František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Ilja Grigorjevič Erenburg
Dýmky : Povídky

Nakl. údaje: Praha : Štorch-Marien, 1924
ISBN (brož.)

Po mnoha letech jsem si opět přečetl "Dýmky" od Ilji Erenburga.
Když pominu věcné chyby:

Mezi mými dýmkami jedna překvapuje černí dřeva a slaboučkým , nepostižitelným zápachem. Nejen, že je zhotovena v Anglii z tvrdého kořene skotského vřesu*, opěvovaného tolika básníky, ale je zakouřena také skutečným Angličanem.
...dýmka byla objednána v továrně Dunhillově.


tak se domnívám, že povídky jsou nestejné kvality a nejvýše jedna nebo dvě stojí za přečtení. V ostatních jsou zajímavé pasáže, ale od tak známého spisovatele bych očekával více.

_______________________________________________________
* Dýmky se vyrábějí z různých materiálů, ale skotský vřes mezi nimi určitě není.
Vřesovec stromovitý, Erica arborea, roste v mediteránní oblasti. Jeho velmi tvrdé červenohnědé dřevo z kořenů (bryerové dřevo) slouží k výrobě dýmek.
ERICA ARBOREA L. - vřesovec stromový
Rozšíření: Jižní Evropa, severní Afrika, Malá Asie - od ostrovů Makaronésie až po Turecko; izolovaně v Etiopii, Keni a Jemenu. Vzácně se objevuje v zahradách v přímořských oblastech západní Evropy, u nás se vzácně pěstuje jako rostlina, kterou je nutné na podzim přenést do bezmrazého prostoru.

Skotský vřes (Calluna vulgaris)
CALLUNA VULGARIS (L.) Hull. - vřes obecný
Rozšíření: Druh se vyskytuje téměř v celé Evropě - od Azorských ostrovů až po Ural, zasahuje až do západní Sibiře. Byl zavlečen i do Severní Ameriky a na Nový Zéland.
Ekologie: Roste na vřesovištích, pastvinách, písčinách i skalách, na kyselých a propustných půdách, od nížin až po alpínský stupeň. Vyhledává stanoviště otevřená, slunná, v příhodných přírodních podmínkách vytváří rozsáhlé porosty.
Popis: Nízký, 15–50 cm vysoký, stálezelený keř s jehlicovitými listy, které jsou maximálně 3 mm dlouhé, střechovitě se překrývají. Korunní lístky jsou kratší než kalich, kvete od července do září. Druh je velice variabilní.
Využití: Vřes je dávná užitková rostlina, v Irsku se údajně vařilo z květů vřesu pivo, podle množství semen se také věštil průběh nadcházející zimy - krutost zimy prý rostla s jejich množstvím.

4.11.2008
Autor recenze: František Pašingr blog

<