Lucie Janků
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Antoine de Saint-Exupéry
Dopis rukojmímu [Lettre à un otage]

Nakl. údaje: Praha : Vyšehrad, 2000
ISBN 80-7021-453-8 (váz.)

Ať je čin jakkoliv neodkladný, nesmíme zapomenout, že ho musí řídit poslání, jinak tato činnost zůstane neplodná. Snažíme se vybudovat úctu k člověku. Proč bychom se nenáviděli navzájem v témže táboře? Nikdo z nás nemá monopol na čistotu úmyslu. Mohu bojovat ve jménu své cesty, té cesty, kterou si zvolil i jiný. Mohu kritizovat jeho rozumové přístupy. Ale musím respektovat toho člověka na úrovni Ducha, jestliže se trmácí k téže hvězdě.
Tak to je hlavní myšlenkou Exuperyho předposledního díla, které následoval už jen Malý princ. Exupery věří, že jen úcta k člověku a víra v duchovní hodnoty jsou dílčími faktory díky nimž se lidská společnost může vyvíjet vpřed. Dopis rukojmímu je adresovaný jeho příteli, židovi Leonu Werthovi, který se za druhé světové války skrýval v jedné z francouzských vesnic a narozdíl od Exuperyho válku o pár let přežil. Exupery svému příteli v dopise vyjevuje, jak moc důležité je pro něj jejich přátelství, že je to jediná opora ve zlých dobách. Nepřipadat si jako emigrant, ale cestovatel, který se stále má kam a ke komu vrátit. Pokud se má kniha s menší nadsázkou shrnout, dalo by se říct, že jde o vyprávění o dvou úsměvech a podstatných maličkostech.
Velké plus "Dopisu" je, že Exupery následuje své tolik lidské myšlenky a v každém dokáže vzbudit červíčka pochybností a zamyšlení. Pokud se začtete, přečtete knížku s jejími 60 stránkami během chvilky, ale bohužel musím upozornit, že ne každého bude bavit, protože jde spíš o nijak moc chytlavé zamyšlení a po Malém princi mě tak trochu zklamala.

Autorka recenze Lucie Janků