František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Michal Viewegh
andělé všedního dne

Nakl. údaje: Brno, Druhé město, 2007
ISBN 978-80-7227-2563 (váz.)

Anotace

Pro dvaapadesátiletého Karla z pražských Nuslí je úterý 5. září 2006 posledním dnem jeho života, ale to zatím vědí jen andělé... Mladá vdova, učitel autoškoly, sebevrah a čtyři andělé - to jsou možná trochu překvapiví protagonisté nové knihy Michala Viewegha. Nejčtenější současný český spisovatel v ní s obvyklou fabulační a kompoziční bravurou vypráví příběh jediného dne, na jehož konci se tři lidské osudy spojí v jeden. Sám autor novelu charakterizuje jako "svižnou story o lidech, andělích a umírání" či "knížku o nás všech, jejichž čas je vyměřen, a přesto se stále chováme, jako bychom tu měli být věčně".

Komentář

Kniha se příjemně čte a má zajímavý námět, jen zpočátku pro mne příliš rychle skáče děj z jedné postava na druhou a já se nestačím orientovat.

"Ilmuth máchá rukama ve vzduchu, víří elektronický smog a chytá textové zprávy, v nichž je obsažena upřímná láska - tvrdí nám, že se tou pozitivní energií dobíjí.
"Rýžuješ zlato ve stoce, miláčku," upozorním ji."

Zajímavé jsou rozhovory andělů, kteří mají trochu pochybnosti o úmyslech boha.

"Pro ty, kdo přemýšlejí, je lidský život komedie; pro ty, kteří cítí, je to tragedie, říkává občas Hachamel."

Kniha mne zklamala. Nesplnila moje, možná přehnaná, očekávání, když autor dovedl slibný začátek do vcelkem plytkého konce.
Andělé, osud, víra, smrt, to by snad sneslo i trochu filosofie.
17.5.2007