František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Egon Ervín Kisch
Vstup zakázán! [Eintritt verboten!]

Nakl. údaje: Praha : Státní nakladatelství politické literatury, 1955
ISBN (Váz.)

Po přečtení kousku úvodu jsem knihu málem odložil

Před semdesáti lety, 29.dubna 1885, narodil se v Praze přední bojovník za věc socialismu, světový novinář, spisovatel EGON ERVÍN KISCH.

Kisch je však příliš dobrý reportér a tak v knize jsou sice hlavně reportáže o utrpení dělníků, avšak podložené fakty.

Ještě jeden dřevěný výrobek přichází na Korsice na svět, na velký svět. V macchii roste vřes, jiný nežli u nás, vysoký, silný stromovitý vřes. Keře pět metrů vysoké, větve v průměru osmi centimetrů. Tyhle však - větve ani keře - nejsou důležité ani pro Korsičany, ani pro Angličany, důležitá je hlíza kořenu, koule dřeva tvrdého jako kámen, ba tvrdšího než kámen, vážíci až 25 liber. Vesničané ji vykopávají ze země a dodávají ji továrně.
Nahoře v Sartene jsem viděl takovou továrnu, tady za nádražím v přístavu je také jedna. Na dvoře leží hlízy na hromadě, pokryty navlhčeným plátnem a roštím, aby na přímém slunečním světle nepraskly. Čekají tak deset měsíců, potom jsou vyschlé a přijdou do dílny, kde je řezají.
Přihlížím pracovnímu tempu s přimhouřenýma očima a se zatajeným dechem. Na stupínku z hrubých prken sedí dělníci, sedí tak, že se jim kývají nohy. Pod nimi se neustále zametá, jinak by je piliny a odpad pohřbily.
Před dělníkem těsně kolem nosu se točí tak šíleným tempem cirkulárka, že je neviditelná, pouhé míhání vzduchu. Ke kraji toho závanu se přitlačí kořen, který se má rozřezat na největší počet vhodných plátků jak podle zákona stereometrie, tak podle oka. Práce se podobá práci brusiče briliantů. Avšak zatímco diamanty se drží za násadec, drží Korsičan dřevěný kámen jenom rukou a prsty má neustále o vlásek od svištící cirkulárky.
"Nemůže se tu přihodit neštěstí?"
"Každou chvíli se něco stane."
"A co se zraněným?"
"Odvezou ho do nemocnice. Někdy mu daruje podnikatel sto franků, ale nárok na to nemá. Je-li dělník pojištěn soukromě proti úrazu, vyplácí mu pojišťovací společnost po dobu jeho pracovní neschopnosti polovinu denní mzdy, patnáct franků. Z toho si musí platit lékaře a léky. Dřevařští dělníci nemají na Korsice žádné odbory."
Za každý špalíček kořenu, 15krát 6krát 6 centimetrů, dostane továrník tohoto polotovaru deset franků na místě, t.j. v Ajaccio. Tady leží na molu široké , krátké zaplombované pytle po 2500 kusů. Jsou označeny římskými číslicemi I jsou růžové kusy kořene vřesu, II načervenalé, III žluté. V Anglii a v Americe je vyhlubují, leští a upravují na dýmky-bruyérky, podle nichž se pozná gentleman.

21.9.2008
Autor recenze: František Pašingr blog