František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Sue Carroll & Sue Brealey
Radosti kouření : cigareta, má láska [Joy of smoking]

Nakl. údaje: Brno : Jota, 2008
ISBN 978-80-7217-614-4 (váz.)

Tvé tělo patří národu
Tvé tělo patří vůdci
On rozhodne, co jíst máš, pít
Tvá povinnost je zdravý být!
Heslo německých národních socialistů, 1937

Uplynulo sedmdesát let a my bychom měli děkovat za bdělost našich zdravotních skupin, které s obrovským nasazením bojují za zdraví národa. Nedávno se začalo ozývat jejich volání po zákazu kouření na veřejných místech. Ale oltáři veřejného zdraví se nemají klanět jen slabomyslní vyznavači tabáku. Ke slušnému chování budou muset být přinuceny i pijáci, tlusťoši, polykači prášků, masožravci, vlastně úplně všichni. Jelikož všechno, co by mohlo někoho bavit, tj. jídlo, pití a kouření, se dnes stává cílem zastrašování a státních zásahů, a nám ostatním nezbývá než zasmušile čekat, co přinese budoucnost, v níž už si není z čeho vybírat a není za co žít.

Vědecké studie prý prokázaly škodlivost pasivního kouření.
Autorky shromáždily desítky zpráv o škodlivosti čehokoliv.

Badatelé spojují vysokou spotřebu párků v rohlíku s nárůstem dětské leukemie.
The Times, 23. června 1994

Bylinné čaje souvisejí s úmrtími vyvolanými chorobami jater.
The Times, 11. září 1992

Dále shromáždily desítky zajímavých citátů.

Tři nejlepší věci na světě: "Pití před a cigareta po."

Vlastně můžete muži klidně odpustit, že se mu nepodařilo najít bod G, ale jestli nedokáže poznat, jakou má žena náladu, podle toho jak zachází s cigaretou, evidentně potřebuje pomoc.

V každém starém filmu kouří všichni od vrátného přes lékaře a jeho ženu po její služku, od pasáka po faráře, který měl pokaždé někde u sebe fajfku.
Ve filmu Doktor v žitě si herečka Fenella Fielding s chutí zapaluje dokonce i nemocničním lůžku bezprostředně po operaci. Tenkrát se v nemocnici nesmělo kouřit nanejvýš v kyslíkových stanech. To bylo fér.
Dneska už ve filmu kouří prakticky jen ti "zlí", vězni, prostitutky, gansteři, lupiči, cizoložníci, majitelé barů a alkoholici. Cigaretku si rádi dají také masoví vrazi.

Dělají si legraci z protikuřácké reklamy:
A co tahle perla: "Kouření může zvyšovat riziko panického záchvatu"? (Jak se sakra podařilo nezcvoknout Churchillovi, když měl proti sobě nekuřáka Hitlera a jeho nervy z oceli? Kdo se vlastně nakonec zastřelil jedinou kulkou v bunkru?)

"Kéž mé poslední okamžiky zde na zemi doprovází věrná dýmka, abych s radostí mohl naposled vydechnout." Charles Lamb.

Odsouzenému k smrti Larrymu Whitovi bylo v roce 1998 odmítnuto jeho poslední přání, cigareta, na základě toho, že by to neprospělo jeho zdraví. To už je ovšem vrchol hanebnosti.

"Ženská je jenom ženská, ale dobrý doutník je pokouření." Rudyard Kipling

Světová zdravotnická organizace v roce 1998, po letech protikuřáckého tažení a výzkumu a po milionech utracených dolarů, nucena přiznat, že zatajila zprávu, která dokazovala, že mezi pasivním kouřením a rakovinou plic neexistuje vůbec žádná souvislost.

Během čtení této knihy jsem vykouřil 4,8 g tabáku Old Gowrie ve své oblíbené dýmce a chutnal mi báječně.
17.2.2009
Autor recenze: František Pašingr blog