Roman Krása
alias Element

Recenze převzaté ze stránek http://romankrasa.webnode.cz , kde můžete najít mnoho dalších zasvěcených recenzí nejen knih, ale i divadla, filmu apod. (včetně autorovy vlastní tvorby).

od dalších autorůTitulní strana HINT

Stephen King
Prokletí Salemu [Salem’s Lot]

Nakl. údaje: Nakladatelství Laser, 1994
ISBN 80-85601-70-2 (váz.)

Citát: „Slyšel jsem hlas z hlubiny řvát: pojď za mnou, bejby, navěky spát.“

Rozbor: Říkáte si, že upírská tématika nemá již co nabídnout? Pak se podívejte na romány Stephanie Meyerové. Ta dokázala mladé čtenáře zlákat na upírskou romantiku, jakou jsme mohli vidět například ve filmu Underworld nebo Krev jako čokoláda.
Nejvíce se tímto tématem proslavil známý Bram Stoker a od doby, kdy si jeho román Drákula získal srdce nejednoho čtenáře a vznikl tak nový žánr: horor, se nemálo spisovatelů pokoušelo pokračovat tam, kde Drákula skončil. Jen několik jich ale uspělo. Za následovníka Brama Stokera můžeme dnes považovat Stephena Kinga – je jedním z těch, kterým se podařilo, cosi neuvěřitelného, když předvedl, že horor není mrtvý a může nabídnout mnohem více než jen krev. A jeho Prokletí Salemu, druhá kniha, jenž vydal, se po Drákulovi stala druhou nejlepší knihou s hororovou tématikou.
Ani Stephen King si tedy nenechal ujít takový námět, jaký si chce vyzkoušet snad každý autor napínavých románů. Poprvé ho nápad na Prokletí Salemu napadl při výuce na střední škole, kde se studenty rozebíral Drákulu. Tady byl fascinován tím, jak ostatní poslouchají a jak je tohle téma zajímá. A tak se rozhodl také něco napsat.
Původně měla kniha nést název „Druhý příchod“. Nakonec ale vyšla pod názvem „Prokletí Salemu“, tak jak ho známe.
Podoba s Drákulou je zde ihned patrná. Bohatý starý muž obestřený tajemství si spolu se svým společníkem koupí dům na kopci (jako mohyla se tyčí nad městem) a od té doby se v městečku Salem´s Lot začínají dít divné věci. Lidé mizí a město ovládá temnota. Hlavní postavou je zde spisovatel Ben Meyers, Je zvláštní, jak často si za hlavní postavy King vybírá právě spisovatele. Připomenout si můžeme knihy jako Pytel kostí, Misery, Prokletí Salemu, Osvícení, Temná půle a mnohé další. Autor se sám přiznává k tomu, že si zkrátka nedokáže pomoc a postava spisovatele ho čímsi láká. Snad je to proto, že duši spisovatele zná až příliš dobře na to, aby ji nevyužil.
Stokerova tématika je zde však uvedena po kingovsku. Ocitáme se ve státě Maine, dějišti většinu Kingových románů. Roli tady sehraje láska mezi Benem Meyersem a krásnou mladou dívkou.
Další důležitou postavou je otec Callahan, jehož osud nám je v závěru autorem zatajen. Můžeme se tak pouze domnívat, co se s ním stalo. Nechcete – li si nad tím lámat hlavu, stačí si sehnat sérii Temná věž a o jeho osudu si přečíst. I on v tomto světě totiž sehraje svou roli.
Je vidět, že po první knize Carrie, kdy se Kingovi dostalo nemalého uznání, si zajistil dobrou reklamu a propagandu a i originální obálky tak jsou více působivé. A ani filmové plátno nezůstalo pozadu. Podle Prokletí Salemu vznikly dva filmy. Jeden v roce 1974 a druhý v roce 2004, který byl rozdělen na dva díly.
Pokud jste tedy milovníky upírů a Kinga, nemůžete si nechat tuto klasiku ujít. Napětí je zde vygradováno do závěrečného antré. Pokud čekáte happy end, mohu vám pouze říci, že se ho dočkáte, ale také ne. Více prozrazovat nebudu. A víte vy co? Běžte a přečtěte si tuto knihu. Já ji mohu vychvalovat do nebes, ale její podstatu stejně napsat nedovede, tu si musíte zažít každý sám. A každý sám se stanete obyvatelem Salem´s lot, na jehož obyvatele jen tak nezapomenete.

Autor recenze: Roman Krása http://romankrasa.webnode.cz

_
_ _