní letadlo společnosti Trans Pacific na pravidelné lince z Hongkongu do Los Angeles má technické problémy. Vyšetřování nehody probíhá pod velkým tlakem, protože v sázce je obrovská zakázka pro firmu. K dalšímu tlaku dochází ze strany médií, kterým nejde o pravdivé informování o skutečnosti, ale jen o senzaci a velkou sledovanost. Michael Crichton pokládá celou řadu otázek o zodpovědnosti médií, o jejich nesmírném vlivu a o možnostech obrany proti zneužití. Ale i přes množství technických informací a detailů z provozu velké letecké společnosti, zůstává Let číslo TPA 545 pouze lehce nadprůměrným románem u kterého se sice nudit nebudete, ale který po přečtení s lehkým sdcem odložíte a už se k němu nebudete vracet.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Beznaděj (Desperation)
Stephen King
Nakladatelství Beta-Dobrovský 1998
ISBN 80-86278-01-8 (váz.)

V malém bezvýznamném hronickém městečku Beznaděj kdesi uprostřed Nevady se probudilo zlo. Šílený policista postupně zatýká náhodné cestující a zavírá je do vězení. Ti zjišťují, že zlo v Beznaději má mnohem hlubší kořeny a že byli vysláni samotným Bohem, aby ho potlačili. Nedobrovolné společenství se dává do boje se zlem, které vychází z nedalekého dolu Čínská jáma. A protože Bůh je krutý, jejich boj si vyžádá velké oběti. Beznaděj je slušně napsaný hororový román, i když kvality těch nejlepších děl Stephena Kinga nedosahuje. Nesmířil jsem se hlavně s tím, jak autor zavedl do příběhu postavu Boha. Nesedí mi to a myslím, že to nebyl dobrý nápad.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Geraldova hra (Gerald’s game)
Stephen King
Nakladatelství Beta-Dobrovský : Knižní klub, 2001
ISBN 80-7306-017-5 (Beta-Dobrovský : váz.) : 80-242-0639-0 (Euromedia Group - Knižní klub : váz.)

Při sadomasochistických hrátkách na chatě u jezera stihne muže infarkt a žena zůstane připoutána k posteli. Celé okolí chaty je opuštěné a volání o pomoc nikdo neslyší... Geraldova hra je jedním z mála románů Stephena Kinga ve kterém se nevyskytují žádné nadpřirozené prvky. Celý příběh je postaven jen na psychlologii postav a to je autorova nejsilnější partie. Přesto je výsledek pouze průměrný. Román sice nezklame a neurazí, ale není ani nijak převratný a jen málokdo se k němu bude vracet.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Cujo (Cujo)
Stephen King
Nakladatelství Gemini, 1992
ISBN 80-85265-70-2

Cujo je ohromný, ale hodný a neškodný bernardýn. Pak se ale nakazí vzteklinou a shodou okolností odcestuje celá rodina jeho pána. Šílený, nemocí mučený pes napadne matku s malým synem, kteří se před ním schovají do auta. A v autě musí zůstat po několik následujících dní... Stephen King nasadil romány jako Svědectví, To, nebo Temná věž sám sobě laťku velmi vysoko. Román Cujo není špatný. Ale slavný autor hororových románů dokáže vymyslet i lepší příběhy.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Nadaný žák : Tělo (Apt Pupil : Body)
Stephen King
Nakladatelství Svoboda, 1991
ISBN 80-205-0195-9 (Brož.)

V hororové novele Nadaný žák vypráví Stephen King příběh nadějného (ale zvrhlého) mladíka, kterému se podaří vypátrat nacistického zločince, ukrývajícího se ve Spojených státech. Bývalý velitel koncentracního tábora, dnes už stařec v důchodu, se snaží na svoji minulost zapomenout. Teď je ale vydírán a je nucen vyprávět zážitky z koncentračního tábora. A požadavky zvrhlého mládence se stupňují... Neměl jsem z té knížky nijak dobrý pocit. Není to pěkné čtení. Snad proto, že chybí nějaká alespoň trochu kladná postava, se kterou by se mohl čtenář ztotožnit.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Nadaný žák : Tělo (Apt Pupil : Body)
Stephen King
Nakladatelství Svoboda, 1991
ISBN 80-205-0195-9 (Brož.)

Stephen King je nejen velmistrem hororového žánru, ale především vynikajícím vypravěčem. A novela Tělo to jen dokazuje. Výborně napsaný příběh o partě kluků, kteří se vydají na několikadenní výpravu, neobsahuje žádné nadpřirozené prvky, vlastně to ani není horor. Je to strhující vyprávění a věrohodná sonda do života a myšlení dětí. I když to není tak úplně čtení pro nejslabší povahy, můžu román doporučit i těm, kteří nejsou příznivci románů Stehena Kinga a hororů obecně.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Noční směna (Night Shift)
Stephen King
Nakladatelství Mustang, 1996
ISBN 80-7191-193-3 (váz.)

Sbírka povídek od velmistra hororového žánru a zároveň jednoho z komerčně nejúspěšnějšíh spisovatelů současnosti. Některé povídky byly publikovány v časopisech, ale většina jich vychází poprvé. Ne každý povídkář dokáže napsat rozsáhlý román a zdaleka ne každý romanopisec dokáže napsat dobrou povídku. Stehen King zvládá oboje na jedničku. Je jen důkazem autorova vypravěčského talentu, že nejlepší povídka z celého kompletu snad ani do škatulky hororu nespadá.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Hodina děsu (Skeleton Crew)
Stephen King
Nakladatelství Odeon, 1992
ISBN 80-207-0418-3 (brož.)

Hodina děsu je starší útlá sbírka hororových povídek, která vzikla výběrem povídek z jiné sbírky Stephena Kinga - Parta kostlivců (Skeleton Crew). Tehdejší vydavatel se možná zalekl tenktát u nás nepříliš známého jména a do Hodiny děsu zahrnul jen několik málo povídek. Dnes už u nás naštěstí vyšla kompletní Parta kostlivců, která obsahuje i všechny povídky z Noční směny. Takže kdo si chce přečís vynikající moderní hororové povídky, tak má možnost sáhnout po originálním nezkráceném vydání.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Řbitov zviřátek (Pet Sematary)
Stephen King
Nakladatelství Beta, 2003
ISBN 80-7306-065-5 (váz.) * 80-7306-065-7 (chyb.)

Hororový román o tajemném hřbitovu, na kterém děti pohřbívají své domácí mazlíčky, sice obsahuje všechny Kingovy typické prvky, avšak nějak nedosahuje kvalit většiny jeho ostatních románů. Osobitě pojatý příběh na téma "mrtví se opět vracejí" je vyprávěn mistrně jako vždy, ale chybí mu něco nepojmenovatelně strašidelného. Je to jeden z těch hororů, které si s chutí přečtete (a nudit se určitě nebudete), po přečtení odložíte a už se k němu asi nikdy nebudete vracet.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Tommyknockeři (The Tommyknockers)
Stephen King
Nakladatelství Beta-Dobrovský, 1997
ISBN 80-238-1776-0 (v knize neuvedeno : váz.)

Rozsáhlý sci-fi hororový román o mimozemském útoku na Zemi je místy až příliš nechutný. Stephen King zavádí čtenáře do malého městečka jehož obyvatelé se dostávají pod nadvládu "opravdu zlých" mimozemšťanů. Musím přiznat, že jsem se musel dost přemáhat, abych knihu vůbec dočetl. Z četby hororů jsem zvyklý na ledacos, ale tento román není ani tak "strašidelný", jako spíš hnusný. Myslím, že autor tentokrát hodně překročil onu tenkou hranici mezi tím, co je strašidelné a děsivé, a tím, z čeho se vám jen zvedá žaludek.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Osvícení (Shining)
Stephen King
Nakladatelství Beta-Dobrovský, 2003
ISBN 80-7306-073-6 (váz.)

