František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Josef Kirschner
Vítězit bez boje [So siegt man, ohne zu kämpfen]

Nakl. údaje: Dialog, 2003
ISBN 80-86218-91-0

V knize popisuje Josef Kirschner životní názor, který nelze ve stručné recenzi vylíčit.
Citát:
"Chronicky poražený si obvykle najde postavu hrdiny, s jehož vítězstvím se pak ztotožňuje, jako by se jednalo o jeho vlastní úspěch. Miliony zdánlivých vítězů tohoto druhu sedí před televizními obrazovkami, zatímco na nich se aktivně činí jejich hrdinové. Případně se vyřádí na fotbalových hřištích, stranických sjezdech, rockových koncertech...
Taková obměna vnitřní hry může životu těchto lidí dokonce poskytnout obsah. Je to ovšem vypůjčený obsah, který je činí závislými na souvislostech, na něž nemají sebemenší vliv.
Metoda "vítězství bez boje" však předpokládá, že si svůj život určujeme sami a ani při cestě za vítězstvím se nespoléháme na nikoho jiného, ale vždycky jen na vlastní schopnosti."

Našel jsem tam i některé myšlenky podobné buddhistickému učení ("Cesta je cíl"), ačkoliv jejich původ autor nezmiňuje.
Na rozdíl od např. buddhismu Kirschnerův přístup k životu odpovídá "západnímu" myšlení a dá se realizovat i v naší konzumní společnosti.
Knihu doporučuji přečíst, protože i když se nestanete stoupenci "vítězství bez boje", alespoň se pobavíte vtipnými komentáři: "Ode dneška nechci být rozumný, nýbrž šťastný..." nebo "Sociální spravedlnost znamená, že lenochovi se žije stejně dobře jako pilnému člověku" případně Vám dá návod jak si vyrobit "drogu" endorfin.
Kirschner se rovněž zmiňuje o využití autogenního tréningu.
(26.1.2006)