František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

chytré knihy

Petr Mach
Jak vystoupit z EU

Nakl. údaje: Praha : Laissez Faire, 2010
ISBN 978-80-254-6624-7 (brož.)

Tato kniha se zamýšlí na úpadkem svobody a demokracie v České republice a ukazuje alternativu vůči našemu členství v Evropské unii - budoucnost samostatné České republiky jako svobodného a suverénního státu nezávislého na rozhodování cizích politiků a byrokratů v Bruselu.

Výborně jsem se pobavil při čtení kapitoly "Kde soudruzi udělali chybu?", která věcně rozebírá plnění Lisabonské strategie.
Jinak je ovšem celá kniha dost pochmurné čtení o tom jak se plíživě vrací socialistické plánování.

Protože Lisabonská strategie byla (a je) novodobou verzí komunistického plánu "dohnat a předehnat". Před padesáti lety byla v módě ocel a uhlí, tentokrát chtěli plánovači podporovat výzkum a vzdělávání. Princip ale zůstává stále stejný - politici věří, že jsou lépe kvalifikovaní k rozhodování o tom, kolik se do jakého odvětví má investovat, než miliony samostatně myslících lidí.
Tento princip nefungoval pod vládou komunistů a nemůže fungovat ani dnes pod praporem EU.

Dokud budou evropští politici věřit, že dokážou pomocí centrálních plánů, pobídek a regulací řídit ekonomiku lépe než jednotlivci vstupující do kontraktů na dobrovolné bázi, bude ovropská ekonomika dále trpět.

Ústava České republiky říká, že "lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní." Schopnost občqana změnit zákony volbami se ale vytratila, protože většina zákonů dnes přichází ve formě směrnic a nařízení z Evropské unie. Český vliv na tuto legislativu je pramalý. Zažíváme obrovský úpadek demokracie.

Stručně řečeno: Je to v Bruseli.
15.4.2010
Autor recenze: František Pašingr

_