Do horského hotelu, který je celou dlouhou zimu zcela odříznutý od světa, se nastěhuje nový správce s manželkou a malým synem. Chlapec je mimořádně citlivý a tuší jaké nebezpečí jim hrozí během dlouhé zimní samoty. Zanedlouho napadne první sníh a psychologicko - hororové drama ve stylu Stephena Kinga může začít... Osvícení je výborně napsaný horor, ale některé nechutné scény bych v něm klidně oželel. Mohu doporučit jen pravověrným příznivcům tohoto žánru. Podle románu byl natočen film s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Christina (Christine)
Stephen King
Nakladatelství Beta-Dobrovský, 1997
ISBN 80-238-0949-0 (v knize neuvedeno : váz.)

Tenhle román se opravdu povedl. Nejde jen o příběh, ale především o skvělou "sondu" do prostředí a života t.zv. teenagerů. Sám autor říká, že kdyby se chtěl podívat na filmovou podobu života mladých, rozhodně by nekoukal na Pomádu, ale spíše na Džungli před tabulí a právě v takovém stylu je psána Christina. Na druhé straně je to také moderní horor s nadpřirozenými prvky. Christina patří k tomu nejlepšímu, co jsem od Kinga četl.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Jatka č. 5 (Slaughterhouse - five)
Kurt Vonnegut
Nakladatelství Alpress, 2002
ISBN 80-7218-766-X (váz.)

Jatka č. 5 aneb křížová výprava dětí, povinný tanec se smrtí je román (nejen) o konci II. světové války. Hlavní (anti)hrdna se dostává do německého zajetí a zažívá strašlivé bombardování Drážďan. Příběh je vyprávěn v několika časových rovinách a i hlavní postava - Billy Pilgrim často 'cestuje v čase' a ocitá se v různých okamžicích své minulosti i budoucnosti. No srozumitelnoti příběhu to ale nijak neubírá. Jatka č. 5 je vynikající protiválečný román, hrůza a nesmyslnost války je cítit z každé stránky této podivné černé grotesky. Snad jen jedinou výtku bych měl k překladu. Když už se překladatel (trochu nesmyslně) rozhodl přeložit i takové věci, jako jsou jména čokoládových tyčinek (takže se můžeme dočíst např. o tyčince 'mléčná dráha' (Milky Way)), mohl přeložit i příjmení hlavního hrdiny. Pilgrim totiž znamená 'Poutník, nebo Tuláček' a to se k hlavní postavě docela hodí. O tento autorův gag zůstali čeští čtenáři ochuzeni.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Temná věž. V, Vlci z Cally (The Dark Tower V: Wolwes of the Calla)
Stephen King
Nakladatelství Beta, 2004
ISBN 80-7306-161-9 (váz.)

Pistolník Roland a jeho ka-tet se na své pouti Středozemí po cestě Paprsku dostávají do městačka Calla. Obyvatelé Cally požádají pistolníky o pomoc při boji proti Vlkům, podivným bytostem, kteří jednou za čas přicházejí a berou děti. Mezi usedlíky je i Donald Callahan, bývalý kněz z Jerusalem's Lotu, který později přešel, stejně jako Eddie, Susannah a Jake, do Rolandova světa. Otec Callahan vypráví svůj podivuhodný příběh a předává Rolandovi Černou třináctku, která umožňuje todesovat do jiných světů. Roland a jeho ka-tet musí v New Yorku zachránit červenou růži, vyrůstající na prázdném pozemku uprostřed Manhattanu. Ta růže je totiž velmi důležitá. Čas v New Yorku utíká velmi rychle a mezitím je také potřeba připravit se na příchod Vlků, protože ke slovu opět přijdou Rolandovy pistole... Stephen King opět o kousek poodkrývá roušku tajemství okolo Temné věže a bořitelů paprsků. Roland, který doufá, že se mu v Temné věži podaří zastavit rozklad světa, má už jen velmi málo času. Po velkolepém epickém čtvrtém dílu (Čaroděj a sklo) jsou Vlci z Cally možná trochu slabší, ale obavy, které mě provázejí už od prvního dílu této vynikající série, obavy z toho, že se Stephenu Kingovi nepodaří udržet velmi vysoko nasazenou laťku, se naštěstí nevyplňují. Temná věž je stále výborná.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Temná věž. Pistolník (The Dark Tower I: The Gunslinger)
Stephen King
Nakladatelství Ševčík, 1999
ISBN 80-86029-92-1 (váz.)

První díl rozsáhlé série, kterou Stephen King píše už od studentských let, se od jeho klasických hororů trochu liší. Jedná se o jakýsi mix mezi fantasy, post katastrofickou sci-fi a hororem. Příběh o tajuplném pistolníkovi, který putuje zničeným světem a pronásleduje neméně tajuplného muže v černém je plný napětí, akce a především úžasných fantastických vizí. Autor se nechal inspirovat Pánem prstenů i Child Rolandovou poutí k Temné věži, převedl je do současnosti a obohatil o prvky moderního hororu. Vzniklo tak dílo, které nemá ve svém zaměření konkurenci.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Temná věž. II, Tři vyvolení (The Dark Tower II: The Drawing of the Three)
Stephen King
Nakladatelství Beta-Dobrovský, 1999
ISBN 80-86278-32-8 (váz.)

Druhý díl Temné věže úzce navazuje na díl první. Na konci prvního dílu usíná Roland na pobřeží Západního moře a na začátku druhého dílu se probouzí, je napaden a zraněn. Roland spalovaný horečkou postupuje podél pobřeží a nachází troje dveře. Dveře do současných světů, odkud si do Středosvěta přivádí nové společníky, kteří ho budou provázet na dlouhé cestě k Temné věži. Tři vyvolení jsou rozhodně důstojným pokračováním Pistolníka. Je lhostejno, jestli se děj odehrává v tajemné Středozemi, nebo třeba v letadle - ve světě, který dobře známe. King je výborný vypravěč a dokáže si udržet čtenářovu pozornost od první až do poslední stránky.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Temná věž. III, Pustiny (The Dark Tower III: The Waste Lands)
Stephen King
Nakladatelství Beta-Dobrovský, 2000
ISBN 80-86278-82-4 (váz.) * 80-86278-80-8 (chyb.)

Ve třetím díle Temné věže zavádí Stephen King čtenáře spolu s Rolandem na putování Středosvětem po cestě paprsku směrem k tajemné Temné věži. Rolanda na jeho cestě pustinami provázejí Eddie a Susannah, později také chlapec Jake, kterého v prvním díle Roland potkal na dostavníkové stanici a později nechal zemřít; a také brumlák Ochu. Tajemství okolo Temné věže neubývá, spíše naopak. Kniha určitě musí nadchnout všechny příznivce různých postapokaliptických světů. Kingův popis pustin, světa který se 'hnul' je opravdu mistrný.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Temná věž. IV, Čaroděj a sklo (The Dark Tower IV: Wizard and Glass)
Stephen King
Nakladatelství Beta, 2001
ISBN 80-7306-016-7 (váz.)

Čtvrtý díl Temné věže byl příznivci Rolanda a jeho ka-tet jistě netrpělivě očekáván. Na konci Pustin jsou hrdinové zanecháni ve velmi pochybné péči Blainea Mona. Ve čtvrtém dílu se jim podaří vstoupit do dalšího světa (a je to Kansas po epidemii superchřipky, tedy svět důvěrně známý z vynikajícího románu Svědectví). Právě zde vypráví Roland svým druhům příběh ze své minulosti, příběh o velké lásce, intrikách a smrti. A tento příběh tvoří hlavní a největší část čtvrtého dílu. Čtenář se tedy spolu s Rolandem nedostává o mnoho dál na cestě k Temné věži, ale dozvídá se hodně o Rolandově minulosti, a o úpadku Středosvěta. Čaroděj a sklo je zatím nejlepší díl z celé série Temné věže.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Holčička, která měla ráda Toma Gordona (The Girl Who Loved Tom Gordon)
Stephen King
Nakladatelství Beta-Dobrovský 2000
ISBN 80-86278-74-3 (váz.)

Jednoduchý a krátký příběh o malé holčičce, která zabloudila v hlubokých lesích na severovýchodě Spojených států. Malá Trisha je nucena sama přežít několik dní v prostředí pro městkou holčičku neznámém a nepřátelském. V románu nejsou téměř žádné nadpřirozené prvky, ale to vůbec neznamená, že by nebyl 'Kingovsky' strašidelný. Ale je to trochu oddychovější čtení, žádná krev a jen málo nechutných věcí. Pro pravověrné příznivce hororů může být román krochu zklamáním, ale vůbec to není špatné čtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Misery (Misery)
Stephen King
Nakladatelství Beta-Dobrovský, 2003
ISBN 80-7306-094-9 (váz.)

