František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Betty MacDonald
Vejce a já [Egg and I]

Nakladatelství Vyšehrad, 2004
ISBN 80-7021-716-2 (váz.)

Půvabné vyprávění o strastech manželky "slepičího" farmáře.
Betty MacDonald knihu napsala v r. 1946, takže si ještě mohla dovolit vylíčit své zklamání z Indiánů:

"Indiáni z pobřeží Tichého oceánu se podobali obrázkům v kalendářích vydávaných Velkou severní železniční společností právě tak málo, jako se šneci podobají vodním vážkám. Je sice pravda, že většina Indiánů, které jsem znala, byli míšenci, ale i těch několik plnokrevných, jež jsem viděla, mě v žádném případě nepovzneslo do vytržení. Indián od Tichomořského pobřeží je ouřezkovitý, s bočitýma nohama, snědý, ploskonosý, má plochý obličej, je špinavý, nezdravý, tupý a podlý. Mezi tou spoustou, kterou jsme poznali, bylo také pár vyjímek."

"Rudí bratříčci sem rudí bratříčci tam, já jsem zkrátka neměla Indiány ráda a čím víc jsem je poznávala, tím víc jsem docházela k názoru, že vzít jim tuhle krásnou zemi byl báječný nápad. K Hiawathovi měli hodně daleko."


Hluboko v lesích, kde bylo možno potkat medvěda nebo kuguára měli malou farmu na chov slepic. Svítili petrolejem, vodu nosili ze studánky a dřeli od svítání do setmění. Všechny příhody popisuje zábavnou formou, ale zábava to asi nebyla. Jakmile budete mít pocit, že máte těžký život, přečtěte si tuto knihu.
3.12.2006