Pro hledání na stránce stiskněte Ctrl+F

Markéta Karešová


Šéfredaktorka časopisu Svět literatury, odkud jsou následující recenze převzaty. Na webu Svět literatury dále můžete najít životopisy, recenze filmů, teorii literatury, články, poezii, povídky, fejetony a další...
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Betty MacDonald
Vejce a já [The Egg and I]

Nakl. údaje: Praha : Argo, 2008
ISBN 978-80-7203-978-4 (váz.)

Anotace
Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili - v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý.
Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeobecné nálady panující těsně po válce. Autorka i její rodina si zažila období slávy, pozornosti médií a značně si polepšila finančně. Stojí také na počátku tzv. ženské literatury.

Recenze
Vejce a já je naprosto pozoruhodná knížka. Betty Macdonald v ní humorně popisuje svůj neutěšený život na slepičí farmě. Jako městská žena, zvyklá na městské moderní vymoženosti, se po svatbě ocitla daleko od civilizace, odkázaná jen na svůj humor, bez něhož by se její začátky na farmě ani nedaly přežít. Přesto, že je příběh Vejce a já výpovědí o smutném životním putování životem jedné ženy, jedná se o humor, který čiší z každé stránky. U žádné z knih jsem se nesmála tak, jako u Vejce a já.
O úspěchu a kvalitě knížky svědčí i to, že je v nakladatelství Argo vydávána již v 15. vydání.
Myslím, že není třeba dodávat nic víc než to, že pokud jste Vejce a já nečetli, tak jste udělali obrovskou, ale opravdu obrovskou chybu.

Autor recenze: Markéta Karešová Svět literatury