Paul Sheldon je autorem komerčně úspěšné série románů o dívce Misery. Paul se rozhodne Misery 'zabít' a začít se věnovat vážnému psaní. Po automobilové nehodě na opuštěné horské silnici se dostává do 'péče' šílené ošetřovatelky, velké obdivovatelky Misery. Těžce zraněný spisovatel, upoutaný na lůžko v domě daleko od civilizace, je plně v moci své duševně nemocné zachránkyně. Je přinucen spálit svůj pslední román a napsat další román o Misery. A teror ze strany ošetřovatelky se zvyšuje... Stephen King tentokrát nepoužil žádné nadpřirozené prvky a celý příběh vystavěl jen na psychologickém vypětí hlavního hrdiny. Román byl úspěšně zfilmován pod názvem Misery nesmí zemřít.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Dolores Claibornová (Dolores Claiborne)
Stephen King
Nakladatelství Odeon, 1996
ISBN 80-207-0518-X (váz.)

Celý román je jedinou přímou řečí - vyprávění Dolores Claibornové, obviněné z vraždy, o svém těžké životě na ostrově. Román je to pro Stephena Kinga trochu netypický, nejsou tu žádné nadpřirozené jevy, žádné obrovské zlo. Je to trochu oddechový příběh, ale svým způsobem i strhující a napínavé čtení. Stephen King je mistrný vypravěč a románem Dolores Claibornová jen dokazuje, že je úplně jedno, jakou formu si pro své vyprávění vybere.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Dračí oči (Eyes of the dragon)
Stephen King
Nakladatelství Laser, 1996
ISBN 80-7193-014-8 (váz.)

Podle přebalu knihy vznikl tento román pouze přepracováním příběhu, který vyprávěl Stephen King své dceři. Docela tomu věřím. Je to v podstatě pohádka, která je sem tam okořeněná hororovými momenty. Jedná se o veskrze oddechové čtení, ze kterého vám dokonce ani nebude špatně. V tvorbě Stephena Kinga je celá řada takových oddechových knížek. Jako by i autor odpočíval a sbíral síly k dalšímu velkému eposu, jakým byly například Svědectví, To, nebo série Temná věž.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Running Man (The Running Man)
Stephen King
Nakladatelství Laser, 1994
ISBN 80-85601-75-3 (váz.)

Literární prvotina klasika hororového žánru se se svým námětem řadí spíše do sci-fi. Na Stephena Kinga nezvykle útlá knížka je negativní vizí světa budoucnosti. Světa, kde miliony televizních diváků pravidelně sledují velkou televizní show, ve které je pořádán lov na člověka. Tomu kdo přežije, bude vyplacena velká finanční částka. Ještě nikomu se to ale nepodařilo... Filmová verze akční sci-fi Running Man s Arnoldem Schwazeneggerem v hlavní roli slavila úspěchy po celém světě.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Skandální odhalení (Disclosure)
Michael Crichton
Nakladatelství Baronet : Knižní klub, 1995
ISBN 80-85890-14-3 (Baronet : váz.) 80-7176-141-9 (Knižní klub : váz.)

Provokativní detektivní thriller s tematikou sexuálního obtěžování ve firmě zabývající se moderní počítačovou a komunikační technologií. Crichton upozorňuje na problematiku soudních sporů ohledně sexuálního obtěžování, kde většinou stojí slovo proti slovu a kde i nevinný muž je svým okolím a často i rodinou předem odsouzen. Hlavní hrdina Tom Sanders žaluje ze sexuálního obtěžování svou nadřízenou, jde tedy o trochu netypický případ. Uprostřed sporů a dokazování, co se vlastně ve skutečnosti stalo, si Sanders náhle uvědomuje, že celý případ byl vyvolán jen proto, aby odvedl jeho pozornost od jiných nekalých intrik, které se dějí ve firmě... Zručně napsaný napínavý thriller. Jen škoda, že Crichton nezůstal u příběhů z lékařského prostředí, o kterém jistě hodně věděl. Ačkoli se Skandální odhalení často jen hemží odbornou terminologií ze světa informačních technologií, nemohu se ubránit dojmu, ža autor občas moc neví o čem vlastně píše.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Kmen Andromeda (Andromeda Strain)
Michael Crichton
Nakladatelství Odeon, 1987
ISBN (Brož.)

Co by se asi odehrávalo, kdyby byl na Zemi zavlečen neznámý smrtící vir z vesmíru? Tak právě o tom je kniha Kmen Andromeda. A i když zápletka zní velmi lacině, věřte že román rozhodně laciný není. Crichton se na každý svůj román velmi pečlivě připravuje a při psaní spolupracuje s řadou odborníků. Na výsledku je to znát. Zatímco při četbě jiných prací s podobnou tematikou se musíme tak trochu usmívat, Crichtonův román působí i po řadě let, které už uplynuly od jeho napsání, velmi věrohodně.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Obsluhoval jsem anglického krále
Bohumil Hrabal
Nakladatelství Mladá fronta, 2005
ISBN 80-204-1278-6 (v knize neuvedeno : brož.) * 80-204-0857-6 (chyb.)

Hlavní hrdina románu, malý bezvýznamný pikolík, se touží stát milionářem a majitelem velkého hotelu. Jde za svým cílem, pracuje v celé řadě hotelů a potkává celou řadu zajímavých lidí. Když si krátce před druhou světovou válkou vezme mladou Němku, je celou společností zavržen. Po válce se vrací a zanedlouho se skutečně stává majitelem toho nejlepšího hotelu, aby o něj v padesátých letech opět přišel... Tolik k ději, i když román je ve skutečnosti o něčem úplně jiném. Nakonec, posuďte sami.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Zelená míle (Green mile)
Stephen King
Nakladatelství Beta - Pavel Dobrovský : Knižní klub, 2001, c1997
ISBN 80-7306-024-8 (Beta - Pavel Dobrovský : váz.) 80-242-0604-8 (Euromedia Group - Knižní klub : váz.)

Nápad vydávat knihu na pokračování je jistě obchodně velmi atraktivní, ale ne každý si může dovolit knihy kupovat a zkuste si shánět všech šest dílů někde po knihovnách. Zelená míle je úsek, který musí projí odsouzený vězeň cestou na elektrické křeslo. Co se asi děje v hlavě člověka jdoucího na smrt? Na co myslí jeho kati? To jsou témata pro Kinga jako dělaná. Starý muž v domově důchodců vzpomíná na dobu, kdy sloužil jako bachař... Příběh se tak odehrává ve dvou časových rovinách, což je pro Kinga trochu netypické. Skvěle je podaná především část odehrávající se v současnosti (v domově důchodců).

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Mzda strachu (Le salaire de la peur)
Georges Arnaud
Nakladatelství Lunarion, 1993
ISBN 80-901031-5-4 (brož.)

Jedné noci dojde kdesi v Guatemale k výbuchu ropné vrtací věže. Následný obrovský požár je možné uhasit pouze výbuchem nitroglycerinu. Ropná společnost najímá čtyři řidiče kamiónů pro nebezpečný úkol - dopravit náklad výbušniny k místu požáru. Čtyři muži, čtyři zoufalci schopní udělat téměř cokoli, jen aby vydělali peníze a mohli se dostat pryč z této bezútěšné země. Vydávají se na cestu s dvěma kamiony naloženými výbušninou, která hrozí explozí při každém menším otřesu. A cesty jsou v Guatemale špatné... Mzda strachu není dobrodružný román oslavující statečnost a hrdinsví. Je to spíš pohled do života lidí u dna společnosti. Lidí, kteří se rozhodli bojovat s obrovským strachem, pro šanci začín nový život někde jinde.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Motýlek (Papillon)
Henri Charrière
Nakladatelství BB/art, 2005
ISBN 80-7341-628-X (váz.)

