František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Nicolas Ancion
Čtvrté patro [Quatrième étage]

Nakl. údaje: Praha : Mladá fronta, 2002
ISBN 80-204-0939-4 (brož.)

Mírně nadsazený příběh vypráví autor svérázným, ale zajímavým stylem.
Útlá knížečka rozhodně stojí za přečtení.

Myslím, že trochu odbíhám, ale ne, to, co si myslíme, se nikdy neztratí, hlavně se kvůli tomu člověk nesmí nervovat, stejně nás krmí samými uvážlivými a uváženými úvahami, rovnými jako koleje, nezpochybnitelnými jako jako kulka z pušky, jedno slovo za druhým jako falešné perly na náhrdelníku z bižuterie. Je na čase popustit uzdu bujným koním, smířit se s tím, že v těch našich hlavách, kebulích, palicích nebo bednách (to všechno záleží na tvaru) divoce víří myšlenky, jako když se v bubnu odstřeďuje prádlo, a často musíte namáhavě hledat nit, abyste ty myšlenky nějak seřadily. Je to úplně stejné jako s prádlem na šňůře: to, že trenky visí vedle sebe, ještě neznamená, že se v takovém pořadí praly v pračce. Myšlení je takové mentální praní. A to, co je při praní důležité, bez ohledu na iluzi dokonale uspořádané prádelní šňůry, kterou můžeme vidět z dálky ze sousední zahrady nebo balkonu, to hlavní při praní je, že se všechno prádlo ve stejném okamžiku nachází na stejném místě, ve stejné mýdlové, našedlé vodě. To je základní, stejně tak jako v mozku, všechny myšlenky zároveň a na všechny strany. To jsem chtěl říct. Nevím, jestli je to dost jasné, ale já jsem měl pocit, že jsem pochopil něco důležitého.
...
Nonstop i v noci. Tady si můžete dát královské menu. Tři hamburgery a půl kbelíku sladké obarvené sodovky. A když budete mít plnou kartičku s deseti menu, jedenácté můžete spořádat zadarmo. Po dvou měsících téhle pekelné diety vám naskáčou uhry, dostanete vyrážku a svrbění zápěstí. Stolice zřídne, sliny zhoustnou. Začnete těžce a chrčivě dýchat.
...
Jenže život není televizní seriál, a pokud náhodou ano, je tak špatný a vysílaj ho tak pozdě, že ani sám producent si netroufne na něj koukat.

21.10.2008
Autor recenze: František Pašingr blog