Pro hledání na stránce stiskněte Ctrl+F

Eva Posseltová

studentka
Ráda maluji, kreslím, píšu a čtu.
od dalších autorů

Titulní strana HINT

Arthur Charles Clarke
Zahrada Rámova [Garden of Rama]

Nakladatelství Baronet, 1994
ISBN 80-85621-91-6 (váz.)

Úvod této knihy se může zdát pro ještě nezasvěceného čtenáře poněkud ... zmatený, ale již po pár stránkách deníku kosmonautky Nicole (první část knihy), se tak začtete (aspoň tedy milovníci sci-fi), že skončíte až u poslední části.
Jak jsem už řekla, začátek se týká především popisem života Nicol. Ale kde! V tak obrovské mimozemské lodi, že oni znají jen pár jejích částí povrchu a potom svůj maličký habitat uvnitř. Během svého pobytu i se svým manželem a ještě jedním kosmonautem, stačili poznat mnoho nového a zajímavého. Stačili poznat neuvěřitelně hluboce podstatu lidské existence a taky pár mimozemských civilizací.
A za jakým účelem tohle všechno podstoupili? Poznali vůbec tu ták mocnou a úžasnou inteligenci, která tohle vytvořila a ještě mnohem více, co pro ně udělá? To se dovíte a možná taky pochopíte. ;-)
(19.6.2006)
Autor recenze: Eva Posseltová

Konec dětství (Childhood’s end)
Arthur Charles Clarke
Nakladatelství Baronet, 2005
ISBN 80-7214-822-2 (váz.)

Řekněme si to rovnou. Knih o vpádu mimozemšťanů už bylo napsáno mnoho. Čím je tedy tahle tak zajímavá?
Je dokonale logická, svými poznámkami sahá do hluboké lidské minulosti a konec je až neuvěřitelně promyšlený a zároveň nepochopitelný. Tak je to tedy dobře, že vymizel lidský druh?!
Na zemi, ve všech velkých městech, v době odstartování první vesmírné rakety, se zničehonic objeví obrovské létající objekty mimozemského původu. Mimozemšťané však tají svou podobu a s lidmi komunikují pouze přes jednoho zprostředkovatele-politika Stormgrena. Ti mu slíbí, že se lidstvu ukáží za padesát let. Nikdo to nechápal, proč čekat tak dlouho, ale za určenou dobu pochopili ... z lodě vystoupil tvor připomínající naše představy ďábla ...
Čekáte tedy, že nastane na zemi peklo? Naopak. Z planety se stala utopie. Za jakým záměrem? Nechte se překvapit ... získáte dojem, že všechno je možné.
(28.4.2006)
Autor recenze: Eva Posseltová

Smrt si říká Engelchen (Smrť sa volá Engelchen)
Ladislav Mňačko
Nakladatelství Československý spisovatel, 1991
ISBN 80-202-0306-0 (Brož.)

Slovenský novinář, cestovatel a spisovatel, Ladislav Mňačko, touto knihou vlastně téměř autobiograficky popisuje konec 2.světové války v roli partyzána Volodi. Kniha je psána tzv. ichformou-spisovatel vše popisuje ze svého pohledu, svými pocity a myšlenkami.
Partyzán Voloďa (sám Mňačko) leží v nemocnici a nemůže hýbat nohama z důvodu zranění. Ošetřuje jej mladá sestřička, do které se postupem času zamiluje.
Při svém nedobrovolném pobytu ji vypráví o svém životě a nebezpečných akcích, o svých kamarádech- živých i již mrtvých, o strachu i odvaze a odhaluje tak při tom různé typy lidím se kterými se setkal nebo bojoval. Nebo ... koho miloval. Vypráví o Martě, své lásce, kterou potkal na partyzánské základně. Navzájem si pomáhali přežít tu hroznou dobu. Ona spala s Němci a vyzvídala od nich tajné informace a on ji proto litoval. Krátce potom, co ho v nemocnici navštívila, spáchala sebevraždu, ale nechala mu dopis, aby vše vypověděl jejímu bratrovi. Posléze pochopil, že vlastně byla Židovka a nemohla unést co dělala, aby se zachránila od plynu.
Krásná kniha, která ukazuje čeho je člověk schopen při boji o svobodu, o lásku, o hrdost a chuť žít. Moc krásně se četla.
(26.3.2006)
Autor recenze: Eva Posseltová

Osvícení (Shining)
Stephen King
Nakladatelství Beta-Dobrovský, 2003
ISBN 80-7306-073-6 (váz.)