Slavný autobiografický román o nezničitelné touze po svobodě. Henri Charriére, přezdívaný Motýlek, byl nepráven odsouzen za vraždu. Trestem měl být doživotní pobyt v trestanecké kolonii ve francouzské Guayaně. Motýlek se však nesmířil se svým osudem a v neskutečně tvrdých podmínkách se mnohokrát pokusil uprchnout. Než se mu to skutečně podařilo, prožil ve vězení jedenáct let. Z toho dva roky v naprosté izolaci. Po mnoha letech o svých dobrodružstvích napsal rozsáhlý román, který rozhodně stojí za přečtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Zima úzkosti (Winter of our discontent)
John Steinbeck
Nakladatelství Odeon, 2001
ISBN 80-207-1096-5 (váz.)

Zima úzkosti je méně známý román z posledního období tvorby Johna Steinbecka. Vypráví příběh Ethana Hawleye, potomka slavné a zámožné rodiny, který se na své cestě za zbohatnutím a znovudosažením splečenské prestiže neštítí žádné špinavosti. Ethana příliš netrápí výčitky svědomí a jeho morální pád se zdá být nezadržitelný. Román je psán dost nezáživně, což je Steibecka poněkud netypické. Celou dobu se v podstaně nic neděje, až v samotném závěru dochází k určitému dějovému převratu. Ethan je konfrontovám se svým nezdárným synem, kterému však vzhledem v k vlastní vině nemůže pomoci... Morální poučení v závěru románu nevyrovná nepříliš originální zápletku či často nezáživné popisy každodenního Ethanova života. Tak bych román doporučil jen na velmi dlouhé deštivé odpoledne, kdy opravdu není co jiného dělat.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

2001: Vesmírná odysea (2001: a space odyssey)
Arthur Charles Clarke
Nakladatelství Alpress, 2002
ISBN 80-7218-772-4 (váz.)

Nejslavnější román klasika žánru science fiction snad netřeba představovat. Slavný film S. Kubricka viděli také všichni, tak snad jen krátké zamyšlení - zřejmě nejpůsobivější postavou je inteligentní počítač HAL 9000, který inspiroval celou řadu vědců a inženýrů, kteří podle něj pojmenovávali svá zoufale nedokonalá dítka - první pokusy o strojové simulování lidské inteligence. Uběhlo pár let a neuronové sítě, fuzzy logika, genetické algoritmy atd. souhrně řekněme "umělá inteligence", už dávno nejsou exotickým oborem někde na okraji seriózního výzkumu, ale jedním z nejrychleji se vyvíjejících vědních disciplín. Pravda, k lidskému mozku ještě zbývá dost dlouhá cesta, ale ... co až se v některé laboratoři na některé univerzitě probudí k životu strojové vědomí? Nebude to jeden z nejvědších trumfů člověka?

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Henderson, král deště (Henderson the rain king)
Saul Bellow
Nakladatelství Volvox Globator, 1999
ISBN 80-7207-218-8 (váz.)

Hlavní hrdina, svérázný starší milionář, prchá do nitra černé Afriky, aby unikl před vlastním promarněným životem, aby vyhověl vnitřinímu hlasu, který stále říká já chci, já chci. Henderson je velmi rozporuplná postava. Na jedné straně vzdělaný muž, válečný hrdina, na druhé straně hulvát, který je věčně opilý, který se na svatbě svého přítele vysmrká do kravaty a kterému se lidé raději vyhýbají. Takový hrdina si jen pomalu získává čtenářovi sympatie. Henderson se v Africe stává "Králem deště" u domorodého kmene a za pomoci místního náčelníka se snaží zbavit své minulosti...

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Chyť mě, jestli to dokážeš : skutečný příběh toho nejtroufalejšího lháře a podvodníka v dějinách (Catch me if you can)
Frank W. Abagnale
Nakladatelství Knižní klub, 2003
ISBN 80-242-0995-0 (váz.)

Autobiografický román podvodníka, který sice nedokončil ani střední školu, ale to mu nijak nebránilo vyrobit si několik vysokoškolských diplomů, přednášet sociologii na univerzitě, nebo pracovat jako dětský lékař v nemocnici. Frank W. Abagnale se dokonce vydával za pilota, což mu umožnilo zdarma cestovat po celém světě. Ale především byl šekovým podvodníkem. Vyrobil na tisíce falešných šeků a okradl řadu bank a institucí nejen ve Spojených státech, ale i v Evropě. Pět let se mu podařilo unikat policii, až ve Francii byl zatčen a uvězněn. Osudy Franka Abagnaleho se nechal inspirovat i Steven Spielberg a natočil o něm poměrně úspěšný film.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Šestá kolona (Sixth column)
Robert Anson Heinlein
Nakladatelství Brokilon, 2000
ISBN 80-86309-08-8 (brož.)

Spojené státy jsou okupovány! Žlutá záplava asijských dobyvatelů plení a pustoší vše, co je americkému lidu svaté... Jedinou záchranou může být malá jednotka amerických vojáků, skrytá v horách tak dokonale, že o ní nemá nikdo ani tušení... Má vůbec šestice mužů nějakou naději na vítězství? Ale jistě, není nic snazšího. Stačí jen vynalézt několik geniálních zbraní a potom asijské dobyvatele vyděsit natolik, aby začali hromadně páchat sebevraždy a prchat ze země. Už dlouho jsem nečetl takový nesmysl, jakým je Šestá kolona Roberta Heinleina. Je sice pravdou, že román byl napsán už v roce 1949, ale to nic nemění na tom, že čtení téhle slátaniny je ztráta času.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Dům Duchů (Casa de los espíritus)
Isabel Allende
Nakladatelství BB art, 2002
ISBN 80-7257-911-8 (váz.)

Isabel Allende je neteří Salvadora Allenda, bývalého prezidenta Chile, který byl zavražděn vojenskou juntou při fašistickém přavratu v roce 1973. A právě do Chile nás zavádí román Dům duchů. Příběh vyprávěný několika hlavními hrdiny popisuje vzestup a pád rodiny senátora Estebana Trueba. Představitelka magického realismu v něm na pozadí veselých i smutných historek bravurně vylíčila historický vývoj v Chile od počátku dvacátého století až po krvavý fašistický převrat v roce 1973. Není to nijak komplikovaná rodinná sága, při jejímž čtení byste jednotlivé postavy museli průběžně vyhledávat na přiložených diagramech, je to nádherný a poutavě vyprávěný příběh plný svérázných osobností, které si jistě zamilujete.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Den trifidů (Day of the triffids)
John Wyndham
Nakladatelství BB art, [2001?]
ISBN 80-7257-282-2 (brož.)

Dnes již klasický postkatastrofický sci-fi román (často také označovaný za nejprodávanější sci-fi dvacátého století) vypráví o nerovném boji oslabeného lidstva proti trifidům - jedovatým rostlinám, které zaplavují celý svět. William Masen je po uštnutí trifiden v nemocnici a hlavu má v obvazech. Je tak ušetřen náhlé slepoty, která postihla v podstatě celé lidstvo. Bill se v náhle zcela paralyzovaném Londýně setkává s několika dalšími jedinci, kteří zůstali ušetřeni nenadálé katastrofy a po zcela marných pokusech pomoci ostatním, zakládají vidoucí na venkově malá společenstva, na kterých má být vystavěn zcela nový svět... Den trifidů je jedním z mála opravdu kvalitních postkatastrofických románů a jistě stojí za přečtení. I když od jeho prvního vydání již uplynulo víc než půl století.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Černý dům (Black house)
Stephen King, Peter Straub
Nakladatelství Beta, 2003
ISBN 80-7306-071-X (váz.)

