Marťánek

Recenze převzaté ze stránek Svět dětské fantazie, kde můžete najít nejen další recenze, ale knížky si můžete i objednat.

od dalších autorů

Titulní strana HINT

Zep
Titeuf to vidí jinak [Titeuf et le derrière des choses]

Nakl. údaje: Praha : Mladá fronta, 2008
ISBN 978-80-204-1782-4 (váz.)

Před patnácti lety stvořil švýcarský výtvarník Philippe Chappuis pod pseudonymem Zep slavnou komiksovou postavičku Titeufa. Od té doby míří hvězda tohoto chlapce vzhůru a ve Francii se dokonce svou popularitou přibližuje k  takovým hrdinům jako je Asterix a Tintin. České děti se mohli s tímto klučinou setkat na stránkách dnes již klasického časopisu Mateřídouška .

 Titeuf je osmiletý rošťák, malý rozumbrada s čupřinou blonďatých kudrn. Roztomilý chlapeček, který tajně miluje svou spolužačku Naďu a prožívá kvůli ní první milostná zklamání a odmítnutí. Na první pohled andílek k zulíbání, na druhý malý dareba s ďáblíkem v těle. Není divu, že se brzy stal miláčkem všech dětí, které se v něm shlédli a společně s komiksovou postavičkou pozorují svět a dění kolem sebe. Titeuf si nebere servítky a mnohdy jedná na svůj věk až přechytrale. Z nejedné svízelné situace se dostane naprosto s přehledem a samozřejmě má ke všemu poslední slovo.
 Mnozí prudérní rodiče proto nemají Titeufa v lásce, tento šibal nechodí pro ironickou poznámku daleko a občas je až přehnaně upřímný. Asi jako každé upovídané, osmileté dítě. V komiksu je množství všedních problémů a situací, které si dříve prožil každý z nás. Nejčastějšími tématy jsou láska, vztahy, lidská sexualita, nezaměstnanost, chudoba, stáří… Jak by jste například Vy řešili problém jak vyznat dívce lásku, když vám rodiče opravdu nehodlají zvýšit kapesné, aby jste ji mohli zahrnout drahými dary a vyjádřit tak své city. Titeuf to vyřeší jednoduše – přemluví kamaráda Emana, aby se do ní zamiloval taky. Kupovat drahé dárky napůl je přece lepší než je platit celé sám. Bohužel, objekt jeho vášní o něj nemá zájem a místo Nadi za Titeufem běhá malé škvrně z první třídy. Děvčátko, které ještě neumí ani pořádně mluvit pronásleduje svého vyvoleného na každém kroku a připravuje mu nejednu trapnou situaci.
 Odvážím si tvrdit, že by Titeuf mohl svými milostnými příhodami zahanbit nejednoho puberťáka. A to je celý on. Nenechá se v žádném případě vyvést z míry, tvrdohlavě si stojí za svým názorem, občas je trochu drzý, někdy nám leze na nervy, ale nejde nemít ho rád. V některých epizodách mi ho bylo dokonce trochu líto. Například na bazéně. Znáte to, skočíte bravurní šipku do vody, podplavete půl bazénu a když se vynoříte, zjistíte, že jste bez plavek. To osmileté dítě vůbec nevyvede z míry, pokud mu však škodolibý spolužák nezašeptá do ouška : „Víš co se stane s tvými prsty, když jsi dlouho v chlorované vodě? Pěkně se scvrknou. A víš co se stane s tvým bimbasem bez plavek?“ Asi nemusím dodávat, že Titeuf vylétl z vody jako kulový blesk plavky neplavky.

 Komu se bude knížka určitě líbit?

 Jsem si jistá, že v ní nového kamaráda najdou všichni správní kluci a holky, kteří mají rádi legraci a občas taky vyvedou nějakou tu lumpárnu a lotrovinu. Komiks je značně nadsazený a díky tomu má i významný výchovný podtext. Odhaluje dětem mravní hodnoty, základní společenské zásady, slušné chování, bezpečnou hru… Například, že se nemají bavit s cizími lidmi, hladit neznámé psi, že lhát se nemá a nikdy, opravdu nikdy nesmí zkoušet drogy a kouřit. Titeuf, protože je to malý zlobivec, tak ochutná každé zakázané ovoce, které se mu namane a náležitě si to vždy odskáče.
 Pokud i Vy máte doma také takové kvítko z čertovy zahrádky, tak věřte tomu, že knihu přečte jedním dechem a třeba si z ní vezme ponaučení. A až tu knížku odloží, tak si ji můžete s klidným srdcem přečíst taky, protože knížka není orientovaná jen pro ty nejmladší, ale spousta poučení a zábavy v ní dokáže najít i zkušenější čtenář.
 Je psána stylem co stránka to jeden příběh, takže je to příjemná oddychová četba na nedělní odpoledne. Titeuf se může směle postavit takovým komiksovým vtipálkům jako je Garfield, Snoopy nebo Barbánek, takže se připravte na koňskou porci vtípků a zábavy. Já ji dala přečíst bráchovi a ten se řehtal po celou dobu čtení.
3.10.2008

Autorka recenze: © Marťánek - Svět dětské fantazie


_ _ _