František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Frank Schirrmacher
Spiknutí metuzalémů : stáří má zelenou! [Methusalem-Komplott]

Nakl. údaje: V Praze : Knižní klub, 2005
ISBN 80-242-1496-2 (váz.)

Autor se zabývá problémem, před kterým politici zavírají oči a předpovídá, že důsledky budou daleko hrozivější než možné následky globálního oteplování, ozonové díry a jiných současných strašáků.

Poprvé zde vzniká něco, s čím evoluce nepočítala a čemu měla všemi prostředky zabránit: většinu společnosti tvoří skupina jedionců neschopná další reprodukce, jejíž biologický účel se dávno naplnil a která čeká na odvoláníé podle řádu přírody. Poprvé v historii lidstva bude počet starších lidí převyšovat počet narozených dětí.

Příroda likviduje ty, kteří již nemohou přivádět na svět děti. Není ochotná investovat do bytostí, které žijí stejně jako v ekonomice už jen z rezerv. Nahromadění tělesných deficitů je nakonec tak veliké, že člověk umírá. Oba aspekty se tedy nakonec spojují. Pokud náš život stojí jen peníze a jsme příliš taří na to, abychom podle přírody dávali život, naskýtá se otázka, zda nás chce společnost ještě dál udržovat při životě protézami a operacemi. Jinak řečeno: otázka eutanazie, ale také sebevraždy z pocitu viny, jakož i náklady na život a smrt, budou udržovat v napětí celé kontinenty.

Příroda například dohlédla, aby naše těla neinvestovala všechny kalorie do krásy, síly a sexuality, ale aby zbylo dost na výchovu dětí. Nepočítala ovšem s tím, že se lidé musí postarat nejen o své potomky, ale i o své předky. A protože každá generace přivádí na svět stále méně potomků než ta předcházející, dojde dospívající mladá generace k matematicky nevyhnutelnému výsledku, že neproduktivní staří lidé všechno sežerou a svým vlastním mláďatům nenechají ani tolik kalorií, aby se mohla rozmnožovat.

Ale co si počneme my, kteří disponujeme konty prodlouženého věku? Také my můžeme zavřít oči před tímto procesem a mnozí to také dělají. Je třeba si ujasnit, že takovýto přístup má potom jediné řešení: včasnou smrt. Třetí cesta neexistuje, ať hledáme, jak hledáme. Pokus převrátit ještě za svého života pyramidu demografického vývoje, balancujícího na špici, zpět na její základnu může znamenat jen jediné: čekání na epidemie, katastrofy nebo války. Jenže my očekáváme od budoucnosti přesný opak: zásadní lékařské objevy, vynálezy zlepšující živopt, mír a blahobyt.

V divoké přírodě prakticky nežijí stará zvířata. Buď jsou sežrána, nebo podlehnou chorobě, nebo zahynou při nehodě. Stárnou pouze zvířata, která jsme přemístili z jejich přirozeného prostředí do chráněných zón, kde stárnou jako člověk. V každé zoologické zahradě můžeme vidět prošedivělé medvědy, koně s bolavými kyčelními klouby a artritické vlky.
Starý živočich nepřináší přírodě žádný užitek. " Přirozená" je jen jediná definice stáří: co se již nemůže rozmnožovat, je staré a musí zemřít.


6.12.2007