Lucie Janků
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Meshack Asare
Ptačí skála, Statečný zachránce

Nakl. údaje: Jiří Buchal - BB art 2003
ISBN 80-7341-015-X

Žánr : světová klasika

PTAČÍ SKÁLA

Chipo a Dambudzo se vydávají hledat Ptačí skálu ve Velkém Zimbabwe poté, co Sekuru vypráví dětem příběh o Ptákovi, který dovedl jejich předky přes step k horám. Všechny tajemné záhady starověkých ruin znovu užívají v tomto příběhu o malé princezně a jejím kamarádovi, synovi tkalce, kteří na chvíli utečou od svých povinností a vyšplhají až na vrcholek hory, aby uviděli Ptačí skálu. Cestou se setkávají s taviči rudy, zlatníkem, kněžími a mnoha dalšími obyvateli království, které se v těchto místech rozkládalo před sedmi stovkami let.

Než se dáte do čtení, tak vám Ptačí skála připadne jako jeden z těch krásných příběhů, co mají hloubku a jsou z nich cítit sny vzdálené Afriky. Nenechte se zmást, mě Ptačí skála docela zklamala, možná je to tím, že je to pro mladší děti, ale ničím mě nezaujala.

Hodnocení: 3/10

STATEČNÝ ZACHRÁNCE

Sosu je tělesně postižený chlapec, který žije ve vesnici na pobřeží Ghany. Obyvatelé vesnice na něj pohlížejí s opovržením a chlapec zůstává sám doma, když ostatní děti odejdou do školy a dospělí za svou prací. Jednoho dne přijde prudká bouřka a mořská hladina se vzedme tak, že zaplaví vesnici a ohrožuje život starých lidí, malých dětí i zvířat. Sosu se vyvleče z chýše k bubnům a díky jeho bubnování se lidé z vesnice dozví o tom, že se něco stalo, a rychle přiběhnou zpátky. Sosu se stává hrdinou a dostává kolečkové křeslo, aby mohl chodit do školy s ostatními dětmi.

Statečný zachránce je mezi dvanácti nejlepšími tituly ze seznamu 100 nejlepších afrických knih 20. století. Kniha získala v roce 1999 první cenu v soutěži UNESCO \\\"Literatura pro děti ve službách tolerance\\\".

Bohužel ani na tomto příběhu neshledávám nic, co by mě nadchlo a popravdě moc nechápu, za co to dostalo takové ocenění. Možná je to způsobené jinou menalitou, možná už jsem z takhle jednoduchých příběhů vyrostla a možná je to taky způsobené špatným překladem, i to se stává, ale na rovinu musím říct, že se mi Statečný zachránce nikterak nelíbil.

Hodnocení: 4/10

Autorka recenze Lucie Janků