Pro hledání na stránce stiskněte Ctrl+F

Markéta Karešová


Šéfredaktorka časopisu Svět literatury, odkud jsou následující recenze převzaty. Na webu Svět literatury dále můžete najít životopisy, recenze filmů, teorii literatury, články, poezii, povídky, fejetony a další...
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Tvrtko Vujity
Viděl jsem peklo 2

Nakl. údaje: NOXI, 2005
ISBN ????

Druhý díl úspěšné knihy reportáží Tvrtka Vujityho jsem objevila náhodou. V levných knihách v Praze na Václaváku se jen tak povalovala mezi ostatními, za téměř nemravných 49Kč. Protože jsem měla možnost číst už první díl "Pekla", hned mě upoutala obálkou i jménem autora. Vůbec nechápu, jak se knížka takové kvality a vypovídací hodnoty může dostat mezi výprodejové levné knihy, zvlášť, když ji lze za pětinásobnou cenu koupit v několika internetových knihkupectvích. No ale byla tam, takže jsem si ji prostě nemohla nekoupit.

Reportáží je v knížce tentokrát jen šest, ale zato jsou náležité "výživné". Kapitoly ze Sarajeva a Kambodže jsem četla na třikrát, občas jsem se musela nadýchat čerstvého vzduchu... Naštěstí přidal Tvrtko Vujity i jednu oddechovou, při které se lze i zasmát, jmenuje se Sorel na olympiádě aneb velké dobrodružství. Kdo však chce vědět, o čem jednotlivé reportáže jsou, bude si muset knížku koupit. Prostým vyprávěním pointy bych zkazila Vujityho vypravěčské umění a to bych opravdu nerada.

Tvrtko Vujity napsal zatím celkem čtyři knihy a jak jsem pátrala, v češtině vyšly jen tyto dvě, tedy oba díly Viděl jsem peklo. Ovšem další dvě knihy vyšly ve slovenštině, což by neměl být problém ani pro pouze česky mluvící a čtoucí. Zbývající dva tituly se jmenují - "(Ne)obmezený diktátor" a "Posledná výprava do pekla". Sehnat je lze např. na knihy.abz.cz ale nejen tam.

Co dodat. Recenzovat reportáže je těžké. Zvlášt takové reportáže, které dokáže Tvrtko Vujity. Je to úplně jiná novinařina, než na jakou jsme zvyklí z televize a různých novin (ty se obvykle jako noviny pouze tváří). Tvrtko Vujity je nejen neuvěřitelně emaptický člověk, skvělý novinář, který ví, kdy o věcech psát, kdy natáčet a kdy už se to nehodí, ale navíc dokáže skvěle psát, takže výsledek je ohromující po všech stránkách. V každém případě reportáže nevšedního novináře Vujityho rozšíří obzor i těm, kteří o to příliš nestojí. V příbězích obyčejných lidí, které Vujity předkládá, si uvědomíte, jak malicherné problémy proti těmto lidem máme tady, ve střední Evropě. Pocítíte solidaritu k lidem z cizích zemí, přestanete přikládat tak velký význam vlastním starostem, strastem a křivdám. A možná i díky tomu budeme na sebe milejší, vzájemně vůči sobě slušnější a vstřícnější. A pokud ne, tak jste četli špatně a zkuste to znovu!

Takže pokud chcete číst opravdu kvalitní literaturu, která vám něco dá, rozhodně si některou z knih Tvrtka Vujityho pořiďte. A ne, není to reklama, odpovídám rovnou na otázky, které asi teď někoho napadly. Prostě jsem přesvědčená, že Vujity prostě stojí za to. Nepopírám, že jsem jeho knihami nadšena, ale když si alespoň jednu přečtete, pochopíte proč. A vsadím se, že budete i vy.

Ještě pro úplnost - co se uvádí na zadní obálce knihy o autorovi :
Tvrtko Vujity se narodil v městě Pécs v Maďarsku. Díky náhodě se jako devatenáctiletý stal zpravodajem poté, co se ocitl v obklíčení ve válečném Sarajevu. Později vystudoval novinařinu na univerzitě v Miami ve Spojených státech. Za svou práci obdržel Pulitzerovu pamětní cenu, státní vyznamenání a četná novinářská ocenění. Pravidelně přednáší na maďarských i zahraničních univerzitách.
Jako investigativní novinář se specializuje na ohrožené kraje a oblasti. Zajímá se o nevšední osudy lidí často na okraji společnosti. Má kameru v hlavě. Vidí naprosto jiné věci a úplně jinak než většina ostatních.
V maďarské televizi tv2 má vlastní program s názvem Pekelné příběhy, v němž své reportáže komentuje naživo. Jeho knihy příběhů dosáhly nákladu více než půl milionu výtisků a staly se bestsellery nejen v Maďarsku, ale i v mnoha dalších zemích. Tato kniha je pokračováním úspěšného cyklu Viděl jsem peklo, jehož první díl u nás vyšel vloni.
Tvrtko Vujity je ženatý. S manželkou Gyongyi, bývalou basketbalistkou reprezentačního družstva Maďarska, a dvěma syny žije v Budapešti.

Autor recenze: Markéta Karešová Svět literatury