František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Menno Lievers
Je to skutečně pravda? : čítanka pro toho, kdo si myslí, že neumí myslet [Dat is waar. Een leesboek voor wie denkt dat hij niet denken kan]

Nakl. údaje: Praha : Albatros, 2005
ISBN 80-00-01621-4 (brož.)

Anotace

Knížka nizozemského lékaře a psychologa řeší formou zábavného rozhovoru dvou školáků, holčičky Elsemik a chlapce Base, a jejich postaršího přítele-filosofa zdánlivě prosté otázky každodenního života, týkající se času, prostoru, smyslů, citu, smrti a jiných nesnadno uchopitelných věcí, které se týkají každéhoz nás a ne vždycky je jde beze zbytku vysvětlit a pochopit.

Komentář

K této anotaci nenítéměř co dodat. Mě se na knížce líbilo, že se nesnaží poučovat a že se nesnaží odpovědět na otázky, které odpověď ani nemají.

"Cestou jsem siještě promýšlel, co řeknu. "Žijeme v parlamentní demokracii," tak začnu. "Ale co to vlastně znamená?" Doufal jsem, že to všichni budou vědět. Že lidé starší osmnácti let mohou volit jiné lidi. Ti, co získají nejvíc hlasů, se dostanou do parlamentu, do sněmovny, do naší druhé komory, aby tam reprezentovali svoje voliče.
Chtěl jsem se zeptat jestli to děti pokládají za dobrý systém správy země. Jen ať si představí, že by se muselo hlasovat třeba o otázce, jestli je součet pěti a sedmi dvanáct. Rozhoduje většina hlasů, jestli je to pravda? Nebo je to tak, že součet bude v pořádku, i když si voliči budou myslet, že není?
V Bibli stojí, jak většina lidí dala přednost vrahovi Barabášovi před Ježíšem. Měla ta většina pravdu? Za druhé světové války byl pár takových, co pomáhali při ukrývání Židů, většina nizozemského lidu se držela stranou. Jednala ta většina správně? Je to, co je pravda, vždycky totéž, cosi myslí většina lidí?"

22.6.2007