František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Barbara Masin
Odkaz : pravdivý příběh bratří Mašínů [Testament]

Nakl. údaje: Praha : Mladá fronta, 2005
ISBN 80-204-1248-4 (váz.)

Vyprávění začíná odbojovou činností tzv. "Tří králů" plukovníka Josefa Mašína, podplukovníka Josefa Balabána a št. kapitána Václava Movávka a pokračuje odbojovou činností synů Josefa Mašína a jejich skupiny.
Dovedu si představit zklamání lidí za železnou oponou, ve kterých Svobodná Evropa živila naději na pomoc z USA. V r. 1951 však ještě netušili, že USA se neodváží vojensky vystoupit proti Sovětskému svazu.
Napínavé vyprávění je v důležitých místech proloženo věcným konstatováním z archivů.

Tato věta mi připomněla dětství:
Bratři na letišti jedli svůj první banán se zmrzlinou a šlehačkou a shodli se, že je to nepředstavitelná dobrota.
Nepamatuji se, že bych v dětství jedl banán a i o 25 let později jsem je těžko sháněl pro syna.

Zajímavá byla reakce Josefa Mašína na zvolení Václava Havla prezidentem.
"Ten parchant!" vzkypěl.
"Cože?" chtěla jsem vysvětlení. "Co se děje? Byl to disident, stavěl se proti vládě."
"Nevíš o čem mluvíš! Nic se nezměnilo, komunisté zůstávají i nadále u koryta s Havlem v čele." Ukázalo se, že Václav Havel byl spolužákem mého otce. O tom jsem nikdy nevěděla, což byl další překvapující vhled do otcovy minulosti. Havel byl o pár let mladší a jejich společenské kontakty se sotva skřížily. Ale otec přesto živě vzpomínal, jak po puči v roce 1948 byl Václav Havel jedním z prvních ve škole, který nosil modrou svazáckou košili s odznakem SČM. "Havel po celou dobu žil privilegovaný život, za komunistů jakbysmet. Vybral si cestu nejmenšího odporu. Nemá páteř."
"Ale byl přece ve vězení!" odporovala jsem. "Také trpěl..."
"Od kaviáru a masáží. Jó, ten jistě trpěl! Nikdy neudělal nic co by ho vážněji ohrozilo," říkal s úsměškem. "Opatrně sledoval, kam vane vítr, a nikdy neudělal nic nebezpečného. Nikdy nebojoval za svržení režimu. Stál na nárožích a recitoval poezii." Pro mého otce, muže činu, bylo psaní her s podvratným textem mezi řádky jen vyjadřováním odlišného názoru, další formou nečinnosti. "Dokonce i když ho zavřeli, tak ani tenkrát to nebylo pro něj nebezpečné - už bylo po Helsinkách!"

11.7.2008
Autor recenze: František Pašingr blog