Hororový román Černý dům napsal Stephen King společně s Peterem Straubem a jedná se o volné pokračování Talismanu. Opět se tedy setkáváme s Jackem Sawyerem, talentovaným chlapcem, který kdysi přešel do paralelního světa zvaného Teritoria, prožil mnohá dobrodružství a nakonec zachránil svoji matku a její dvojnici z Teritorií před jistou smrtí. Z Jacka už je dospělý muž a velká hvězda sboru detektivů oddělení vražd policie v Los Angeles. Na svá dobrodružství v Teritoriích zapoměl a toho času je na odpočinku v zapadlém městečku ve Wisconsinu. Když tam ale dojde k děsivé sérii vražd malých dětí, požádá velitel místní policie a Jackům přítel Dale Gilbertston Jacka o pomoc. Detektiv a bývalý "putující Jack" nejprve odmítá, ale když mu začnou chodit podivné připomínky z Teritorií - ptačí vajíčka a červené peří, začne případ vyšetřovat. Brzy zjistí, že vraždy nejsou jen dílem vyšinutého člověka, ale že ve Žlebech řádí tajemná, zlá síla. Jacka a jeho přátele tak čeká další cesta do Teritorií... Stehen King nechává čtenáře nahlédnout do světa Temné věže a poodhalí některá tajemství o Karmínovém králi, paprscích a jejich bořitelích. Příběh je vyprávěn trochu zvláštním stylem (v přítomném čase), na který je třeba si zvyknout a tak trvalo několik desítek stránek, než jsem se opravdu začetl. Přesto jsem trochu na pochybách, jestli mohu Černý dům doporučit. Vlastní konec je jakoby zpackaný a odfláknutý, příznivci Stephena Kinga budou možná trochu znuděni rozvláčným popisným vyprávěním, kterým zřejmě do příběhu přispěl Peter Straub. Ale jinak je Černý dům moderní, relativně napínavý a zajímavý horor. Fanoušci Temné věže poznají v Teritoriích hraniční zemi Středosvěta.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Martin Eden (Martin Eden)
Jack London
Nakladatelství Levné knihy KMa, 2005
ISBN 80-7309-188-7 (brož.)

Román o osudech mladého námořníka a spisovatele, se silnými autobiografickými motivy. Jack London výborně zachytil přetěžkou cestu, kterou musel jako somouk projít, než se stal úspěšným spisovatelem. Martinovi Edenovi sláva a peníze, které tak těžce získal, štěstí nepřinesly. Životem unaveného, nechal ho Jack London vyskočit z okna parníku Mariposa (na tomto parníku se autor vracel z přerušené cesty kolem světa, kterou podnikal na plachetnici Snark). Samotný Jack London dožíval svůj nadmíru dobrodružný život v Glen Ellen a na moře už vyjížděl jen málo. Chátral tělesně i duševně a život si ukončil smrtelnou dávkou morfia v pouhých dvaačtyřiceti letech.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Bílý den (Burning Daylight)
Jack London
Nakladatelství Mladá fronta, 1978

Dobrodružný román o Bílém Dni, hrdinovy Aljašky z dob, kdy zlatá horečka teprve začínala. Silný, odvážný a bystrý mladý zlatokop se stává nekorunovaným králem Aljašky a zanedlouho zatouží i po podnikání ve velkých městech. Časem pochopí, že za vysokou hru ve městech se také platí vysoká daň a navrací se k přírodě v nádherném prostředí Glen Ellenu, kde svůj barvitý život dožívat samotný autor. Román Bílý Den se nepovedl a Jack London to věděl dávno předtím, než ho dokončil. I přes svou slávu tak zůstává spíše raritkou pro fanoušky Jacka Londona, námořníka, tuláka, zlatokopa, dobrodruha, a především vynikajícího spisovatele.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Mořský vlk (The Sea-Wolf)
Jack London
Nakladatelství Odeon, 1975

Intelektuál Humphrey Van Weyden se při ztroskotání parníčku přepravujícího cestující přes Sanfranciský záliv dostává na palubu Přízraku, lodi vedené despotickým katitánem Vlkem Larsenem mířící k Japonským břehům na lov tuleňů. Humprey musí poprvé v životě tvrdě pracovat a vydobýt si v prostředí, kde vládne jen právo silnějšího, důstojné postavení. Hlavní devizou tohoto dobrodružného příběhu je postava Vlka Larsena. Jack London s v ní zcela vyznává z obdivu k síle lidského ducha a těla. Na strašlivého a nezdolného kapitána Larsena se prostě nedá zapomenout. Život Jacka Londona byl s mořem neodmyslitelně spjat. Slavný autor a dobrodruh se narodil v přístavním San Franciscu, mládí prožil na kalifornském pobřeží, už ve třináct letech se plavil ve vlastním člunu po Sanfranciském zálivu, v sedmnácti se vydal poprvé na zámořskou plavbu. A ve své tvorbě se k moři neustále vracel. Román Mořský vlk je z jeho próz o moři zřejmě nejčtenější. Od prvního vydání tohoto románu již uplynulo více než sto let, ale čas se na strhujícím příběhu nijak nepodepsal.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Bílý tesák (White Fang)
Jack London
Nakladatelství Albatros, 2003
ISBN 80-00-01207-3 (váz.)

Bílý tesák, po otci vlk, po matce pes, vyrůstá v drsném prostředí dalekého severu. Sledujeme jeho první krůčky v rodné jeskyni, poznávání okolí i zákonitostí života v divočině, kdy se vlček musí naučit obstarat si potravu a vyhnout se všem nebezpečím. Pak se Bílý tesák dostává do indiánského tábora, kde se ho čekají mnohé boje v psí smečce. Později se stává tažným saňovým psem i profesionálním psím zápasníkem. A na cestě za láskou člověka ho čekají ještě mnohé nástrahy a dobrodružství. Jack London zužitkoval svou znalost psů i dalekého severu a napsal poutavý dobrodružný příběh, který uchvátil už několik generací mladých čtenářů.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Sběratel (Collector)
John Fowles
Nakladatelství Volvox Globator, 2004
ISBN 80-7207-533-0 (váz.)

Sběratel je slavný psychologický román se špatným koncem z roku 1963. Bezvýznamný a zakomplexovaný úředníček a sběratel motýlů Frederick Clegg vyhraje v loterii velké peníze. Zakoupí opuštěný dům na venkově a do sklepení uvězní krásnou studentku malířství Mirandu. Frederick původně nechce Mirandě ublížit, chce ji jenom vlastnit (stejně tak jako krásného motýla) a doufá, že se do něj postupem času Miranda zamiluje. Ta však stále a všemi prostředky bojuje o svobodu. Vlastní román se skládá z výpovědí obou hlavních protagonistů, čtenář tak nahlíží na dění postupně z obou stran. Původní lítost nad Frederickovou osamělostí se postupně mění na odpor vůči tomuto bizardně zvrácenému vězniteli. Román Sběratel se se svoji strukturou přímo nabízí k divadelnímu zpracování a byl také mnohokrát zpracován. Z poslední doby připomeňme například inscenaci Divadla V Řeznické s Davidem Matáskem a Lindou Rybovou v hlavních rolích.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Tma 2.0
Ondřej Neff
Nakladatelství Milenium, 2003
ISBN 80-86201-32-5 (váz.)

Co by se stalo, kdyby najednou přestal fungovat fyzikální princip elektřiny? Jak by se společnost vyrovnala s nastalou situlací? Co na to česká politická špička? Jaké role by asi v "novém" světě zastávali Václav Havel, Václav Klaus, či Jan Ruml? Tak právě na tyto otázky se ve svém postkatastrofickém sci-fi románu Tma snaží odpovědět známý český spisovatel Ondřej Neff. S jeho závěry lze samozřejmě polemizovat. Osobně bych byl trochu větším optimistou, ale to je věc názoru. Románu Tma nelze upřít řemeslnou zručnost, se kterou by napsán. Ondřej Neff psát umí, dokázal to již mnohokrát předtím. Ale Tma k jeho nejlepším knihám rozhodně nepatří.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Narka
Richard Šusta
Nakladatelství Klub Julese Vernea, 1999
ISBN 80-85892-39-1 (Klub Julese Vernea : brož.)

Dobrodružný sci-fi román odehrávající se na planetě Narka (oficiální název zní Nový Eden, ale podvedení kolonisté nehostinnou planetu překřtili na Narku). Hlavní hrdina se v rozsáhlém epickém příběhu postupně mění z prostého venkovského mladíka až na speciálně vycvičeného tajného agenta, který pronikne do týlu nepřítele, aby mohl zachránit Narku a její obyvatele. Většina recenzí na román byla celkem slušná, recenzenti si pochvalují čtivost rozsáhlého románu, absenci logických děr v příběhu i gramatickou úroveň. Ale já budu patřit k té menšině, které Narka nijak zvlášť nenadchla. Stejně tak jako planeta Narka, plná jedů a narkotik, postupně otravuje její obyvatele, román Narka otrávil zase mě. A to jsem měl to štěstí pana Richarda Šustu osobně poznat a vážím si ho.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Všechno je definitivní : 14 temných povídek (Everything’s eventual)
Stephen King
Nakladatelství Beta, 2003
ISBN 80-7306-078-7 (váz.)

