František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Jeff Davidson
Jak hospodařit se svým časem : pro úplné idioty [Complete idiot’s guide to managing your time]

Nakl. údaje: Praha : Pragma, c1998
ISBN 80-7205-498-8 (brož.)

"Nedělejte chybné předpoklady, že když se díváte na televizi, která vám vypláchne mozek, nebo posloucháte rozhlasového moderátora, který sype šokující vtipy, nemá to žádný vliv na váš čas. Ten čas, který vám vyčerpali, jste mohli využít.

"Uvažte, kolik času a energie jste ochotni strávit se svými oblíbenci z televize. A porovnejte to s časem, který jste opravdu strávili s některým sousedem.
Sousedé. Víte - to jsou ti povědomí cizinci z vedlejšího bytu. Staráte se o jejich životy? Jsou to skuteční lidé z masa a krve, s opravdovými klady i slabinami, a opravdu žijí. Dokonce by se mohli stát vašimi celoživotními přáteli. Nabízejí vám ale takové potěšení jako fantastičtí hrdinové Hvězdných válek, Kevin Kostner ve své nejnovější roli nebo Claudia Schiffer pózující v róbách, které nikdy nebudete mít? Tady je důvod, proč by se vám mohli vaši sousedé líbit: Nesnaží se vám prodat nic z těch drahých věcí."

"Požehnáním ekonomiky volného trhu je možnost výběru. Ale všeho moc škodí, a tak příliš velký výběr vede k pocitu, že se v tom utopíte. Na trhu je běžně více než 1260 různých šampónů. Běžně se prodává více než 2000 přípravků péče o pleť. Je k dostání asi 75 typů cvičební obuvi, každý s několika variantami stylu, funkce a vzhledu. Každý výběr vyžaduje čas; zvýšená spotřeba času znamená vzrůstající vyčerpání."

Již měsíc vybírám kapesní nůž, který vlastně ani nepotřebuji. Na našem truhu jsou desítky druhů kvalitních kapesních nožů a to nepočítám stovky druhů napodobenin a jiných šmejdů.

Kniha je nejen vtipné čtení, ale občas obsahuje zajímavé postřehy a rady. Někdy je však také mimo.
"Vzhledem k rostoucímu počtu lidí napojených on-line - ve spojení s neschopností velkých on-line služeb vyhovět požadovanému nárůstu - se kybernetické fronty prodlužují. Několikaminutové čekání na připojení (pro počítače je i 1 minuta nekonečně dlouhá) je obvyklé. Tato fronta se snadno může stát dlouhodobým fenoménem, protože čím dál více lidí pracuje on-line delší časové úseky a posílá a přijímá čím dál větší objemy informací.
Jste ochotni se připojit ve 3 hodiny v noci? Pomohlo by vám to (pokud se to nestane návykem a nenaruší to váš spánek).
Kybernetické fronty operátoři zvládli.

Na straně 75 jsem usoudil, že většina rad v této knize je příliš americká a že ty ostatní pro mne byly aktuální před 10 lety. Vzal jsem vážně radu, že není možné vstřebat všechny informace, které se na nás valí a je nutno vybírat. Pokračování této knihy jsem si nevybral.
14.6.2007