František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Antonín Rašek
Do smrti mám chlapů dost

Nakl. údaje: Praha : X-Egem, 1995
ISBN 80-85395-77-0 (váz.)

Anotace

Po banální hádce s manželem na turistickém zájezdu do Itálie se Romana vydá sama do neapolských ulic. Náhodně přisedne ke skupině mladých a od této chvíle ji čeká osud, o kterém dosud slyšela jen z vyprávění. Díky své přitažlivosti skončí ve veřejném domě pro vybranou klientelu. Po mnoha dramatických měsících se vrací do vlasti, kde se snaží znovu najít cestu do normálního života. Autorovi se povedlo kromě napínavého příběhu napsat i ojedinělou psychologickou studii ženy v mezní situaci.

Komentář

Na příběhu je znát, že byl napsán kolem r. 1985 a předpokládá znalost tehdejších reálií.
Vypravěčka má zajímavé názory:
Vytvořila jsem si o sexu velmi přesnou představu a tu jsem neměnila. Milování je hezká věc, navíc pro ženu kapitálem, který jí umožňuje vyrovnat se s mužem. Tohle byla moje idea emancipace, ne v práci, tam budou ženy na muže dlouho krátké, ale v dovedném využívání svých nezaměnitelných předností - příroda v tom byla k ženám štědrá, dala jim podstatné. Pravděpodobně jsem Petra konsternovala tím, když jsem řekla Co má člověk na světě kromě milování? Když nesouhlasil, terorizovala jsem ho otázkami A co má? A co má?

Nevím proč, ale vypravěčka mi byla od začátku nesympatická.

Přemýšlela jsem, co mu řeknu, až pro mne přijde, chlapovi je nutné hned preventivně vynadat, ne se omlouvat.

Chlap, který neumí prohrát a znovu se zvednout, není chlap, zvlášť je-li na tom fyzicky ještě dobře, takový člověk je jen hodný politování, ...


Na straně 94 jsem si uvědomil, že mne nezajímá jak příběh skončí a knihu jsem odložil nedočtenou.

12.11.2007