František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Vladimír Škutina
Presidentův vězeň

Nakl. údaje: Praha : Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1990
ISBN 80-7057-017-2 (brož.)

Anotace

Byl kdysi jeden president, jehož jméno již upadá do zapomenutí, neboť též paměť lidu (pokud se to na ní nechá) bývá spravedlivá. A tento činitel měl různé udavače, z nichž ovšem žádný neměl jméno, neboť zůstali utajeni. Konečně měl i svého zvláštního vězně, jehož sami bachaři nazvali Presidentovým vězněm.

Komentář

Vladimír Škutina "snížil vážnost presidenta republiky" tím, že o něm prohlásil, že je vůl.

Ve vězení se obdivuje církevním hodnostářům a závidí jim jejich víru:
"Excelence," požádal jeden z vysokých církevních hodnostářů svého druha z hierarchie. "Byla byste tak laskava a podala mi ten trokajl?" (zřejmě překlep; rokajl je druh korálku)
"S nevšení radostí Eminence," odpověděl oslovený hodnostář. "Přesto bych vás co nejuctivěji prosil, abyste mi příště i trokajlem políbil šos."
Bylo to šokující,ale bylo v tom na jedné straně tolik úcty a na druhé tolik upřímnosti a smyslu pro humor, že jsem si rázem tyto důstojné muže zamiloval. Denně přicházeli s novými slovními hříčkami a když si spočtu počet dní od roku 1948, kdy jich většina bezdůvodně byla odvlečena do žalářů, smekám před jejich duševní potencí.

Po propuštění porušil zákaz kulturní činnosti, který patřil k původnímu rozsudku a hrozilo mu další uvěznění.
Zatímco jsem byl uklizen v psychiatrické léčebně, která mě chránila před opětovným zatčením, sešel se Nejvyšší soud a rozhodl takto právem: "Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 ze dne 3. července 1962 se pro porušení zákona ruší, neboť větu, že president republiky Antonín Novotný je vůl, nelze považovat za kulturní činnost."

Na jaře 1969 vyšlo toto vyprávění jako knížka - v nákladu půl miliónu exemplářů. V den vyjití ji StB zakázala a chtěla celý náklad zabavit. Ale na knihkupeckých pultech už nebyl ani jeden výtisk. Celý půl milión Presidentových vězňů byl během několika hodin rozebrán.


29.9.2007