František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Gaston Leroux
Fantóm opery [Fantôme de l’Opéra]

Nakl. údaje: Praha : Ivo Železný, 1991
ISBN 80-7116-064-4 (Brož.)

"Nyní však velmi něžné rozechvění ustoupilo krutému pocitu. Pocitu? Citu? Bylo v tom něco tělesného i duševního. Prsa ho bolela, jako by mu je někdo otevřel a vzal mu srdce. Cítil tam hroznou díru, skutečnou prázdnotu, která nemohla být už nikdy ničím jiným zaplněna než druhým srdcem. Tak je tomu v případech zvláštní psychologie a mohou to snad pochopit je ti, co byli zasaženi láskou, tou zvláštní ranou, nazývanou běžně "rána blesku"."

Marně hádám červená knihovna nebo edice Harlequin?
Tajemný vyděrač neštící se vraždy a současně "anděl hudby", který sestupuje z nebe a učí operní zpěvačku Christinu Daae zpívat. Plačící vikomt de Chagny, kdo by nebyl dojat.
Styl psaní je tak nevěrohodný, že až připomíná parodii.

"...Celá tvář... celý obličej... celá hlava v ohni!
Ano, hlava v ohni, která se pohybovala ve výšce člověka, ale bez těla!
Ta tvář jako by plápolala.
Vypadala po tmě jako plamen ve tvaru lidského obličeje.
"Och!" procedil Peršan mezi zuby, "to vidím poprvé!... Poručík od hasičů nebyl tedy blázen! Viděl dobře!... Co je to za plamen? To není on, ale on nám ho možná posílá! ..."

a vysvětlení děsivého jevu:
"Ano, ano, Raul i Peršan málem omdlévají jako hasičský poručík Papin. Ohnivá hlava se však obrátila po jejich výkřicích k nim . A říká:
"Nehýbejte se! Nehýbejte se! ... Hlavně nechoďte ta mnou!... Jsem krysař!... Nechte mě s krysami projít!..." A rázem ohnivá hlava mizí, ztrácí se v tmách, zatímco chodba před ní se do dálky osvětluje. Je to prostě tím, že krysař obrátil svou tlumenou svítilnu. Dříve, aby nepoplašil krysy před sebou, měl svítilnu otočenou na sebe a osvětloval vlastní hlavu. Nyní, aby mohl odcházet rychleji, svítí do temného prostoru vpředu..."


Román se světového věhlasu dočkal pravděpodobně jen díky Hollywoodskému filmu z roku 1925 a hlavně muzikálu Lloyda Webbera z 80. let, který však již má "trochu" jiný děj.
28.5.2007