František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Sóšicu Sen XV
Cesta čaje, mysl čaje [Tea life, tea mind]

Nakl. údaje: Hodkovičky [Praha] : Pragma, [2005?]
ISBN 80-7205-170-9 (brož.)

Kniha není o čaji, ale o japonském obřadním pití čaje a také trochu o zenu.

Nenatřená, povětřím omšelá brána, nepatrně pootevřená, je pro hosta prvním znamenímm že je na čajovém shromáždění vítán. Určitá místa jsou pokropená vodou, což je znamení, že hostitel je připraven přijmout hosty. Hosté projdou vnější bránou a vstoupí do předsíně, kde se přezují a svléknou si pláště. Odeberou se do přijímacího pokoje, kde se jim podávají malé šálky horké vody.
Poté se odeberou k zastřešené verandě na kraji malé zahrádky. Prosté kamenné cestičky, tiché nehonosné, vedou hosty kolem hustě vysázených stromů, keřů a mechů. Jediným účelem čajové zahrady je přivést hosty k čajové chýši.Během této cesty hosté jakoby opouštějí pozemský svět, naskýtá se jim příležitost k odpočinku a k osvobození mysli od světských záležitostí.
Podobně jako představuje zahrada stezku v horách, je čajová chýše jakousi prostou poustevnou v horách. Běžný stavební matriál, nenatřené dřevěné sloupky a trámky, zdi z laťoví, střechy z došků nebo z kůry dávají stavbě možnost, aby nevtíravě splývala s okolím...

Příjemné prožívání léta v době od června do srpna vyjadřují přátelé čaje rčením "stálá připomínka chladu". Tento pocit chladu není způsoben mechanicky, např. větrákem či umělou klimatizací. K umění vydržet v horku nepotřebujeme ani žádné jiné zařízení, ale kladný vztah k horku, k tomu, abychom se uměli těšit ze života v letním žáru.

... člověk, který s pokorou drží oběma rukama čajovou misku, se neklaní pouze před miskou. Činí tak rovněž z úcty a vděčnosti k příbuzenství se vším, co se pojí s miskou a čajem uvnitř: se zemí, hlínou, hrnčířovými výlohami, sluncem, čajovníky. Člověk tím vyjadřuje rovněž vděčnost za to, že dostal příležitost být zde právě v tom okamžiku, kdy může přijmout čaj. ...

4.2.2008