František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Adolf Branald
Vizita

Nakl. údaje: Praha : Československý spisovatel, 1967
ISBN (váz.)

Další žadatelka, v pořadí dvanáctá, vypovídala:-Copak já, ale on říká, že nechce vychovat syna do chudoby, ale až do nového života. Že zatím nechce, až bude všechno vyřešený, s Vietnamem a s tím Berlínem. Říká My se budeme piplat, ne? zvyknem si, ne? a ono to potom rupne. Já už to prožil jako kluk. Já mu říkám, že to není přece tak zlý, jak se to dělá - ale on prostě nechce. Tak jsem přišla prosit, abyste mi to vzali.

Zasvěcené vyprávění o nemocnici v době budování socialismu. V místech, kde se Branald nesnaží psát politicky angažovaně, píše dobře a zajímavě. Nevím jestli to bylo jeho vlastní nadšení, které mu kazilo vypravěčský styl nebo jestli tam ty pasáže dát musel, aby kniha vůbec vyšla.

Největší prostor zámku zabírají chodby. Hlučnou práznotu naplňovaly makety rytířů v plechové zbroji a gotická křesla. Když se harampádí vyklidilo, zbylo dost místa na barevné koše s prádlem, oranžová krmicí, modrá pleny, růžová košilky.

Tenkrát měli podivný zvyk, že pacientům tajili skutečnou diagnozu. Dokonce i bývalému přimáři a neváhali kvůli tomu zfalšovat zdravotní dokumentaci.
Zajímavá je informace, že prodavačka vydělávala stejně jako primář.
Některé pasáže knihy jsou opravdu dobře napsané.
11.4.2009
Autor recenze: František Pašingr blog