Roman Krása
alias Element

Recenze převzaté ze stránek http://romankrasa.webnode.cz , kde můžete najít mnoho dalších zasvěcených recenzí nejen knih, ale i divadla, filmu apod. (včetně autorovy vlastní tvorby).

od dalších autorůTitulní strana HINT

Antoine de Saint Exupéry
Malý princ [Le petit prince]

Nakl. údaje: Praha : Albatros, 1972
ISBN

„Když jde člověk stále rovně, daleko nedojde.“
„Děti musí být k dospělým hodně shovívavé.“
„Řeč je pramenem nedorozumění.“
„Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“
„Jedině děti vědí, co hledají.“

Pohádka pro děti – moudrost pro dospělé. Na poslední straně stojí napsáno: „vydáno jako četba pro žáky základních škol.“ Ano, jedná se o knihu, kterou znají téměř všechny malé děti, já však patřil mezi ty, kteří ji znali, ale nikdy nečetli – až nyní. A se skutečností, že se jedná o četbu pro žáky základních škol tak docela nesouhlasím. Samozřejmě, svým způsobem to celé je pouhá pohádka o princi z cizí planety, který se vydal cestovat napříč sedmi planetami. Děti poznají různé světy, různé lidi, různá dobrodružství. Ale daleko více jde o četbu po dospělé, neboť za tím strohým příběhem pro děti je ještě jedna mnohem větší část. Hlubší pravda o podstatě víry a způsobu žití. A tak je někdy velmi těžké nalézt příhodnou věkovou kategorii, pro kterou je text určen. Především jej ale nedoporučuji dospívajícím, kteří jsou ve vysokém stupni puberty. Mohlo by se stát, že je kniha odradí a již se k ní nevrátí, a to by byla, co si budeme povídat, vážně velká škoda.
Příběh malého prince je jednoduchý. Malý princ pochází z neznámé planety, tak malé, že si to ani nedokážeme představit. Vlastní pouze tři sopky a jednu květinu, nic víc. A jednoho dne se vydal poznávat svět. Dohromady navštívil sedm planet, na nichž poznával různé lidi: krále domýšlivce; pijana; byznysmena; lampáře; zeměpisce. A sedmou planetou byla Země. Zde se náš hlavní hrdina mimo jiné setkává s havarovaným pilotem, vypravěčem knihy, kterému vypráví svá dobrodružství a neustále se ptá na různé otázky, na první pohled jednoduché a především nedůležité.
Připadá vám to jednoduché a naprosto zbytečné číst, pakliže jste starší, než doporučuje ministerstvo školství? Jenže, jak jsem již prozradil, za strohým příběhem je něco víc, skryté pod rouškou jednoduchosti. Jak malý princ navštěvuje různé planety a poznává jednotlivé lidi (na každé planetě kromě Země žije vždy pouze jeden člověk); vy poznáváte různé charaktery a jako byste se snad i nacházeli. Částečně je nám každá z postav čímsi podobná. A tehdy s sebou začnete opovrhovat a litovat. Litovat toho, že jste svou stinnou stránku nepoznali dříve. Člověk chce stále víc, ale podíváme–li se na Malého prince: co on má? Pouhé tři sopky a květinu, kterých na Zemi rostou miliardy. A přesto mu to ke štěstí stačí a je spokojenější a šťastnější než leckterý mocnář.
A otázky, na které se našeho havarovaného pilota ptá, jsou často nezodpovězené, je na čtenáři, jak si je vyloží, ale spolu s otázkami přijde také princovo uvažování, neuvěřitelně moudré a citlivé. Říká pravdy, které známe, ale z nějakého důvodu se je bojíme vyslovit a věřit jim.
A že vše pomíjí, netřeba dodávat. Stejně jako jednou knihu dočtete, tak je také jisté, že malý princ musí jednoho dne odejít zpět na svou malou planetu. Pro něj tolik jedinečnou a milovanou.
Malý princ je útlá kniha, ale je v ní ukryto mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát – než je na první pohled patrné. Malý princ je nezapomenutelný, obohacující. Je knihou pro malé i dospělé. Pro mladé i starší. Pro všechny, kteří chtějí poznávat a ptát se. Je pro všechny, kteří jsou někde v nitru stále ještě dětmi, toužícími řešit tajemství.

Autor recenze: Roman Krása http://romankrasa.webnode.cz

_
_