Lucie Janků
od dalších autorů

Titulní strana HINT

William Styron
Sophiina volba [Sophie’s choice]

Nakl. údaje: V Praze : Knižní klub, 2005
ISBN 80-242-1306-0 (váz.)

Vše, co si člověk cení,
jen chvíli trvá, pouhý den...
ryk trubačův, krok vojákův
stráví jeho slávu, moc
i žár, jejž živila v něm noc
a osamělé duše sen.


Ještě hodinu po přečtení se nemůžu zbavit temného přízraku Osvětimi, pro nás, jakožtou novou generaci, těsně minulou a přece tak vzdálenou...
Sophiina volba je bezkonkurenčně jeden z nejbriliantněji vykreslených románů, jaké kdy spatřily světlo světa a to nejen díky styronovské větě - často složité, ale přece čtivé a vtahující do děje, v žádném případě ne naopak, jak to u složitách větných konstrukcí nemálo bývá - ale taky pro lidsky přitažlivé a neokoukané charaktery všech postav bez vyjímky, od hlavního trojlístku Stinga (jakožto autobiografického portrétu autora), New-yorčana Nathana a Polky Sophie, až po osoby, které by se za normálních okolností v 687 stránkovém překladu Radoslava Nenadála téměř ztratily, vyskytují se na pouhých dvou tří stránkách, ale natolik nezapomenutelného a často klíčového významu, že nám uvíznou v paměti. Za poslední zmiňované můžeme jmenovat třeba tzn. "dr. Franze Niemand von Jemanda"; recepčního ve washingtonském hotelu nebo třeba Bilba, fanatického jižanského rasistu.

léto 1947, Brooklyn
Dvaadvacetiletý začínající jižanský autor Stingo dostane vyhazov u nakladatelské firmy McGraw-Hill&Company, kde pracoval jako recenzista a protože mu docházejí peníze, přestěhuje se do "Růžového paláce" k Yettě Zimmermanové. Otec mu pošle nějaké peníze, aby se Stingo konečně mohl věnovat tomu, po čem opravdu touží, a to své budoucí knize. Podnět na námět dostane skvělý, od otce se dozví o tragické smrti své někdejší lásky a uctívané bohyně Marie Huntové. Ovšem není mu dopřáno nerušeně psát. Na scéně se objeví dvě úplně nové postavičky a převrátí milému Stingovi život naruby. Jsou to milenci Nathan a Sophie. Nathan Landau pracuje u firmy Pfizer, zabývající se mimo jiné výrobou léků na dodnes nevyléčitelné nemoci. Dozajista je jedním z nejzajímavějších lidí, jaké můžeme potkat. Nesmírně inteligentní, přátelský, štědrý a skvělý bavič. Sophie Zawistowska je původem Polka, holka co přežila Osvětim. Zbožňuje hudbu a je fantasticky krásná - tak moc, že se nám do ní Stingo zamiluje.
Vzniklý trojlístek přátel spolu tráví spoustu času a my, jako čtenáři, můžeme spolu s hlavním hrdinou postupně odhalovat ty nejděsivější stránky nacistických koncentračních táborů (hl. Osvětimi a Brzezinky) a strašlivé tajemství lidských nemocí a povah. Úžasný vypravěč William Styron nás celou knihu drží v šachu a postupně krůček za krůčkem odhaluje silný příběh o strachu, násilí, nelidskosti, ale také lásce (nejen milenecké), přátelství, věrnosti a naději. Myslím, že každý by si měl Sophiinu volbu přečíst, protože najde inteligentní knihu, která může pomoci mimo jiné pochopit onen "temný svět za ostnatými dráty" a nutnost lidské solidarity a soudržnosti. Vždyť jen z poznání se rodí ponaučení.
16.7.2007