Čtrnáct hororových povídek seřazených, můžeme-li věřit slovům autora, podle rozdaných karet. Každá povídka je opatřena krátkým komentářem Stephena Kinga. Příznivci Temné věže jistě zajásají nad povídkou Sestřičky z Elurie, která je zavede do časů, kdy pistolník Roland teprve hledá stopu muže v černém. Vynikající je také Jízda na Střele, autorova e-kniha, která na internetu přilákala přes půl milionu on-line čtenářů a stala se nejznámější povídkou desetiletí. Jako ve většině povídkových souborů, i tady se najde pár slabších kousků, ale celkově si kniha Všechno je definitivní drží celkem vyrovnanou slušnou úroveň.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Pátý muž
Jack Schaefer
Nakladatelství Toužimský & Moravec, 2000
ISBN 80-7264-024-0 (váz.)

Sbírka dobrodružných povídek z Divokého Západu. Osobně považuji Jacka Schaefera za snad nejlepšího autora tohoto žánru. V osmi povídkách sebraných do tohoto vydání se autor takových knih, jako jsou Muž se srdcem kovboje, či Jezdec z neznáma (Shane) opět vrací do časů, kdy zákonem byla puška a právo silnějšího. Povídky Jacka Schaefera jsou stejně vynikající, jako jeho slavné romány. Vkládá totiž do svých příběhů ze Spojených států konce osnáctého století mnohem víc, než jen drsnou romantiku a dobrodružství.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Proud
Stephen Baxter
Nakladatelství Laser, 2001
ISBN 80-7193-109-8 (brož.)

Romány Vor, Proud a Časupodobné nekonečno tvoří volnou trilogii podivuhodných sci-fi příběhů Stephena Baxtera. V románu Proud žijí mikroskopické lidské bytosti v těžkých podmínkách na okraji fotosféry neutronové hvězdy. Mikrokosmos uvnitř neutronové hvědy je velmi vzdálen od reality současného světa a i když jsou myšlenky, touhy a sny hrdinů tohoto románu blízké běžným lidem, jejich dobrodružství při útoku Xeelee, tajemných vládců vesmíru, mně nijak neuchvátila.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Poklady dobrodruhů
Miloš Kosina
Nakladatelství Leprez, 1992
ISBN 80-85209-23-3 (Junácká edice : brož.)

Jedna z knih, na kterých jsem vyrůstal. Autor v deseti dobrodružných povídkách příhližuje pohnuté osudy velikých pokladů, ukrytých do dnešního dne někde na dně oceánu, v hlubinách hor, na ostrovech i jinde. Zlato Aztéků, Karavana otroků, Stín Kolumbův, Dvanáct opičích lebek, Kokosový ostrov, Černý kouzelník, Muž se zlatou mincí, Zelený ledovec, Dutá hora a Bič boží. Již samotné názvy jednotlivých příběhů rozbuší chlapecké srdce toužící po dobrodružství. Miloš Kosina však k hledání bájných pokladů nevybízí, právě naopak. Ukazuje, že obrovské bohatství nikdy nikomu štěstí nepřineslo. "Zlato má barvu krve", říkají ve Španělsku. A právě o prokletí zlata a lídí, kteří se dostali do jeho moci, je kniha Poklady dobrodruhů. Vydání z roku 1948 doplnil řadou nádherných obrázků Zdeněk Burian.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Léto na krásném bílém koni (Dear Baby, My name is Aram, Little Children)
William Saroyan
Nakladatelství Práce, 1981
ISBN (Brož.)

Soubor povídek, ve kterých úspěšný americký spisovatel arménského původu William Saroyan vzpomíná na dětství a dospívání. Řada vtipných, dojemných i nostalgicky laděných příběhů nese výrazné autobiografické prvky. Vyprávění je prodchnuté určitou laskavou naivitou. Povídky jako První den ve škole, Léto na krásném bílém koni, nebo Rozhovor s otcem přenesou dospělé čtenáře zpět do podivuhodného světa dětí. Léto na krásném bílem koni je útlá odpočinková knížka, která jistě stojí za přečtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Mistr klamu (The Deceiver)
Frederick Forsyth
Nakladatelství Knižní klub, 2004
ISBN 80-242-1326-5 (váz.)

Sam McCready, šéf oddělení Klamání, dezinformací a psychologických operací britské tajné služby SIS, přezdívaný Mistr klamu, má být na počátku devadesátých let propuštěn. Po rozpadu Sovětského svazu se totiž zdá, že bude nutné rozsah činnosti SIS omezit a Mistr klamu se má stát exemplárním případem. Sam McCready si vymůže slyšení u šéfů SIS a jeho zástupce líčí čtyři velmi úspěšné akce. Román Mistr klamu se tedy rozpadá na čtyří zcela samostatné příběhy "ze života" tajných služeb, spojené krátkou mezihrou. Všechny čtyři příběhy mají vyrovnanou kvalitu, vykazují slušnou znalost prostředí a nejsou nikterak překombinavané. Mistr klamu by svou jednoduchostí možná mohl zklamat příznivce komplikovaných šachových partií ze špionážního prostředí, ale pro všechny ostatní je to odpočinkové čtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Směšné lásky : povídky
Milan Kundera
Nakladatelství Atlantis, 2000
ISBN 80-7108-203-1 (váz.)

Soubor povídek z let 1963 až 1968, původně vyšel ve třech sešitech, v době normalizace byly tyto povídky cenzurou zakázány. Lehce erotické příběhy s komickým vyzněním vyprávěné často s mírně cynickým nadhledem a většinou i trochu nečekaným zakončením, patří dnes již do povinné čítanky české litarutury. Milan Kundera kritizuje do sebe zahleděné mládí i lehkovážnost v milostných vztazích. Důsledky počáteční mystifikace, vzešlé z rozmaru a povznesené nálady, se nezřídka obrací proti tvůrci a konce bývají téměř tragické.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Malvína z Bretaně a jiné povídky (Malvina of Brittany)
Jerome Klapka Jerome
Nakladatelství Mladá fronta, 1982
ISBN (Váz.)

Soubor třech méně známých povídek. Malvína z Bretaně, Jelenicové rukavičky a Dům s vyhlídkou na holou zeď nabízejí tak trochu jiný pohled na tvorbu Jerome Klapka Jeromeho. Trochu snová a zádumčivá novela Malvína z Bretaně je psána s mnohem jemnějším humorem než slavní Tři muži ve člunu. Jelenicové rukavičky (v podstatě kriminální příběh) a Dům s vyhlídkou na holou zeď (lehce sentimentální) jsou dokonce zcela vážné. Malvína z Bretaně jistě stojí za přečtení. Dílo Jerome Klapka Jeromeho čítá na 29 svazků a je určitě škoda, že obecně známé jsou jen příběhy Třech mužů ve člunu a na toulkách.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Vesmír, jaký je : současná kosmologie (téměř) pro každého
Jiří Grygar
Nakladatelství Mladá fronta, 1997
ISBN 80-204-0637-9 (váz.)

Vesmír, jaký je aneb Současná kosmologie (téměř) pro každého je další z knih předního českého popularizátora vědy - Jiřího Grygara. Autor snadnou a přístupnou formou vysvětluje základní principy užívané v současné kosmologii. Úkolem kosmologie je zkoumat vesmír jako celek, jedná se tedy o velmi šikrokou a náročnou vědní disciplínu, v níž se prolínají poznatky astronomie, teoritické i experimentální fyziky, matematiky i chemie. V knize jsou nastíněny teorie vzniku a vývoje vesmíru, jakožto i atomová, jaderná a částicová fyzika. Velmi šikovný je přehled elementárních částic a interakcí. Vesmír, jaký je je vynikající kniha, která určitě stojí za několik zimních večerů.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Zátiší s Datlem : tak trochu milostný román (Still life with woodpecker)
Tom Robbins
Nakladatelství Argo, 2000
ISBN 80-7203-250-X (váz.)

