Pro hledání na stránce stiskněte Ctrl+F

Markéta Karešová


Šéfredaktorka časopisu Svět literatury, odkud jsou následující recenze převzaty. Na webu Svět literatury dále můžete najít životopisy, recenze filmů, teorii literatury, články, poezii, povídky, fejetony a další...
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Paulo Coelho
Alchymista [Alquimista]

Nakl. údaje: Praha : Argo, 2007
ISBN 978-80-7203-954-8 (váz.)

Anotace:

Takřka pohádkové vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou (jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato) přetvořit samu svou osobnost.

Recenze:

Alchymistu nestačí číst, Alchymista se musí prožít…
Pohádkové vyprávění není tak pohádkové, jak se zdá. I méně intuitivní čtenář pochopí, že v příběhu je skryté tajemství, odvrácená strana za zrcadlem, něco, co je nutné číst mezi řádky. Každá kapitola i každá událost, která v knize postrčí pasáčka o krůček dál, má hlubší význam pro každého, kdo se před příběhem nadobro neuzavře.
Pravdy, jako: „… když se pokoušíme být lepšími, než jsme, všechno kolem nás se také zlepšuje…“ nebo „… strach z utrpení je horší, než utrpení samo…“, jsou protkány příběhem jako zlatá nitka do drahé látky a záleží jen na čtenáři samotném, zda tuto zlatou nitku objeví. Alchymista není jen příběh o chlapci, který hledá poklad. Je to příběh o člověku, který se učí žít a procházet životem bez šrámů a jizev, je to příběh o pravdě, o podstatě, o každém z nás.

Ukázka z knihy:
„…Vyměnil šest ovcí za dva drahé kameny ze zlatého náprsníku. Kameny může prodat a koupí si zpáteční lístek. Teď už budu chytřejší, pomyslel si a vyndal kamínky z tlumoku, aby je schoval do kapsy. Je přece v přístavu, a to taky byla jediná pravda, kterou od svého společníka slyšel. V přístavu je vždycky plno zlodějů. Teď mu také bylo jasné, proč se hospodský tak rozčiloval. Chtěl mu říct, aby tomu člověku nevěřil. Jsem stejný jako všichni: řídím svůj pohled přáním, jak by se věci měly dít a ne tím, jak se skutečně dějí. Chvíli se díval na kameny. Opatrně se každého z nich dotkl a cítil, jak jsou teplé a hladké. To je poklad. A už jen ten dotek ho uklidil, protože kameny mu připomínaly starce. „Když něco chceš, celý vesmír se spojí, abys toho dosáhl“, řekl mu stařec…“

Speciální ilustrované vydání románu Alchymista – největšího brazilského bestselleru všech dob, který byl dosud přeložen do 34 jazyků a prodalo se ho na 10 milionů výtisků - vychází v nakladatelství Argo při příležitosti dvacátého výročí prvního vydání.

Autor recenze: Markéta Karešová Svět literatury