František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Hynek Hlaváček
Kruté hry

Nakl. údaje: Praha : R3, 1995
ISBN 80-85364-56-5 (brož.)

Úplně první dojem, ještě než jsem začal číst, jsou nepříjemně malá písmenka tisku.

"Svět, který nás obklopuje,
je falešný a zlý.
Proto mám svůj.
Je horší.
A v něm jsem ďáblem."


Povídka "Prach" je zbytečně rozvleklá až nudná. Navíc je již po několika stránkách jasné, že jde o zelenou agitku.

"Žít"
Autor se patrně domnívá, že když povídku poskládá z útržků několika nesouvisejících dějů, tak bude zajímavější. Není.

Povídka nebo snad báseň "druhý sen o neuskutečnitelném rozhovoru s tebou" má nejen nepříjemně mrňavé písmo, ale i podivně rozházený text. Asi nejsem schopen pochopit tak vysoké umění.

"Bylo to spisovatelem.
Nikdy předtím ani potom jsem jeho jméno neslyšel a dnes - přiznám se - bych si jen těžko vzpomněl, i kdyby se přede mnou objevily celé jeho Sebrané spisy. Ale vzpomínám si, že na nás tehdy těkavě pohlédl s pak z ušmudlané aktovky vytáhl ušmudlaný papír, že kterého začal číst "cenné rady". Kdo vlastně byl, že mohl udílet návod? Světoznámý umělec nebo pouze režimní zasloužilý umělec? Nevím, ale jeho šaty, pomuchlaná tvář, prsty zažloutlé od nikotinu... co asi ve skutečnosti psal? Zřejmě oslavné články, reportáže z prvních májů nebo stupidní úvahy do nedělních příloh, ano, on svůj život obětoval, stal se pouhým stínem vlastního já. Pravděpodobně po něm nezůstane nic, jen prázná židle v opuštěné kanceláři s telefonem a obrazem státníka. Už nikdy nenapíše knihu, jejíž úspěch by vynesl jeho jméno na první místo mezi světovými bestsellery, neboť on už dávno prohrál svůj talent, nepatrnou dávku štěstí i čest profesionála. Co mu zbývá? Nic. Snad jen věčné bloudění v začarovaném kruhu uznávaného a povoleného. Tečka, konec.
Se stoupající nechutí jsem vnímal zvuk jeho hlasu, sledoval bezbarvá ústa se zažloutlými zuby a přemýšlel, jak se někdo může takhle živit. Je přece spisovatel, umělec, měl by sedět doma v teple a psát, měl by tvořit. Co kdybych se zeptal na jeho poslední knihu? Byla úspěšná? Stála se na ni fronta? V duchu jsem se pošetilému nápadu zasmál."
Mimochodem o velkém úspěchu svědčí jistě i to, že tuto knihu jsem našel v krabici před antikvarátem, kde byla po slevě z deseti na pět korun, v době, kdy paperback tohoto rozsahu obvykle stojí 100 až 200,- Kč.
Abych autorovi nekřivdil, tak povídky, které v recenzi nejmenuji jsem přečetl se zájmem.

2.7.2007