Boris Kratochvíl


od dalších autorůTitulní strana HINT

Jiří Lamberk
Miamský prostopášník

Nakl. údaje: , 2011
ISBN

Doktor Lamberk nás opět v předvánočním čase nezklamal a vydal svoji již pátou knihu. Kniha není silná co do objemu, zato její obsah je hutný.
Úvodní nostalgické, částečně i autobiografické vzpomínání na začátek lékařské kariéry v Čechách nás nenásilně a hladce přenese za oceán do nám již známé lékařské jídelny v miamské nemocnici kde se řeší téměř vše.
Tak se dozvídáme, že i tam jako u nás existují arogantní úředníci kteří chtějí měnit zdravotnictví o němž nic nevědí, že i tam se jako u nás se rozmáhá schůzování vznosně nazývané meetingy, že i tam existují problematičtí pacienti se kterými si musí profesionální zdravotník umět poradit. Nelze tedy jinak nežli souhlasit s autorem že: „Absurdit a blbosti je všude kolem dost.“
Jiří Lamberk je velmi vnímavým pozorovatelem i drobných a zdánlivě nezajímavých příhod které s denně kolem nás odehrávají. S dokonalým citem z nich umí vytáhnout to podstatné a vtipné do někdy i krátké anekdoty.
Zážitky z cestování jsou již nedílnou a snad i neodmyslitelnou součástí všech předchozích knih. Ani v tomto díle tomu není jinak. Dostaneme se s autorem k Mrtvému moři, do Antibes i do Argentiny, kde s humorem jemu vlastním líčí příhody, které v reálu jistě tak humorné nebyly.
Závěrem tedy parafrázuji z jeho knihy: Nechť dále jezdí autem bez střechy, pije stará vína, jí plesnivé sýry a píše dále.

Autor recenze: Boris Kratochvíl