Jeden z nejznámějších spisovatelů hororů a thrillerů poslední doby, Stephen King, je skutečným mistrem v psaném slově a popisování děje. To nemám odnikud opsané. To mám vyzkoušené.
Již tolikrát omílaný námět osamělých lidí ve strašidelném domě tímto nabyl zcela nových rozměrů. Pětiletý Danny, kluk, který je obdařen jasnovideckými a telapatickými schopnostmi, se společně se svými rodičemi stěhuje do opuštěného hotelu po sezoně, aby tam jeho tatínek pracoval jako správce přes zimu. Ten už dva měsíce abstinuje a jeho žena i syn věří, že všechno zase bude dobré. Hotel si však začne žít vlastním životem ...
Večer jsem ho nemohla číst, následovaly totiž noci, kdy jsem nemohla usnout. Doporučuji ho číst jedině přes den ;-)
(6.3.2006)
Autor recenze: Eva Posseltová

Oheň je tvým osudem (Child of the Phoenix)
Barbara Erskine
Brána : Knižní klub, 2004
ISBN 80-7243-207-9

Něco pro milovníky románů ze středověku! Zde konkrétně z přelomu 13. a 14. století.
Malá Eleyne je ihned po narození provdána za hraběte Johna z Chestru a nyní, jako 11-ti letá je k němu poslána, aby s ním již žila. Její otec ji doma nechce, připomínala by mu totiž její matku, která jej podvedla, a kterou za to poslal do vězení. V devatenácti však ovdoví a je znovu provdána. Jejím manželem se stavá bezvýznamný rytíř, který se k ní chová velmi špatně a týrá ji. V té době začne její románek se skotským králem. Eleyne bude ještě dvakrát vdaná, avšak až její poslední manželství je opravdu šťastné. Celý život ji přitom pronásledují podivné vidiny v ohni, které se později vyplňují...
Nejzajímavější však je, že jde o vlastně o barvitě vyprávěnou biografii autorčiny prapříbuzné.
Sice se asi někdy ve všech těch jménech a rodech budete občas ztrácet, ale věřte, stojí to za to! ;-)
(12.2.2006)
Autor recenze: Eva Posseltová

Fantóm opery (Fantôme de l’Opéra )
Gaston Leraux
Nakladatelství Ivo Železný, 1991
80-7116-064-4

Nedávno zfilmovaný román Gastona Lerouxe má své zpracování i na Broadway. A není se čemu divit. Hned jak jsem sedla ke knížce, zůstala jsem u ní. Film se od knihy liší jen trošku.Přesto se mi kniha zdá lepší.
Vše začíná záhadným oběšením Josefa Buqueta, zaměstnance opery. Vzápětí dostanou noví ředitelé opery požadavky od Fantoma, které chtějí okamžitě odmítnout. Příští události je však přesvědčí o tom, je přijmout. Nová zpěvačka, Christina Daaé, zažije na jevišti obrovský úspěch, a tak si ji všimne její dávný přítel, Raul. Záhadný hlas, který ji naučil tak krásně zpívat, ji však jen tak lehce k vodě nepustí ...
Po večerech jsem se bála, opravdu ;-)
(27.1.2006)

Autor recenze: Eva Posseltová

Komu zvoní hrana (For whom the bell tolls)
Ernest Hemingway
Euromedia Group - Knižní klub, 2000
80-242-0390-1

Téměř čtyř set stránková kniha popisující pouhé tři dny. Přesto je v ní řečeno více než je mnohdy řečeno v knihách popisujících několik let či desetiletí. Popis děje se působivě střídá i s několikastránkovými dialogy. Přesto bych to nezařadila do literatury typu: povinná četba. Je to jeho nejobsáhlejší román z doby občanské války ve Španělsku.
Hlavní představitel, Robert Jordan, američan, má jako dobrovolník v boji s partyzány proti fašismu splnit nebezpečnou misi. Setkání se členy skupiny odboje však navždy změní jeho život...slečny se nemusí bát, objeví se i láska. ;-) Prostě Hemingway jak má být.
Mohu vřele doporučit takovým, kteří se rádi zamýšlí nad smyslem života i těm, kteří si prostě jen tak rádi sednou s čajem k dobré knížce.

(23.1.2006)

Autor recenze: Eva Posseltová

TOPlist