Další z řady románů Toma Robbinse sice opět překypuje mhoha neobvyklými nápady a specifickým humorem, ale kvality například Parfému bláznivého tance bohužel nedosahuje. Ale i tak příběh o zrzavé princezně, žijící s rodiči v exilu v Seattlu, která se i přes silný odpor rodiny zamiluje do stejně zrzavého bláznivého teroristy, pobaví i dojme. Zátiší s Datlem s podtitulem Tak trochu milostný román jistě potěší všechny příznivce poněkud zvláštních románů Toma Robbinse. Jen škoda, že český vydavatel (nakladatelství Argo) se nedržel originální obálky knihy, provedené ve stylu krabičky od cigaret Camel. Ta totiž hraje v příběhu důležitou roli.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

[Tulák]. 1, Cestou vlka (Waylander)
David Gemmell
Nakladatelství Perseus, 2005
ISBN 80-86481-76-X (brož.)

V sérii fantasy knih o Drenaji v pořadí čtvrtá kniha vypráví o nelehkém osudu Tuláka, který se po brutálním vyvraždění rodiny stává bezcitným nájemným zabijákem. Pro peníze zabil dokonce i Drenajského krále. Když však potkává mnicha Pramane Dardaliona a dívku Danjal, trochu proti své vůli přehodnocuje životní postoje a vydává se na velmi nezbezpečnou a prakticky beznadějnou pouť pro vzácnou Bronzovou zbroj - snad poslední naději drenajského národa, z posledních sil se bránícího před útokem vagrijských vojsk. Román Cestou vlka snad potěší většinu příznivců fantasy literatury. Relativně slušně napsaný napínavý příběh ztrácí tempo jen při meditacích mnichů Pramene. Skutečně, astrální souboje mnichů Pramene a temného bratrstva celkové atmosféře spíš lehce škodí.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Neónová bible (Neon bible)
John Kennedy Toole
Nakladatelství Argo, 2004
ISBN 80-7203-595-9 (váz.)

John Kennedy Toole napsal tuto knihu již v šestnácti letech. Ale vyjít mohla až mnoho let po jeho smrti. Vedle Neónové bible napsal už jen jeden jediný román - Spolčení hlupců. Obrovského úspěchu a mnoha ocenění Spolčení hlupců (včetně Pullitzerovy ceny) se však nedožil. Citlivý, nervově nevyrovnaný autor se nedokázal vyrovnat s opakovaným odmítáním svého románu u mnoha vydavatelů a ve dvaatřiceti letech spáchal sebevraždu. O vydání dnes již kultovní knihy se postarala až jeho matka. A osudy Neónové bible jsou ještě podivnější. Po smrti talentovaného autora se jeho ranné dílo spolu s ostatní pozůstalostí stalo majetkem jeho matky. Ta, roztrpčena problémy s autorskými právy, se rozhodla vydání Neónové bible zcela zakázat. A tak mohla kniha vyjít až po její smrti. Ač námětem jsou si obě knihy podobné, náladou a vyzněním se od sebe dost liší. Neónová bible je vedle groteskního Spolčení hlupců melancholická, až smutná. Příběh je vyprávěn dospívajících chlapcem, žijícím na malém městě kdesi na jihu Spojených států. Na hlavního hrdinu, který vyrůstá v chudém prostředí s psychicky nemocnou matkou a tetou, bývalou barovou zpěvačkou, se obyvatelé maloměsta, často ovládaní fanatickým kazatelem dívají skrz prsty. John Kennedy Toole nechává svého hrdinu tápat v prostředí prodchnutém puritánskou morálkou, pokrytectvím, náboženským fanatismem a davovou hysterií. Prostě a přímočaře vyprávěný příběh tak postupně spěje k nevyhnutelně tragickému závěru. Neónová bible je pozoruhodný román, který jistě stojí za přečtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Mrtvá zóna (Dead zone)
Stephen King
Nakladatelství Beta-Dobrovský, 1999
ISBN 80-86278-33-6 (váz.)

Další z řady vynikajících hororů jednoho z nejúspěšnějších amerických spisovatelů posledních let. Stephen King se tentokrát držel reality sedmdesátých let minulého století a svůj příběh okořenil jen špetkou nadpřirozena. John Smith se jako malé dítě při bruslení ošklivě praští do hlavy. Hned potom má krátký záblesk jasnovidectví. Na celou věc ale brzy zapomene a jasnovidecká schopnost se u něj znovu projeví až po mnoha letech, když pouti dokáže přesně předvídat, jak padne kolo štěstí. Ješte tu noc je ošlivě zraněn při autonehodě a upadne na téměř pět let do kómatu. Po probuzení už má jasnovideckou schopnost plně rozvinotou. Ale spíše než o dar, jedná se o prokletí. Když má vizi strašlivé války, která nastane pokud se k moci dostane jeden politik, rozhodne se tomu zabránit...

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Les mytág (Mythago wood)
Robert Holdstock
Nakladatelství Polaris, 1994
ISBN 80-85911-02-7 (brož.)

První díl volné románové trilogie o tajuplném Ryhopském lese. George Huxley prozkoumává starobylý Ryhopský les a především jeho mytága - podivné postavy, které se v lese objevují. Jeho synové mají obavu, že otec se pohybuje na samotné hraně šílenství. Jednoho dne Geoge Huxley zmizí v lese... Les mytág má jedinečnou tajuplnou atmosféru, podbarvenou starými mýty a legendami. Vlastní příběh je originální a dobře promyšlený, děj graduje až do samého závěru. Přesto to nestačí a Les mytág zůstává jen průměrným, občas dokonce trochu nudným čtením.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Pohár zlata : život sira Henryho Morgana, korzára (Cup of gold)
John Steinbeck
Nakladatelství Knižní klub, 1997
ISBN 80-7176-493-0

Románová prvotina Johna Steibecka se od jeho pozdějších slavných děl, ve kterých se věnoval především těžkým osudům zemědělců a námezních dělníků, dost výrazně odlišuje. Autor v tomto románu zachycuje život slavného korzára sira Henryho Morgana. Knihu lze doporučit zejména skalním příznivcům uznávaného amerického spisovatele a nositele Nobelovy ceny. Pohár zlata totiž představuje určitou raritu. Je to nejen první Steinbeckův román, ale také jediný autorův román, který se zabývá historickou tématikou.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Anglický pacient (English Patient)
Michael Ondaatje
Nakladatelství Argo, 1997
ISBN 80-7203-056-6 (váz.)

V jedné opuštěné vile v Itálii se v posledních dnech druhé světové války nalézá k nepoznání ohořelý anglický pacient. Muž nemá šanci na přežití, přesto o něj trpělivě pečuje mladá kanadská ošetřovatelka... Michael Ondaatje postupně skládá z jednotlivých střípků velký dramatický milostný příběh. Príběh tragické lásky pod africkým pouštním sluncem, do které zasáhla válka. Podle tohoto románu byl natočen slavný stejnojmený film oceněný devíti Oskary. Anglický pacient určitě stojí za přečtení.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Sekáč (Reaper man)
Terry Pratchett
Nakladatelství Talpress, 1996
Edice: Úžasná Zeměplocha
ISBN 80-7197-005-0 (brož.)

O tom, jaké zmatky mohou nastat, pokud samotný Smrť dostane výpověď a přestane vykonávat svoji veřejnou službu, vypráví v pořadí jedenáctý díl Úžasné Zeměplochy. Zatímco Smrť nastupuje na farmu slečny Zahořalé jako pomocník při žních, velké množství duchů, nemrtvých a přemíra životní síly způsobí mnoho potíží. Tento stav samozřejmě nemůže trvat věčně... Sekáč bohužel patří k těm méně vydařeným dílům série fantasy románů o světě, který nesou na zádech čtyři sloni, stojící na krunýři obrovské želvy. Chybí mu výrazná dějová linie, která by napínavým způsobem spojovala jednotlivé humorné situlace.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Nápady laskavého čtenáře
Michal Viewegh
Nakladatelství Petrov, 2002
ISBN 80-7227-120-2 (váz.)

