František Pašingr
alias Fanýs
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Steve Biddulph
Mužství : jak zvládat všechny mužské role [Manhood]

Nakl. údaje: Praha : Portál, 2007
ISBN 978-80-7367-209-6 (brož.)

Anotace

Steve Biddulph nově pohlíží na postavení mužů v dnešní společnosti, ukazuje jim směr, kudy se vydat, aby pochopili sami sebe. Odhaluje nové rozměry vztahu mezi otci a jejich dětmi a upozorňuje na důležitost mužského elementu ve výchově.

Komentář

Pochválím se sám, nikdo jiný to tak dobře neumí.
Hnutí mužů může vyvolat změny, na které ženy a děti čekají. Soudě podle značného ohlasu, vyjadřovaných nadějí a podpory, jichž se mi dostává od posluchačů při rozhlasových debatách a přednáškách a od čtenářů mých článků v tisku, je mnoho lidí tímto novým pohledem na potenciál mužů nadšeno. Kromě vřelé odezvy a ocenění ze strany mužů se mi dostává i dalších povzbuzení. Se slzami v očích ke mně přicházejí matky teenagerů dychtivé a šťastné, že se skutečně může stát něco, co zlepší sebedůvěru jejich synů. Ženy ke mně přivádějí své muže. Ženy bez partnerů, hledající "opravdové muže", s nimiž by mohly navázat vztah, na mě naléhají, abych ve svém úsilí pokračoval!
Ten člověk mi snad chce něco prodat.
Při čtení knihy mám stále pocit, že Steve Biddulph se mne snaží přesvědčit, že mi něco chybí. Očekávám, že na konci knihy mi doporučí nějaké kurzy nebo členství v sektě, případně alespoň další svoje knihy a přednášky, abych získal něco, co jsem dosud nepotřeboval.

Pozoruhodná je myšlenka, že erotika v reklamě způsobuje zneužívání dětí.
Jsou-li ženská těla zneužívána k prodeji zboží (a dokud ženy samy dovolují, aby zneužívána byla), jsou tím zneužíváni všichni. I modelky a fotografové by si (s ohledem na časté sexuální zneužívání dětí) měli uvědomit, že když jen slibují, ale nedávají, mnohdy za to zaplatí malé dítě.
Steve Biddulph sám je krásným příkladem, že dětmi se dá zdůvodnit boj proti čemukoliv.
Lze očekávat, že v blízké budoucnosti se mnohem víc mužů spojí s ženami, aby společně zasáhli proti sexistické reklamě stejně jako proti tabákovým společnostem a všem ostatním, kdo škodí našim dětem a zneužívají je.

Po bombastickém úvodu jsem očekával, že alespoň 10% myšlenek v knize bude použitelných.
Mýlil jsem se.
Mnoho stránek věnuje domácímu násilí, jakoby si myslel, že primitiv, který mlátí ženu, bude číst tuto knihu.
Ústředním programem Hnutí mužů je potírání násilí. Muži v něm svým bratřím jasně říkají:"Je špatné bít ženy. Je špatné bít nebo sexuálně zneužívat děti. Jsme vaši přátelé, a proto vám to říkáme. A bude-li třeba, legálními prostředky vás zastavíme, pokud se odmítnete vzdát násilí sami."
Tato čestná otevřenost je obratem o sto osmdesát stupňů od falešného kamarádství v barech či sportovních klubech. Morální zásady Hnutí mužů budou mít mocný vliv. Nikdo, kdo se pokládá za součást tohoto hnutí by například nemohl být své ženě nevěrný s manželkou jiného muže. Přistoupí-li k vám u baru mladá žena a svěří se vám, že její manžel nestojí za nic nebo jí nerozumí, pak jí řeknete, že by za ním měla jít a promluvit si s ním o tom. Nemá smysl, aby o tom diskutovala s vámi!


Steve Biddulph "objevil", že pro dospívajícího syna je lepší kvalitní vzor např. trenér sportovního oddílu než vůdce gangu.

Občas je vtipný:
Někdy bývá úspěšnější křesťanská sexuální výchova než její světské formy.

Steve Biddulph se rovněž pouští do reformy školství, naštěstí australského. I když představy má zajímavé.
Zatavíme šikanu a násilí ze strany žáků i učitelů, aby škola byla bezpečnějším místem.
Do učitelských sborů budeme nabírat kvalitní muže, a to zejména na základních školách.
Ze sportu odstraníme přehnanou soutěživost, aby se do něho mohly znovu vrátit radost, rozvoj kladných vlastností a užitek pro tělo. Sport nemá sloužit k tomu, aby se proslavila hrstka nadaných jedinců.


Velmi hezká je úvaha o kravatě
Muže záhy rozdělily mocné symboly. Jednímz nich je vázanka.
Vázanka symbolizuje něco velmi hlubokého - ochotu se přizpůsobit a podvolit. Před soudními budovami můžete každý den vidět postavy v oblecích a kravatách, na nichž je ihned patrné, že tento druh oblečení mají na sobě poprvé v životě. Nikdo se tím však nedá oklamat. Všichni (nositelé obleků i soudci) vědí, že se za tím skrývá snaha vypadat jako úctyhodná osoba. Kdo se nepřizpůsobí, mohl by vyvolat rozhořčení systému. Symbolika je jasná: "Pohleďte jsem ochotný udělat, co se ode mne žádá. Budu hodný.


Steve Biddulph obdivuje Nelsona Mandelu.

Stále jsem nevěděl co si mám představit pod pojmem Hnutí mužů, až tento citát mi připomněl buršácké spolky.
Existuje jeden prvek zasvěcení, který zdůrazňuje hlavně Hnutí mužů - zranění. Zranění má různé významy. Odkazuje jak na skutečná zranění těla a duše (která v normálním životě utrží téměř všichni chlapci), tak na rituální zranění - jejichž smyslem je očistit všechna předešlá zranění, zbavit je tragičnosti a dodat jim hrdinskost.

Přirovnat Mohameda ke Kristu nebo Buddhovi je podle mne čiré nepochopení. Ježíš ani Buddha nikdy nikoho nezabili, ale Mohamed se tím chlubí.

Steve Biddulph očekává vznik celosvětového Hnutí mužů.

31.7.2007