Antonín Krása
alias Tóna

Recenze převzaté ze stránek Antonína Krásy, kde můžete najít nejen krátké recenze knih, ale i spoustu dalších zajímavých informací.

od dalších autorůTitulní strana HINT

Art Spiegelman
Maus : příběh očitého svědka. I, Otcova krvavá pouť dějinami

Nakl. údaje: Praha : Torst, 1997
ISBN 80-7215-032-4 (brož.)

Art Spiegelman
Maus : příběh očitého svědka. II, A tady začalo moje trápení

Nakl. údaje: Praha : Torst, 1998
ISBN 80-7215-064-2 (brož.)

V knize je popisován život Vladka Spiegelmana (autorova otce) v době od napadení Polska nacistickým Německem do konce války a zároveň v době (po válce), kdy tyto knihy vznikají jako zpracování Vladkových vzpomínek. První díl nastiňuje atmosféru nástupu Němců v Polsku, Vladkův život před svatbou, svatbu, odvelení na frontu, zajetí, útěk ze zajetí. Pak následuje část popisující skrývání se hrdinů před fašisty - před lágrem. Mezitím se objevují útržky z Vladkova současného osobního života. První díl také odhalí, že Vladkova žena Anja po válce spáchala sebevraždu a končí nástupem hrdinů do Osvětimi. Druhý díl pak vypráví o životě v koncentračním táboře, o nelidských podmínkách měnících chování lidí - jen ti nejsilnější a nejschopnější mohou přežít.
Velmi zajímavá je ovšem formální stránka díla - je totiž psáno (vlastně kresleno) jako komiks, kde jsou Židé znázorněni jako myši, Němci jako kočky, Poláci jako prasata, Francouzi jako žáby a Američané jako psi. Komiksové zpracování sice poněkud ukrajuje ze čtenářova prostoru pro fantazii, na druhé straně umožňuje autorovi přiložit různé vysvětlující nákresy, aniž by působily rušivě.
Kniha je velmi čtivá a lze ji (i vzhledem k faktickému rozsahu) přečíst najednou, spíše může být obtížné to neudělat. Její obsah je ovšem velmi závažný. Dobře by se hodila jako povinná školní četba, zejména pro potenciální příslušníky "čisté rasy".

Autor recenze: Antonín Krása