František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Jiří Osolsobě
Zbylo nás devět

Nakl. údaje: Praha : Naše vojsko, 1989
ISBN (Váz.)

V roce 1940 se mu podařilo uprchnout do Jugoslávie. Tam se zapsal do Cizinecké legie a odjel do Francie. Francie prohrála tak rychle, že si nestačil ani vystřelit.
V Anglii prodělal výcvik radiotelegrafisty a střelce bombardéru.

Člověk by byl v pokušení popsat nebo vymalovat zadního střelce nebo pilota bombardovacího letounu, jak se soustředěnou pozorností pozoruje oblohu a moře, nebo jak ve chvíli odpočinku čte dopis své matky, to vše na modrém pozadí s nádechem karmnínu zapadajícího slunce. Jeho obličej by vyzařoval rozhodnost, ale i nadlidskou krásu. Ne. Ve skutečnosti se sice dívá na oblohu, ale bezpečně vzpomíná, co to měl vlastně vynést, aby toho durcha vyhrál. A jeho obličej vyzařuje spravedlivý hněv a zlobu, ale proto, že toho durcha nevyhrál. Bylo by lehké zabalit každou větu do vlajky červenobílé s modrým klínem. To by mně kamarádi od třistajedenácté neodpustili. Ti po přistání z operačního letu nechtěli být opěvováni v písních ani oslavováni v básních. Chtěli se jen vyspat, sami!, pak si zajít na řídké anglické pivo do nejbližší hospody a vzít děvče a zajít s ním do biografu. Nic víc. Anebo skoro nic víc.

Podařilo se mu odlétat předepsaných 200 hodin.
K odlétání celé tůry jsem potřeboval 42 lety. Když jsem před necelým rokem končil výcvik nevěřil jsem , že se mi to podaří. Jak jsem již napsal, velitelství bombardovacího letectva počítalo s průměrnou ztrátou 5% na každém letu. Tehdy jsem si sedl a na zadní stranu svého leteckého zápisníku jsem si vypočítal, že nás to přežije pouhých 12%. Přesně tak to vycházelo. Z původních 88 už zbývalo jen 19, a to ještě zdaleka nebyl konec války. Je pravda, že jich několik odešlo, ale jak jsem později zjistil, do května 1945 nás zbylo devět.

Byl přijat do pilotního kurzu. Po výcviku se vrátil k 311. peruti jako pilot bombardéru.

26.12.2007