Lucie Janků
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Jane Austenová
Anna Elliotová [Persuasion]

Nakl. údaje: Praha : Academia, 2004
ISBN 80-200-1235-4 (váz.)

Anna Elliotová je jedno z méně známých děl spisovatelky Jane Austenové. Vedle Pýchy a předsudku a Rozumu a citu zaniká do příběhového stínu. Je méně chytlavá, postavy dosti jednostranné, ale nebuďme nespravedliví - jakékoli dílo Austenové je jedinečný způsob, jak se přenést do tehdější doby. Bodejť, když spisovatelka na přelomu 18. a 19. století žila a tudíž není pochyb, že ví o čem píše.

Hlavní hrdinkou stejnojmenného románu je už trochu starší Anna Elliotová, prostřední ze tří dcer marnivého zchudlého baroneta. Jako mladá byla zamilovaná do námořníka Fredericka Wentwortha a chtěli se brát, ale rodinná přítelkyně paní Russellová, žena co Anně nahrazovala zesnulou matku, jí sňatek rozmluvila. Anna se s Wentworthem rozešla, jinou cestu vzhledem k nejisté budoucnosti povolání námořníka a jejich rozdílného postavení neviděla. Netušila, jak mu tím zlomila srdce.

Uběhlo osm let, než bylo Anně a Frederickovi dopřáno znovu se setkat, spoustu věcí se změnilo. Z bezstarostného mladíka se stal vážený kapitán Wentworth se slušným jměním, společensky uznatelným postavením a chováním hodným mladého muže v tehdejší době. Annina rodina začíná mít tou dobou finanční potíže a tak je nucena odstěhovat se do Bathu a své sídlo pronajmout - nikomu jinému, než sestře kapitána Wentwortha a jejímu manželovi. Tahle náhoda svede oba někdejší zamilované lidi znova dohormady a i když to bude stát nějaký ten čas, trápení, upouštění od pýchy a nedorozumění, vše nakonec dobře dopadne. A pokud nezemřeli, žijí spolu jemná, citlivá Anna a sympatický kapitán Wentworth někde na anglickém venkově dodnes ;).

Nebudeme si nalhávat, že tahle tzn. "domestic novel" je čtivá pro jinou skupinu čtenářů, resp. čtenářek, než pro ty, kterým byla adresována, ale neznamená to, že by za těch 189 let od jejího prvního vydání ztratila něco na svém lesku a morálním, i když dnes trochu naivním odkazu. Zkuste se, dámy, začíst - necítíte na sobě tíhu tehdejších šatů? Nepřipadne vám, jako byste se přenesly o dobrých dvěstě let nazpět?

Autorka recenze Lucie Janků