František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Ota Pavel
Fialový poustevník : Smrt krásných srnců : Jak jsem potkal ryby

Nakl. údaje: Praha : Mladá fronta, 1977
ISBN (Váz.)

"Smrt krásných srnců"
Autorův otec byl nepřekonatelný v prodeji vysavačů a ledniček fy Elektrolux. Jeho vášní však byly ryby a platonická láska k paní Irmě, ženě jeho šéfa.
A taky jo. Oblékl se jak dandy. Od Meindla-Mecelese Na příkopech si pořídil anglické šaty, od Poppra-Krásy ve Vodičkově ulici boty a od Knížete plášť z látky homespun. To byla tehdy moc drahá látka a měla tu vlastnost, že s ní dělal nenápadně před zákazníky a jednou také před paní Irmou malé výstupy: vrazil do ní tužku, takže koukala jen půlka, pak tužku vytáhl a látka se sama zatáhla. A stžíhat a holit - abych nezapomněl - se tou dobou nechával u jednoho z nejlepších holičů v Praze, pana Webera v pasáži Alfa. K dovršení všeho koupil smerický vůz. Pravda, nejnovější bourák to nebyl, ale byl to přece jen americký automobil značky Buick s dvěma reflektory a plátěnou střechou, šestiválec, šestadvacet litrů na sto kilometrů.

"Jak jsem potkal ryby"
"Ten je pumprdentlich"
Tatínek nikdy přesně nevěděl, co tohle slovo znamená, ale s oblibou ho používal. Prý je to, asi jako když jde krásná dáma v plesových šatech nebo v báječném kožichu, všichni přihlížející jsou paf, a ona přitom šlápne do hovna. Tohle byl krásný sumec jak dáma v černých plesových šatech, ale bohužel to nebyl sumec velký.

15.7.2007