František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Karl Heinz Jähn
Kavárny & spol. : pražské literární kavárny a hospody

Nakl. údaje: V Praze : Československý spisovatel, 1990
ISBN 80-202-0226-9 (váz.)

Krátké vzpomínky od různých autorů na literární kavárny a hospody s jejich návštěvníky od Palackého přes Fučíka až po Grossmanna se Šimnkem.

... povzdech pronesený J. S. Macharem: "Takový krásný den. Slunce svítí, v přírodě všechno kvete - a já nemám na kavárnu!"

U Zvěřinů byl velmi dobrý oběd za osmdesát haléřů až korunu, ale to už s moučníkem, a porce mohly uspokojit každého jedlíka. Večer sem přicházelo mnoho pijáků dobrého piva, jehož byl pan Zvěřina znamenitým znalcem a toké konzumentem.

Zastávám teorii, že člověk má vstát teprve tehdy, až se sám probudí. A to má ještě zkusit znovu usnout, protože ho mohl vzbudit nějaký nejapný a zdraví škodlivý zvuk. Teprve, když pokus znovu usnout se ukáže lichým, má člověk opustit lůžko a věnovat se notně osvěžen nějaké činnosti, která ovšem večer vyústí opět v návrat na lože, neboť tato činnost je člověku nejpřirozenější.

Padesátá léta pražským kavárnám příliš nepřála a poslední ránu jim zasadil Brusel. Ukvapené modernizace napodobující styl světové výstavy zničily řadu interiérů. Tak byly postiženy kavárny a cukrárny kolem Václavského náměstí. Pastelové barvy, umělé hmoty, dekorativní stěny, svítidla a křesla z laminátů dovršily zkázu a úpadek kavárenského života. Tradiční kavárna poklesla až na úroveň mléčného bufetu, zmizelo kouzlo kofeinu a vůně prostředí.
14.11.2009
Autor recenze: František Pašingr

_