Soubor literárních parodií. Michal Viewegh se v prologu přiznává k motivaci
"definitivně vyřešit ty ustavičné dohady, zda jsou ta či ona současná díla jednoduše blbá, nebo složitě postmoderní". A tak autor více či méně zdařile paroduje Hrabala, Kunderu, Škvoreckého, Párala, Hemingwaye, Saint-Exupéryho a celou řadu dalších spisovatelů. Krátké povídky většinou odkazují na ta nejznámější díla velkých autorů. Původně snad dobrý nápad je bohužel v několika povídkách pokažen zoufalou snahou po vtipnosti a parodii za každou cenu.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Route 66 : na kole po Hlavní ulici Ameriky
Zdeněk Jurásek
Nakladatelství Agentura Publikum, 1999
ISBN 80-238-3611-0 (brož.)

Kniha s podtitulem Na kole po Hlavní ulici Ameriky je rozdělena na dvě přibližně stejně dlouhé části (oddělené několika stránkami reklam) - vlastní vyprávění o cestě a kompletní itinerář Route 66. Route 66 je jednou z nejslavnějších silnic USA. Začíná v Chicagu a vede na zálad až do L.A. Dnes již její význam jediné spojnice mezi východem a západem pominul a zůstala jen určitá turistická atrakce. Autor se rozhodl projet slavnou silnici na kole a na základě svých telefonických reportáží sepsal i tuto knihu. Vyprávění je doplněné celou řadou pěkných barevných fotografií. Z Cestopisněho ani literárního hlediska to není žádný zázrak, jen něco málo přes šedesát stránek jednotlivých příspěvků, které se většinou omezují jen na popis míst, kudy autor projížděl a kde spal. Podrobný itinerář ocení zejména ti, kteří se rozhodnou sami se vydat po legendární Route 66.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Miluj bližního svého (Liebe deinen Nächsten)
Erich Maria Remarque
Nakladatelství Ikar, 2004
ISBN 80-249-0401-2 (váz.)

Román odehrávající se před druhou světovou válkou vypráví o osudech emigrantů, lidí bez papírů, štvaných ze země do země, po celé Evropě. Především je zde vyprávěn příběh lásky jednadvacetiletého medika Ludvíka a o rok mladší studentky chemie Ruth, kteří se scházejí a zase rozcházejí z moci bezcitných úřadů, podle nesmyslných zákonů. Román čtenáři přináší naději a víru v trochu prosté lidské slušnosti. Jedena z mála knih Ericha Maria Remarqua která i přes smutkem protknutý děj, nemá tragické vyznění.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Srdce v Atlantidě (Hearts in Atlantis)
Stephen King
Nakladatelství Beta-Dobrovský, 2001
ISBN 80-7306-000-0 (váz.)

Sbírka novel Srdce v Atlantidě vyvolala zuřivé diskuze mezi příznivci Stephena Kinga považovaného za mistra moderního hororu. V první z celkem pěti novel je několik málo odkazů na Temnou věž, ale ani tutu novelu nelze považovat za typicky hororovou. Ostatní novely už nemají s hororem nic společného. Jednotlivé příběhy se odehrávají v časovém rozmezí čtyřiceti let. Od začínajícího konfiktu ve Vietnamu, viděného učima univerzitního studenta, který má problémy se závislostí na karetní hře, až po následky, které tato válka zanechala v duši válečného veterána, snažícího se zapomenout na prožité hrůzy. Stephen King je vynikající vypravěč a osobně mám raději ty z jeho románů, které obsahují minimum nadpřirozených prvků. Srdce v Atlantidě patří k těm nejlepším. Ale pro ortodoxní příznivce hororů je Srdce v Atlantidě spíše zklamáním.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Vycházející slunce (Rising sun)
Michael Crichton
Nakladatelství Knižní klub, 1996
ISBN 80-7176-280-6 (váz.)

Tak takhle nějak by podle mého názoru měla vypadat moderní detektivka. Při řešení případu vraždy v japonské obchodní společnosti se používají nejmodernější technologie počítačového zpracování dat. Příběh není omezen na prosté detektivní pátrání, ale přináší i celou řadu otázek o riziku přenechání či prodeje vývoje nejmodernějších technologií jinému státu. Podle románu byl natočen poměrně úspěšný film se se Seanem Connerym v hlavní roli.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Smrt v patách (Trouble follows me)
Ross Macdonald
Nakladatelství Tamtam, 1999
ISBN 80-86191-04-4 (váz.)

Napínavý detektivní příběh se odehrává koncem války a nese také prvky špionážního románu. Hlavním hrdinou tentokrát není soukromý detektiv Lew Archer, ale důstojník na letadlové lodi, Sam Drake. Poté, co na večírku v Honolulu nalezne mrtvolu mladé dívky, je postupně vtažen do vysoké hry, ve kter nelze věřit vůbec nikomu... Román patří mezi autorova ranná díla a byl publikován ještě pod jménem Kenneth Millar. Ross MacDonald si teprve budoval svůj skvělý styl a tak jeho prvotiny ještě nedosahují kvalit pozdějších románů s Lewem Archerem.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Širé pastviny : povídky
Jack Schaefer
Nakladatelství Toužimský a Moravec, 1996
ISBN 80-85773-64-3 (váz.)

Sbírka povídek z prostředí 'divokého západu'. Jack Schaefer se v každé povídce věnuje jedné osobnosti. Většina povídek má společného vypravěče a některé byly dokonce zfilmovány. Schaeferovy romány mají velmi daleko k tuctovým rodokapsům, ve kterých jdou neohrožení hrdinové z přestřelky do přestřelky. Schaefer používá drsnou romantiku divokého západu minulého století jen jako podklad, na kterém vypráví příběhy svérázných i tuctových lidí, kteří se dostávají do vypjatých situlací. Širé pastviny jsou určeny spíše mladším čtenářům, ale i ti starší tu najdou mnohé k zamyšlení, nebo alespoň k zasnění.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Toulky s Charleym za poznáním Ameriky (Travels with Charley in search of America)
John Steinbeck
Nakladatelství Paseka, 2004
ISBN 80-7185-631-2 (váz.)

Poslední román Johna Steinbecka. Stárnoucí spisovatel má pocit, že už nezná svoji zemi a už nechce psát jen podle paměti. Tak se vydává na cestu malým nákladním autem po Spojených státech amerických. Společnost mu dělá jen jeho pes Charley. Na cestě nepospíchá, vyhýbá se hlavním dálničním tahům, cestuje ze státu do státu po okresních silnicích, potkává lidi a poznává místa. Toulky s Charleym je pohodová knížka - chvílemi nutí k úsměvu, chvílemi k zamyšlení. Jan Werich ve skvělém doslovu píše 'Jonh Steibeck má rád lidi, a nic za to nechce.'

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz

Schindlerův seznam (Schindler’s Ark)
Thomas Keneally
Nakladatelství Mht, 1994
ISBN 80-85861-05-4 (váz.)

"Ten, kdo zachrání jeden život, zachrání svět". Na základě rozhovorů s padesáti lidmi, které Oskar Schindler zachránil a také na základě pečlivého studia historických dokumentů rekonstruuje Thomas Keneally události, které vedly k záchraně více než tisíce Židů před jistou smrtí v nacistických koncentračních táborech. Oskar Schindler byl rozporuplný člověk a autor ho naštěstí nijak neidealizuje. Na pozadí vyprávění o jeho životě jsou vykresleny obrovské hrůzy holocaustu. Příběhy o zlovůli, bezcitnosti, ale i odvaze a obětavosti. Prostá informace o tom, že před několika desítkami let byly některé skupiny obyvatelstva Evropy cíleně vyhrazovány s využitím rozsáhlého byrokratického aparátu a moderních technických prostředků může být nicneříkající, ale v okamžiku kdy můžeme nahlédnout do tragických osudů jednotlivců, uvědomíme si hrůznost masového vyvražďování v plném rozsahu. Autor rekonstruuje události velice podrobně a v přesných souvislostech a tak se možná budete občas trochu ztrácet v záplavě německých jmen. Ale strhující vyprávění a především obrovská vypovídací hodnota dělá ze Schindlerova seznamu jednu z nejlepších knih s touto tématikou. Podle tohoto románového bestselleru natočil Steven Spielberg velmi úspěšný a vydařený film.

Autor recenze: Miloš Němec - www.milosnemec.cz