František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Alexander Hess
Byli jsme v bitvě o Anglii : českoslovenští stíhači v RAF

Nakl. údaje: Praha : Naše vojsko, 2001
ISBN 80-206-0587-8 (brož.)

Anotace

Alexander Hess, narozený 4. května 1898, plukovník letectva, velitel československé 310. stíhací perutě ve Velké Británii, se jako jeden z prvních poklonil statečnosti a hrdinství československýh letců a postavil jim trvalý pomník svým velkým srdcem. Již v roce 1943 - ještě uprostřed válečného běsnění - vyšly v New Yorku knižně jeho bezprostřední zážitky z letecké bitvy o Anglii.
Žádný čtenář nemohl zůstat lhostejným; poměrně útlá knížka ho okamžitě učinila účastníkem děje, každý sugestivně prožíval vítězství i prohry našich letců. Cítíme prostě, že se autor musel o své dojmy podělit a že si předem maloval slavný návrat letců do vlasti i trvalé uznání jejich podílu na osvobození.
Jak odlišná byla realita, když ještě roku 1979 v opožděném epilogu ke své knize - který nikdy nevyšel -, píše: ...Každému z nás bylo jasné, že nemůžeme sloužit ideologii, která se příčila tomu všemu, co bylo v nás ...
Nebylo jiné východisko než opět útěk přes hranice vlasti, již podruhé během našeho života, do exilu. Mnozí z nás se dostali ven za dramatických okolností ...
Alexander Hess se na Západ dostal, ale zemřít musel daleko od své vlasti 10. srpna 1981 v USA.

Komentář

Zajímavé autentické svědectví. Kniha byla napsána již v r. 1943, takže zážitky nejsou přikrášleny uplynulým časem ani přizvaným spisovatelem, který by vzpomínky "učesal".

"Never in the field of human conflict was so much owed by so many to so few."
Winston Churchill


2.12.2007